حل بحران یمن؛ کلید برقراری روابط میان ایران و عربستان

به گزارش کوه سفید، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه مهمترین مانعی که در حال حاضر باعث بهبود روابط ایران و عربستان شده است را موضوع یمن و حمایت ایران از گروه انصارالله دانست.

حل بحران یمن؛ کلید برقراری روابط میان ایران و عربستان

قاسم محب علی در گفت وگو با کوه سفید در ارتباط با اظهارات اخیر وزیر امور خارجه کشورمان در اجلاس امنیتی مونیخ مبنی بر این که به نظر می رسد عربستان تمایلی برای کاهش تنش با ایران ندارد و از دیگر سو اظهارات مقامات ریاض مبنی بر اینکه به تازگی پیامی را برای ایران به صورت مستقیم ارسال ننموده اند ، اظهار داشت: برای آنالیز روابط ایران و عربستان باید به این نکته توجه داشت که زمینه های اختلافی بین تهران و ریاض وجود دارد که یکی از مهمترین آنها موضوع یمن است.

وی به همین دلیل اضافه نمود: عربستان تا وقتی که احساس کند ایران همچنان به دنبال حمایت از انصارالله یمن و مخالفان سعودی در این کشور است، بعید است که به سمت بهبود روابط با ایران حرکت کند.

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه ادامه داد: از دیگر سو سعودی ها مشاهده می نمایند که مناسبات ایران و آمریکا در بالاترین میزان تنش قرار گرفته است و در همین چارچوب کوشش دارند که پشت این تنش پنهان شوند و اگر روابط خود را با ایران عادی نمایند، این امکان وجود دارد که آمریکایی ها میزان تنش خود را با ایران کاهش دهند و به نظر نمی رسد که سعودی ها موافق این موضوع باشند.

وی با تاکید بر این که بین ایران و عربستان بی اعتمادی در حد بالایی وجود دارد، ابراز عقیده کرد: غلط یا درست سعودی ها به این نتیجه رسیده اند که دولت آقای روحانی و شخص ظریف طرف اصلی مذاکره با آنها در ایران نیستند و مدیریت تحولات خاورمیانه در تهران در دست دولت نیست.

وی با بیان این که باید دید نامه ای که آقای ظریف مطرح کردند که از سوی سعودی ها ایران دریافت نموده است ، خطاب به چه کسی نوشته شده است، توضیح داد: از طرفی دیگر ممکن است پاکستانی ها به عنوان واسطه بین تهران و ریاض مطالبی را از سوی سعودی ها مطرح نموده باشند که بخواهند واکنش مثبت تهران را دریافت نمایند.

این دیپلمات پیشین کشورمان با تاکید بر اینکه کاهش تنش بین ایران و عربستان و بازگشت روابط دو کشور به حالت عادی دو موضوع متفاوت هستند ، ادامه داد: سعودی ها علاقه مند نیستند که تنش ها با ایران را افزایش دهند ولی باید به این موضوع توجه داشت که یمن یک موضوع کلیدی برای عربستان است. هیچ کس در عربستان اجازه نمی دهد که در یمن حکومتی بر سر کار آید که مخالف و تهدید نماینده آل سعود باشد. بین عربستان و یمن، هزار و 800 کیلومتر مرز مشترک وجود دارد و هزاران یمنی نیز در عربستان مشغول به کار هستند. از طرف دیگر یمن نیز کشور فقیری است و بدون حمایت اقتصادی عربستان نمی تواند زندگی مردم خود را به پیش ببرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 451

به "حل بحران یمن؛ کلید برقراری روابط میان ایران و عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل بحران یمن؛ کلید برقراری روابط میان ایران و عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید