امتیاز بهره برداری از تاسیسات گردشگری ازبکی به بخش خصوصی رسید

به گزارش کوه سفید، رضا شاکرمی دادستان مرکز استان البرز درباره واگذاری تپه ازبکی به سازمان میراث فرهنگی پس از 19 سال به خبرنگاران گفت: شهرستان نظرآباد یک محوطه باستانی بسیار مهم به نام محوطه ازبکی دارد که در سال 1372 سازمان میراث فرهنگی وقت، قسمت هایی از آن را نقشه برداری نموده و گفته بود که جزو میراث فرهنگی محسوب می گردد.

امتیاز بهره برداری از تاسیسات گردشگری ازبکی به بخش خصوصی رسید

اگر علاقمند به سفر با بهترین نرخ تور کانادا نوروز 99 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

وی ادامه داد: اما قصورهایی انجام شده و پیگیری نمی شد تا اینکه موجب شد شخصی در آن محدوده تصرفاتی کند و روی تپه ها درخت بکارد و بناهایی ایجاد کند. مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز به ما مراجعه و اعلام نمود که چنین مشکلاتی برای تپه ازبکی بوجود آمده است و حساسیت موضوع را برای ما توضیح داد. همچنین پیگیر شد که جلسه شورای سیاست گذاری حفظ حقوق بین الملل عرصه اراضی ملی و منابع طبیعی استان تشکیل گردد و در آن جلسه این موضوع نیز مورد آنالیز قرار گیرد.

شاکرمی ادامه داد: با افراد مرتبط در زمینه تپه ازبکی و مسئولان استان صحبت و گفتگو کردیم در نهایت با فردی صحبت شد که در سال 72 زمینهای آن محدوده را گرفته بود در نهایت پس از تفهیم موضوع قبول کرد که آن زمین ها را در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار دهد. بنابراین هم تپه ازبکی و هم تپه جیران به میراث فرهنگی رسید تا کاوش ها و آنالیز های باستان شناسی در آن انجام گردد.

دادستان مرکز استان البرز اضافه کرد: بخش دیگری نیز وجود دارد که ساختمان قدیمی آن متعلق به این مالک است گفتیم این ساختمان برای خودت باشد فقط حق حفاری ندارید و یا اگر شی پیدا شد باید به میراث فرهنگی تحویل دهید. همچنین هر کاوش و دخل و تصرفی در آن محدوده ها باید با اجازه میراث فرهنگی انجام گردد.

شاکرمی درباره امتیازاتی که به متصرف بابت واگذاری زمین ها به سازمان میراث فرهنگی داده شده نیز گفت: امتیاز حفاظت و بهره برداری از تاسیسات آن منطقه بر عهده او گذاشته شد چون آن محدوده می تواند به عنوان منطقه گردشگری برای مردم تبدیل گردد به همین منظور و برای بهره برداری از ساختمان های آنجا تفاهمنامه ای بین آنها نوشته شد منتها بعضی ایراداتی داشت که قرار بر حل آن شد. به این ترتیب اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در آن محدوده مستقر می گردد و مدیریت آنجا را بر عهده می گیرد. مالک در این محدوده اختیاری ندارد مگر با اجازه سازمان میراث فرهنگی.

دادستان کرج درباره اینکه چطور پس از 19 سال طلسم واگذاری تپه ازبکی به سازمان میراث فرهنگی شکسته شد، گفت: فکر می کنم حساسیت مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز و مدیر میراث فرهنگی شهرستان نظر آباد در این باره تاثیر گذار بود چون به خوبی توانستند که حساسیت موضوع را به ما منتقل نمایند.

شاکرمی گفت: اگر این حساسیت را درباره کاخ مروارید نیز داشته باشند بسیار خوب است چون اکنون با وجود اینکه کاخ شمس را در اختیار دارند اما هنوز برای آن کاری انجام نداده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 329

به "امتیاز بهره برداری از تاسیسات گردشگری ازبکی به بخش خصوصی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امتیاز بهره برداری از تاسیسات گردشگری ازبکی به بخش خصوصی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید