تا به امروز یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

به گزارش کوه سفید، مهلت دو ماهه ثبت نام مالکان و مستأجران در سامانه املاک و اسکان کشور چهارشنبه 19 خرداد به اتمام رسید. این مهلت قانونی از 19 فروردین آغاز شده بود و قرار بود که تا 19 خرداد ماه به اتمام برسد. با این حال این سامانه هنوز مسدود نشده و در حال فعالیت است.

تا به امروز یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی می گوید هنوز تصمیم قطعی درباره تمدید ثبت اطلاعات سکونتی خانوارها در سامانه اسکان تا مهر ماه اتخاذ نشده و قرار است شنبه در این خصوص تصمیم گیری شود.

برخی شنیده های تأیید نشده حاکی است میزان استقبال خانوار از ثبت شرایط سکونتی و مالکیت خود در سامانه اسکان، بسیار کمتر از میزان پیش بینی شده است؛ وزارت راه و شهرسازی نیز به هیچ عنوان حاضر به شفاف سازی نسبت به ورودی و خروجی سامانه ملی املاک و اسکان نیست.

از سوی دیگر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از معرفی 1 میلیون و 300 هزار واحد خالی از سکنه به سازمان امور مالیاتی برای صدور برگه های جریمه مالیاتی خبر داده است. موضوعی که تا کنون هیچ یک از مقامات ارشد سازمان امور مالیاتی آن را تأیید نکرده اند.

محمود علیزاده معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی درباره صدور برگه های مالیاتی برای مالکان واحدهای خالی از سکنه در سرانجام تیرماه سال جاری اظهار کرد: بر اساس ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، هر واحد مسکونی در هر سال می تواند 120 روز خالی از سکنه باشد؛ این 120 روز تا سرانجام تیرماه به سر برسد؛ البته این 120 روز می تواند هم به صورت متوالی در یک سال باشد و هم متناوب؛ البته واحدهایی که خالی هستند، معمولاً به صورت متوالی خالی می مانند.

وی ادامه داد: بنابراین تا سرانجام تیرماه سال جاری این 120 روز مجوز قانونی برای خالی ماندن واحد مسکونی به اتمام می رسد؛ اما از اول مرداد دیگر هر روزی که خالی بماند، به عنوان واحد خالی از سکنه محسوب شده و مشمول جریمه مالیاتی موضوع ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم خواهد شد؛ به موجب این قانون، ما خروجی ای که سامانه املاک و اسکان به سازمان امور مالیاتی به عنوان واحدهای خالی از سکنه ارائه می دهد، ملاک قرار می دهیم.

برگه های مالیاتی خانه های خالی دی ماه صادر می شود

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی شرح داد: باید این اطلاعات را که دریافت کردیم، به موجب قانون بودجه 1400، دی ماه برگه تشخیص این مدت که خالی بوده را برای مالک صادر کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که از طرف معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، لیستی از سوی واحدهای خالی موجود در سامانه اسکان به سازمان امور مالیاتی ارائه شده یا خیر؟ گفت: تا کنون خروجی ای نداشته؛ چون هنوز مردم می توانند به سامانه املاک و اسکان مراجعه کنند و در سامانه مذکور، اطلاعات خود را ثبت کنند؛ این اطلاعات به این شرح است که هر شخص سرپرست خانوار باید وارد سامانه شده و کد ملی خود را با کد پستی محل سکونت خود با هم الصاق و اعلام کند دارنده این کد ملی در این کد پستی سکونت دارد؛ بر این اساس هر واحد مسکونی اگر دارای کاربر یا سکنه باشد از مالیات مذکور در ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، معاف می شود.

علیزاده شرح داد: خروجی سامانه اسکان تا کنون واحد مسکونی خالی از سکنه نبوده؛ چون الصاق مذکور صورت نگرفته و خروجی ای که دقیقاً تعیین کند کدام واحد مسکونی خالی از سکنه است، از این سامانه تا کنون به دست نیامده است.

وی یادآور شد: احتمالاً محتوای سامانه اسکان تا کنون بدین شکل تکمیل نبوده که بتواند چنین اطلاعاتی را به ما بدهد؛ به موجب قانون ما می توانیم به واحدهایی که از طریق سامانه املاک و اسکان، بر خالی بودن صحه گذاشته شود را ملاک قرار دهیم؛ نمی توانیم خودمان غیر از خروجی سامانه، اقدام دیگری انجام دهیم.

لیست نهایی وزارت راه از خانه های خالی، ملاک صدور مالیات است

معاون سازمان امور مالیاتی درباره اینکه آیا غیر از پالایشی که سامانه اسکان و وزارت راه و شهرسازی انجام می دهد، سازمان مالیاتی یک پالایش دیگر هم باید اتجام دهد؟ بیان نمود: خیر؛ به موجب قانون، سازمان امور مالیاتی باید همان خروجی سامانه اسکان را ملاک اعمال مالیات قرار دهد؛ اگر واحد مسکونی ای که از طریق سامانه اعلام شود، خالی از سکنه باشد، مشمول تعیین مالیات مربوطه خواهد شد؛ مگر اینکه مالک آن نسبت به این موضوع اعتراض کند که این واحد خالی از سکنه نبوده است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون مالیات های مستقیم، اگر مالکی نسبت به تعیین مالیات برای واحدی که خالی از سکنه تشخیص داده شده، معترض باشد، با ارائه اسناد و مدارکی که ارائه می دهد، در هیئت حل اختلافی که به این منظور تشکیل می شود، مورد بررسی مجدد قرار می گیرد.

علیزاده در خصوص اینکه چرا مالکان حقوقی واحدهای مسکونی در سامانه املاک و اسکان شناسایی نمی شوند؟ گفت: حقوقی ها صرفاً مالک واحد هستند و خانوار محسوب نمی شوند؛ بلکه خانوارهایی که ساکن آن واحد مسکونی که متعلق به مالک حقوقی است، باید سکونت خود در آن واحد را اعلام کنند؛ حقوقی ها باید به مستأجران یا کاربران خود اعلام کنند تا در سامانه اسکان، کد پستی محل سکونت خود را با کد ملی خانوار ساکن آن واحد، الصاق کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با این روش، نهادهای حقوقی مثلاً یک بانک، می تواند به راحتی تعدد واحدهای متعلق به خود را پنهان کند یا نه؟ گفت: ما سایر اطلاعات را از دیگر ذی نفعان داریم؛ مثلاً از شرکت پست کد پستی واحدهای مسکونی را داریم از شهرداری ها املاکی که دارای پروانه ساختمانی هستند را داریم و…؛ به طور کلی هر کد پستی یا هر محل سکونت باید یک کاربر با کد ملی سرپرست خانوار داشته باشد؛ اگر چنین شرایطی تعریف نشود، آن واحد به عنوان خالی از سکنه تعریف می شود و مشمول مالیات می شود.

موکول شدن اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی به سال آینده، تکذیب شد

معاون سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این پرسش که آیا اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، به سال جاری می رسد یا به سال آینده موکول می شود؟ گفت: همین حالا هم در حال اجراست؛ همه ما مکلف شده ایم تا به سامانه اسکان مراجعه کرده و کد ملی خود را با کد پستی محل سکونت الصاق کنیم، و این نشان دهنده آن است که قانون مذکور در حال اجراست.

وی گفت: قانون مالیات بر خانه های خالی، یک قانون بازدارنده است تا هیچ واحدی خالی از سکنه نماند اگر واحدی خالی از سکنه است، باید به اجاره داده شود در غیر این صورت مشمول مالیات خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1367

به "تا به امروز یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا به امروز یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید