آژانس اتمی احیای برجام را به انجام اقداماتی از سوی ایران گره زد خبرنگاران

به گزارش کوه سفید، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه ای که شامگاه سه شنبه منتشر شد احیای برجام را در گرو انجام اقداماتی از سوی ایران دانسته است.

آژانس اتمی احیای برجام را به انجام اقداماتی از سوی ایران گره زد خبرنگاران

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه احیای برجام را به شفاف سازی ایران درباره آنچه به ادعای او اورانیوم اعلام نشده ایران است گره زده است.

نشریه نیوزویک به نقل از مدیر کل آژانس اتمی نوشت ایران باید برای احیای توافق هسته ای حاصل شده در سال 2015، درباره اورانیوم اعلام نشده ای که در سایت هایش پیدا شده شفاف سازی کند.

او در مصاحبه با این نشریه گفته برای تعیین کردن مکان اورانیوم اعلام نشده ایران به مصاحبه های مفصل و فنی احتیاج است و این مسئله به آینده برجام، کاملاً مرتبط است.

رافائل گروسی مدعی شده درباره اثرات اورانیوم که در سایت های ایران یافته شده مسائلی وجود دارند که هنوز روشن نیستند.

گروسی گفت: ضروری است ما بدانیم در آنجا چه اتفاقاتی افتاده. ضروری است دقیقاً بدانیم چه نوع فعالیت هایی در آنجا جریان داشته و باید بدانیم اگر موادی وجود داشته اند آن مواد الان کجا هستند؟

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: چون، این گزارش نشده است. این مستلزم مصاحبه هایی بسیار مفصل و فنی است که صورت نگرفته است.

ادعا های مدیر کل آژانس اتمی در ادامه فضاسازی های رسانه ای است که در روز ها و هفته های گذشته، همزمان با مطرح شدن بحث بازگشت آمریکا به برجام، درباره برنامه هسته ای ایران در رسانه های غربی مطرح شده است.

تحلیلگران می گویند هدف از این فضاسازی ها افزایش فشار بر ایران جهت عقب گرد از اقدامات جبرانی ای است که این کشور بعد از خروج آمریکا از برجام شروع نموده است.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام نموده میخواهد کشورش را به برجام برگرداند، اما گفته این امر مستلزم آن است که نخست ایران آن اقدامات جبرانی را به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تأکید نموده واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد.

رافائل گروسی در سفر چند وقت پیش خود به تهران ادعا ها درباره آثار اورانیوم اعلام نشده را با مقام های ایران بیان کرد.

آژانس اتمی گفت در این سفر به ایران گفته بدون شفاف سازی، همه چیز لطمه خواهد خورد، چون در این برهه، همه چیز درهم تنیده است.

رافائل گروسی در مصاحبه با نیوزویک گفت: برای عموم مردم، فقط یک چیز وجود دارد و آن هم اتفاقاتی است که در برنامه [هسته ای]ایران رخ می دهد.

نیوزویک نوشته رافائل گروسی اوایل ماه آوریل در تهران این موضوع را با مقام های ایرانی آنالیز خواهد نمود. او گفت: ما اطلاعاتی داریم، فرضیه هایی داریم و سوالات بسیار روشنی را از همتایان ایرانی مان مطرح خواهیم کرد تا ببینیم می توانیم درباره این مسئله روشن سازی انجام دهیم یا خیر.

رافائل گروسی از اظهارنظر دقیق درباره اینکه چه زمانی درباره این مسئله جمع بندی هایش را ارائه خواهد نمود خودداری کرد. او گفت: گفتن اینکه می خواهم تکلیف این مسئله را در تاریخ X روشن کنم سخت است. اما هدف من این خواهد بود که طی ماه های آینده و در صورت امکان تا تابستان دست کم پاره ای شواهد موثق در این خصوص گردآوری کند.

او گفت: وظیفه ام این است که اطمینان حاصل کنم همه چیز در نظر گرفته می گردد در غیراین صورت ممکن است تجربیات گذشته را، که طی آن ها آژانس بین المللی انرژی اتمی مسائل مطرح شده در دیگر نقاط ممنوعه یا فعالیت های اعلام نشده را در نظر می گرفت، تکرار کنیم.

وی اضافه نمود: این مسئله ای است که به شفاف سازی احتیاج دارد، چون بدون شفاف سازی، سایه آن روی هر همکاری که با ایران داریم گسترده خواهد شد.

آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد و علاوه بر احیای تحریم های برطرف شده علیه ایران، تحریم های تازه ای را علیه کشورمان اعمال کرد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کرد و به کشور های اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

یک سال بعد که دولت های اروپایی نتوانستند به وعده هایشان عمل نمایند تهران گفت طبق مفاد مندرج در توافق هسته ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته ای را کاهش خواهد داد.

ایران از آن موقع اعلام نموده الزامی برای رعایت محدودیت های مندرج در برجام در زمینه غنی سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژ های پیشرفته ندارد. تهران علاوه بر این کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است.

ایران اخیراً از روز پنج اسفندماه گفت اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می نماید. این اقدام در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بند های 26 و 36 برجام ملزم می نماید.

جمهوری اسلامی ایران و آژانس اتمی اخیراً به توافقی دست پیدا نموده اند که به موجب آن بازرسی های ضروری آژانس اتمی به مدت سه ماه در ایران حفظ می گردد.

رافائل گروسی هشدار داد این فرصت سه ماهه کاملاً شنماینده است و چنانچه تا اواسط ماه مه پیشرفت های ملموسی حاصل نگردد، روابط میان آمریکا و ایران احتمالا وارد دورانی بسیار پرآشوب خواهد شد.

گروسی گفت: ممکن است ما در وضعیتی قرار بگیریم که رایزنی های جاری، مذاکرات جاری و چشم انداز نوعی توافق داشته باشیم. ممکن است توافقی هم در کار باشد، اما ممکن است هیچ کدام از موارد فوق هم اتفاق نیفتد.

او اضافه نمود: اگر این اتفاق بیفتد، ما با مشکل عمده ای روبرو خواهیم شد. این به معنای آن خواهد بود که تقریباً همه درب ها و پنجره های توافق هسته ای بسته خواهند شد و در چنین شرایطی وارد دورانی بسیار پرآشوب می شویم.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مقاله ای که چندی پیش در مجله فارن افرز منتشر نموده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را برطرف بی قید و شرط تمامی تحریم های اعمال شده (imposed)، بازاعمال شده (reimposed) یا دوباره برچسب گذاری شده (relabaled) اعلام نموده بود.

مقام های دولت بایدن گفته اند می خواهند از بازگشت به برجام به عنوان سکویی برای رسیدن به توافقی قوی تر و طولانی تر که در آن به مسائل موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران پرداخته می گردد برسند. تهران گفته تنها بعد از بازگشت آمریکا به برجام در چارچوب جلسات مرسوم این توافق و درباره برنامه هسته ای با آمریکا مصاحبه خواهد نمود.

گروسی در این مصاحبه توضیح داد فعلاً چیزی به نام توافق هسته ای جدید وجود ندارد، اما طرف ها ممکن است در برجام تجدیدنظر نمایند و نسخه ای اصلاح شده از توافق هسته ای قدیم ایجاد نمایند.

این دیپلمات توضیح داد مذاکرات باید هر چه سریعتر پیش بروند، چون روابط میان تهران و واشنگتن به شکل فعلی آن، قابل ادامه نیست.

رافائل گروسی در ادامه گفت: من فکر می کنم هر کدام از طرف ها می خواهند به سمت توافق بروند، ولی بعضی تردید ها و اکراه ها وجود دارند که قابل درکند.

او مدعی شد: ما خودمان را بخشی از راه چاره می بینیم، چون وقتی طرف ها از فعالیت ها سر در می آورند و به آن ها ضمانت های لازم درباره مسائل داده می گردد، بدبینی ها و تنش ها کاهش می یابند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1245

به "آژانس اتمی احیای برجام را به انجام اقداماتی از سوی ایران گره زد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس اتمی احیای برجام را به انجام اقداماتی از سوی ایران گره زد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید