آمریکا اگر از توافق قطر سرپیچی کند، مردم افغانستان شدیدتر از گذشته مقابله می نمایند، مصاحبه خبرنگاران با وزیر سابق طالبان

به گزارش کوه سفید، وزیرسابق دادگستری طالبان گفت که آمریکا خاک افغانستان را ترک کند تا مذاکرات به نتیجه برسد، در غیر اینصورت مردم شدیدتر از گذشته در مقابل این کشور ایستادگی خواهند کرد.

آمریکا اگر از توافق قطر سرپیچی کند، مردم افغانستان شدیدتر از گذشته مقابله می نمایند، مصاحبه خبرنگاران با وزیر سابق طالبان

همراه ما باشید و با تور ارزان قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

سید اکبرآغا وزیر سابق دادگستری طالبان در گفت وگو با خبرنگار دفتر منطقه ای خبرنگاران درباره توافق طالبان و آمریکا گفت: تا زمانی که آمریکایی ها خاک افغانستان را ترک ننمایند مذاکرات به نتیجه نمی رسد.

وی با تاکید بر خروج نظامیان آمریکایی اظهارداشت: بهتر است که نیروهای خارجی خاک افغانستان را ترک نمایند تا زمینه ایجاد حکومت مشارکتی نیز فراهم گردد، نباید نادیده گرفته گردد که طالبان هنوز معتقدند؛ باعث و بانی جنگ در افغانستان آمریکاست.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

این عضو ارشد سابق طالبان گفت که با ایستادگی مردم افغانستان، آمریکا مجبور به امضای تفاهمنامه با طالبان شدو حالا اگر نیروهای آمریکایی خارج نشوند باز مردم در مقابل این کشور ایستادگی خواهند کرد.

سیداکبرآغا ادامه داد: اگر آمریکا بخواهد از توافقات قطر سرپیچی کند مردم افغانستان شدیدتر از گذشته در مقابل این کشور ایستادگی می نمایند و آنها به سرنوشت روس ها دچار خواهند شد.

این مطلع مسائل طالبان باور دارد که مردم افغانستان به هیچ عنوان حضور و دخالت خارجی ها را قبول نمی نمایند و اگر مقامات آمریکایی بخواهند در مقابل این ملت ایستادگی نمایند بدون شک شکست خواهند خورد پس به نفع این کشور است که خاک افغانستان را ترک کند و باعث ویرانی بیتشر و آوارگی افغان ها نگردد.

وزیر سابق دادگستری طالبان با انتقاد از تلفات غیرنظامیان و بمباران نیروهای آمریکایی گفت: در هر بمباران آمریکایی ها افغان های بسیار کشته می شوند.

به گفته وی، با خرج نیروهای آمریکایی مردم افغانستان آسوده خواهند شد و وجه مشترکی بین طالبان و حکومت و تمام افغان ها ایجاد می گردد که به سود همه است.

اکبرآغا در ادامه گفت که آمریکا در افغانستان در گذشته نیروهای زیادی داشت و نتوانست پیروز گردد، اگر اکنون نیز خواهان حضور در افغانستان باشد، با نیروی اندک شانسی در مقابل طالبان ندارد بنابراین ادامه حضور نیروهای خارجی در این کشور تنها باعث شدت جنگ می گردد.

وی با اشاره به نامه سرگشاده رهبر طالبان خاطر نشان کرد: در نامه طالبان به مقامات آمریکایی ذکر شده است که ما به توافقات پایبند هستیم و آمریکا نیز باید بر توافقی که انجام داده باید پایبند باشد.

وزیر سابق دادگستری توضیح داد که عملیات بهاری طالبان در صورتی که آمریکایی ها از تفاهم خود برای خروج از افغانستان سرباز بزنند شروع خواهد شد، فکر می کنم که اگر قبل از فرارسیدن بهار آمریکایی ها به توافق برسند که افغانستان را ترک نمایند طالبان عملیات بهاری خود را اعلام نخواهد کرد.

اکبرآغا تاکید نمود: اگر بایدن بخواهد زمان معلوم نشده ای برای خروج نیروهای آمریکایی را معین کند و موضوع در ابهام بماند همچنان جنگ به شدت خود ادامه خواهد یافت.

وی همچنین در انتها اظهارداشت: اگر برای خروج نیروهای خارجی میان ناتو و آمریکا اختلاف باشد و آمریکا تصمیم بگیرد که خاک افغانستان را ترک کند و ناتو مخالف خروج باشد جنگ متوقف نخواهد شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1210

به "آمریکا اگر از توافق قطر سرپیچی کند، مردم افغانستان شدیدتر از گذشته مقابله می نمایند، مصاحبه خبرنگاران با وزیر سابق طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا اگر از توافق قطر سرپیچی کند، مردم افغانستان شدیدتر از گذشته مقابله می نمایند، مصاحبه خبرنگاران با وزیر سابق طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید