برای شهدای خمینیست افغانستان، اعدام 5هزار نفر به جرم خمینیست بودن

به گزارش کوه سفید، به گزارش خبرنگاران کتاب در آغوش قلب ها نمونه کوچکی از عمق علاقه آزادگان دنیا به امام خمینی (ره) است، کتابی که در آن خاطراتی از خادم تا سربازان او در افغانستان به همت محمدسرور رجایی، شاعر و نویسنده افغانستانی گردآوری شده است.

برای شهدای خمینیست افغانستان، اعدام 5هزار نفر به جرم خمینیست بودن

این کتاب 288 صفحه ای که پژوهش و گردآوری آن، چهار سال طول کشیده، شامل 34 قطعه از خاطرات فرهنگیان و فعالان ادبی و فرهنگی افغانستان و 55 قطعه سروده از شاعران این کشور درباره امام خمینی (ره) است. ناگفته نماند که مجموعه ای از تصاویر مربوط به برگزاری جلسات رحلت امام (ره) در روستاها و شهرهای افغانستان از دیگر بخش های جذاب این کتاب است.

به بهانه فرارسیدن سالروز رحلت امام خمینی(ره) در یادداشتی به قلم علی اصغر مرتضایی راد، نگاهی داشتیم به این کتاب که در ادامه می خوانید:

درست مثل پدران ما بودند، با عشق امام زنده بودند و با رفتن امام جهان برایشان تمام شد. خمینیست؛ این لقبی بود که نیروهای امنیتی دولت کمونیستی افغانستان به مریدان امام داده بودند.

در روزگاری که ساواک ایران، انقلابیون را به جرم داشتن رساله امام دستگیر می کرد، سازمان های امنیتی افغانستان بسیاری از مردم این کشور را به جرم داشتن رساله امام محکوم به اعدام می کرد.

این را اسناد استخراج شده از زندان پل چرخی افغانستان می گوید. در حدود 5 هزار نفر شهیدی که جلوی نام بسیاری از آنها این گونه درج شده بود: جرم: خمینیست بودن.

چه شیعه و چه سنی مرید خمینی بودند و همین شیفتگی کافی بود تا یک سال پس از انقلاب 57 در ایران، انقلابی مردمی علیه حکومت کمونیستی وابسته به شوروی برپا نمایند. انقلاب 7 ثور 58 که از لحاظ اجتماعی و ائدیولوژیک، شباهت فراوانی با انقلاب ما داشت؛ حتی شعرها و شعارهایشان وام گرفته از اشعار انقلابی مردم ایران بود.

این کنش های ارتباطی را جمع بزنید با کنش های احساسی و عاطفی که مردم افغانستان نسبت به امام داشته و دارند، مادرانی که برای بچه هایشان قصه امام می گفتند و پدرانی که در آرزوی دیدن امام بودند و او را در رؤیاهاشان زیارت می کردند. خیلی از مردم افغانستان به عشق خمینی، ترس دستگیری توسط حکومت کمونیستی وقت را به جان می خریدند و تصاویر امام محبوبشان را در پستوها و حتی بر دیوارهای خانه نگه می داشتند و خیلی ها به عشق امام به ایران آمدند و پایشان به جماران باز شد.

حرف و کلام خمینی برایشان حجت تمام بود. وقتی امام گفت اسلام مرز ندارد این تک جمله کوتاه کافی بود تا گروه گروه برای جهاد به ایران مهاجرت نمایند. مجاهدانی که هم برای آموزش و هم برای مبارزه راهی جبهه جنگ ایران با عراق می گردند و گردان ابوذر را در یکی از سخت ترین جبهه های نبرد، یعنی جبهه غرب کشور تشکیل می دهند.

ولایت امام برای مردم افغانستان فقط یک امر عقلی نبود، بلکه سررشته ای محکم در قلب آن ها افکنده بود. اوج این ارادت و شیفتگی را می گردد در زمان ارتحال امام دید، روزهایی که جهان برای این مردم پر از احساس تمام می گردد و هجران امام را در مرثیه هایشان می سرایند.

داستان این مرثیه ها در کنار جلوه هایی از ارادت مردم افغانستان به امام خمینی(ره) همگی در کتاب خواندنی در آغوش قلب ها به قلم محمدسرور رجایی، نویسنده و پژوهشگر افغانستانی نگاشته شده و توسط انشارات راه یار به چاپ رسیده است.

بنابرین گزارش علاقمندان برای تهیه کتاب در آغوش قلب ها که چاپ دوم آن مدتی پیش با شمارگان 2 هزار نسخه توسط انتشارات راه یار منتشر شد، علاوه بر کتابفروشی ها، می توانند به وسیله مراجعه به سایت Ammaryar.ir و یا صفحه مجازی این ناشر به نشانی raheyarpub در اینستاگرام، اقدام به تهیه این کتاب نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 731

به "برای شهدای خمینیست افغانستان، اعدام 5هزار نفر به جرم خمینیست بودن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای شهدای خمینیست افغانستان، اعدام 5هزار نفر به جرم خمینیست بودن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید