تروریست های القاعده، آخرین امید عربستان برای جنگ یمن

به گزارش کوه سفید، در آستانه آزادسازی مأرب به دست انصارالله، تروریست های القاعده آخرین امید سعودی ها برای جلوگیری از سقوط این شهر هستند.

تروریست های القاعده، آخرین امید عربستان برای جنگ یمن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران روزنامه الاخبار لبنان با انتشار مقاله ای درباره تحولات اخیر در جبهه مارب نوشت، گروه تروریستی- تکفیری القاعده در حال حاضر تبدیل به نماینده عملیات های ائتلاف متجاوز عربستان در شهر مارب شده است. اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که القاعده وظیفه تامین امنیت سواحل استان ابین را با هدف استقبال از تروریست ها از خارج و انتقال آنها به استان مارب را برعهده گرفته است.

در این طرح ترکیه با تسهیل ورود تروریست ها و تامین سلاح برای آنها به روش های نامشخص، در پشت صحنه نقش ایفا می نماید. در این مرحله دیگر مداخله ترکیه در درگیری های یمن از حوزه برآورد ها خارج شده و همانطور که بسیاری از شاخص های موجود نشان می دهد نقش ترکیه در حمایت از شبه نظامیان حزب اصلاح تحت حمایت عربستان در حال افزایش است.

آنکارا 3 سال قبل با شعار اقدامات بشردوستانه وارد یمن شد؛ در حالیکه نقشه اصلی آن سیطره حزب اصلاح بر استان های شبوه و مارب و تعز بود. ترکیه در این راستا خدمات لجستیکی فراوانی را به شکل غیر مستقیم به نیروهای این حزب ارائه می داد. همچنین ده ها تن از فرماندهان حزب اصلاح در پایگاه های ارتش ترکیه در خارج از یمن آموزش دیده اند؛ افسرانی که نقش اطلاعاتی آنها هنوز هم بسیار قابل توجه است.

حزب اصلاح طی ماه های گذشته با یاری ترکیه توانسته بر مناطق ساحلی وسیعی در منطقه رضوم الواقعة در سواحل دریای عرب مسلط گردد. همزمان با آن حزب اصلاح اقدام به ایجاد یک اردوگاه دفاعی ساحلی در این منطقه که یکی از مهم ترین گذرگاه ها برای قاچاق مشتقات نفتی و سلاح از خارج است نموده؛ در حالی که دولت مستعفی یمن هیچگونه توضیحی در این زمینه ارائه نداده است.

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن هر گونه تحرکات حزب اصلاح در سواحل شبوه را انکار می نماید؛ اما در مقابل، شورای انتقالی جنوب تحت حمایت امارات متحده عربی بارها حزب اصلاح را متهم به دریافت محموله های سلاح از ترکیه به وسیله بندر قنا نموده و از ائتلاف سعودی -اماراتی خواسته است تا با اجرای توافق ریاض، شبه نظامیان حزب اصلاح را از مناطق شبوة و أبین و حضرموت بیرون کند. این در حالی است که شبه نظامیان حزب اصلاح حضور نظامی خود را در سواحل شبوه از ماه گذشته جهت مقابله با حمله احتاقتصادی نیروهای شورای انتقالی جنوب تقویت نموده اند.

از سوی دیگر دو هفته قبل طرح جدیدی با همکاری القاعده و حزب اصلاح در مارب تحت نظارت مستقیم عربستان سعودی شروع شده است. بر این اساس حزب اصلاح طی ماه های گذشته با هماهنگی ترکیه امنیت سواحل را برای ورود کشتی های تجاری آنکارا که اغلب برای حمل محموله های تسلیحاتی استفاده می شوند تامین نموده است؛ سلاح هایی که مورد استفاده شبه نظامیان این حزب در درگیری های تعز و مأرب قرار می گیرد. با این حال به ویژه پس از بهبود روابط آنکارا و ریاض طی ماه گذشته نقش ترکیه در یمن افزایش یافته و گروه های تروریستی تحت حمایت ترکیه در سوریه در حال حاضر بازوهای های عربستان در مأرب محسوب می شوند.

همچنین اطلاعات به دست آمده توسط روزنامه الاخبار بیانگر وجود تحرکات تروریست ها با حمایت اقتصادی سعودی ها در شماری از مناطق استان ابین است. این اطلاعات نشان می دهد که ائتلاف سعودی -اماراتی در شهر عدن یکی از سرکردگان عناصر القاعده را مامور تامین امنیت ورود کشتی های حامل سلاح و سپس انتقال تسلیحات به جبهه مأرب نموده است. این طرح جدید که گروه تکفیری القاعده در شرف انتها اجرای آن در استان ابین است، تحت فرماندهی یکی از سرکردگان القاعده و با حمایت و همکاری شبه نظامیان حزب اصلاح تحت نظارت عربستان از دو هفته قبل شروع شده است.

طی هفته گذشته القاعده به عنوان بخشی از ماموریت خود جهت اطمینان از رسیدن سلاح به جبهه مأرب اقدام به انجام چندین حمله علیه مواضع وابسته به شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب در استان ابین کردند؛ چرا که این نیروها حاضر به تخلیه مواضع خود نبودند.

تحرکات القاعده در مناطق ساحلی ابین نگرانی های زیادی برای شورای انتقالی جنوب به وجود آورده است و شبه نظامیان این شورا اقدام به بالا بردن سطح آمادگی امنیتی خود جهت مقابله با هرگونه شرایط اضطراری نموده اند. شنبه هفته گذشته شورای انتقالی جنوب طی یک نشست امنیتی در شهر عدن اظهار داشت که حزب اصلاح برای تسهیل فعالیت های تروریستی جهت سیطره بر مواضع و مناطق حساس در امتداد استان های أبین و شبوة و حضرموت کوشش می نماید.

در این شرایط شورای انتقالی جنوب چهارشنبه هفته گذشته تحت فشارهای عربستان سعودی و بعد از کشته شدن 14 تن از نیروهای خود به دست القاعده مجبور شد ماموریت های امنیتی خود در شهر أحور را تحویل نیروهای منصور هادی بدهد.

از سوی دیگر یک منبع یمنی در تبادل نظر با روزنامه الاخبار فاش کرد که حملات نیروهای انصارالله علیه مواضع سعودی در عمق خاک عربستان به مناسبت ورود جنگ یمن به هفتمین سال خود به شکل بی سابقه ای سکوهای پرتاب موشکی پاتریوت آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است. همچنین داده ها حاکی از آن است که موشک ها و پهپادهای یمنی که به سمت اهداف سعودی پرتاب شدند در میان ناکامی سامانه های پدافندی آمریکایی عربستان به شکل دقیق به هدف اصابت کردند.

به گزارش وال استریت ژورنال، در تحرکات نیروهای آمریکایی در عربستان که پیش تر گزارش نشده بود، پنتاگون اقدام به خروج باتری های سه سامانه دفاعی پاتریوت نموده است که به معنای حذف این سه سامانه از عربستان تلقی می گردد. این سه سامانه در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در شمال عربستان مستقر شده بودند. علاوه بر اینها، پنتاگون همچنین یک ناو هواپیمابر و یک سیستم نظارتی و مراقبتی خود را که برای محافظت از عربستان به کار گرفته بود، از منطقه خارج نموده است. ضمن آنکه بعضی مقامات آمریکایی گفته اند که احتمال خروج شمار بیشتری از نیروهای آمریکایی از عربستان نیز در دست آنالیز است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1333

به "تروریست های القاعده، آخرین امید عربستان برای جنگ یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروریست های القاعده، آخرین امید عربستان برای جنگ یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید