اوکراین گیت، پامپئو احضاریه مجلس نمایندگان آمریکا را رد کرد

به گزارش کوه سفید، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت که دموکرات ها برای تحقیق درباره موضوع تماس تلفنی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین از تاکتیک های قدرمآبانه استفاده می کنند و وی احضاریه مجلس کنندگان آمریکا در این باره را رد کرد.

اوکراین گیت، پامپئو احضاریه مجلس نمایندگان آمریکا را رد کرد

به گزارش گروه بین الملل کوه سفید، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به شدت از اقدام دموکرات ها برای تحت فشار قرار دادن رئیس جمهور آمریکا به دلیل رسوایی تماس تلفنی با رئیس جمهور اوکراین انتقاد کرد.

پامپئو دموکرات ها را متهم کرد که از تاکتیک های قلدر مآبانه برای انجام تحقیقات درباره موضوع اوکراین استفاده می کنند.

وی طی نامه ای به الیوت انجل رئیس کمیته خارجی مجلس کنندگان آمریکا نوشت: من نگران جنبه های درخواشت شما هستم که تنها می توان از آن تلاشی برای ارعاب، قلدری و رفتار نامناسب با کارشناسان وزارت امور خارجه از جمله چندین نفر از کارمندان سرویس خارجی وزارت امور خارجه برداشت کرد.

پامپئو اضافه نمود: اجازه دهید صریح باشم: من چنین تاکتیک هایی را تحمل نخواهم کرد از تمامی ابزارهایی که در اختیار دارم استفاده خواهم کرد تا مانع از تلاش ها برای ارعاب کارشناسان وزارت خارجه که من رهبری آنها را در اختیار دارم، شوم.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که پنج مقام کنونی و سابق وزارت امور خارجه آمریکا در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس کنندگان آمریکا درباره موضوع تحقیقات در زمینه استیضاح رئیس جمهور آمریکا حضور نخواهند یافت.

این در حالی است که سه کمیته مجلس کنندگان آمریکا جمعه گذشته وزیر امور خارجه این کشور را برای ادای شهادت در ارتباط با تحقیقات استیضاح از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا احضار کردند.

طبق نوشته خبرگزاری رویترز، قانونگذاران مجلس کنندگان آمریکا پامپئو را به دلیل اسنادی که ممکن است در ارتباط با اوکراین در اختیار داشته باشد احضار کرده اند. (جزئیات بیشتر)

از سوی دیگر دردسر جدید برای دولت ترامپ حاکی از آن است که مایک پامپئو نیز در ماجرای تماس تلفنی با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین حضور داشته است؛ رسوایی که به اوکراین گیت شهرت یافته است.

نشریه وال استریت ژورنال بامداد سه شنبه به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گزارش داد پامپئو نیز جزو مقاماتی بوده که در تاریخ بیست وپنجم جولای در زمان تماس ترامپ با زلنسکی حضور داشته و به درخواست وی برای فشار آوردن به جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا گوش می داد. (جزئیات بیشتر)

حدود دو هفته پیش یک مقام امنیتی آمریکا شکایتی را علیه ترامپ به دادگاه فدرال این کشور ارائه کرد که در آن گفته شده بود رئیس جمهور آمریکا، همتای اوکراینی خود را تحت فشار قرار داده تا در ازای دریافت حمایت نظامی، اطلاعاتی را علیه پسر بایدن و با هدف تخریب رقیب انتخاباتی خود، در اختیار وی قرار دهد.

ترامپ در مکالمه تلفنی خود از زلنسکی درخواست می کند تا احتمال فساد اقتصادی پسر بایدن را که برای یک شرکت انرژی در اوکراین کار می کرده است، پیگیری کند. بنا به گزارش شبکه بی بی سی، در متن شکایت افشاگر این اطلاعات آمده است که ترامپ در ازای دریافت این اطلاعات علیه رقیب سیاسی خود، وعده افزایش کمک نظامی را به اوکراین داده بود.

در پی افشای مکالمات ترامپ با زلنسکی، مجلس کنندگان آمریکا، فرایند استیضاح ترامپ را آغاز کرده است و درخواست ترامپ از زلنسکی برای کمک سیاسی به وی به عنوان موضوع اصلی استیضاح ترامپ بررسی می شود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 76

به "اوکراین گیت، پامپئو احضاریه مجلس نمایندگان آمریکا را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوکراین گیت، پامپئو احضاریه مجلس نمایندگان آمریکا را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید