خبرنگاران 70 هزار هکتار جنگل کاری در کشور انجام می شود

به گزارش کوه سفید، همدان- خبرنگاران- رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با توجه به نامگذاری امسال به جهش تولید، تا پایان امسال70 هزار هکتار جنگل کاری شامل مثمر و جنگلی انجام می شود.

خبرنگاران 70 هزار هکتار جنگل کاری در کشور انجام می شود

فریبرز غیبی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از جنگل های همدان در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: امسال با توجه به قرار دریافت در سال جهش تولید و تاکید رییس سازمان بر توسعه جنگل، بیش از 40 هزار هکتار جنگل کاری با گونه های جنگلی در کشور خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: علاوه بر این برنامه ای مشترک با معاونت باغبانی با هدف کاشت درخت در وسعت 50 هزار هکتار در دست اجرا است که 22 هزار و 500 هکتار کاشت درخت در مستثنیات و مابقی نیز در ارضی ملی است.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور ادامه داد: در راستای جنگل کاری از گونه های مثمر با مشارکت مردم و جوامع محلی سهم 22 هزار و 500 هکتاری سازمان جنگل ها به 30 هزار هکتار ارتقا یافت که در حال تامین اعتبار از سوی سازمان مدیریت هستیم.

غیبی اضافه کرد: اجرا شدن دو تعهد 40 و 30 هزار هکتاری کاشت نهال توسط سازمان جنگل ها موجب تقویت تیپ جنگلی کشور شده و با ثبت 70 هزار هکتار جنگل کاری، رکورد خوب و جدیدی برای سازمان های جنگل ها ثبت می شود.

وی گفت: با توجه به اینکه کشور ایران در کمربند خشک و نیمه خشک جهان واقع شده است اما تنوع اقلیمی یعنی وجود بیش از 11 اقلیم جهان در کشورمان یک ظرفیت بزرگ محسوب می شود.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور اضافه کرد: حدود 14.3 میلیون هکتار جنگل در کشور وجود دارد که از این نظر ایران جزو کشورهای با پوشش کم جنگلی محسوب می شود بنابراین یکی از برنامه های ما علاوه بر حفظ پوشش جنگلی موجود افزایش تنوع زیستی، تنوع ژنتیکی و کیفیت جنگل ها است.

غیبی ادامه داد: بر اساس تعهدات ملی و بین الملی قرار است توسعه جنگل و جنگل کاری را در دستور کار قرار داده و طبق برنامه ششم و ماده 15 قانون افزایش بهره وری، سرانه جنگل را از 17 صدم به 25 صدم برسانیم .

وی توضیح داد: سرانه جنگل در جهان 6 هزار متر مربع بوده و ایران کمتر از یک سوم سرانه جهانی است که مقرر شده طبق ماده 15 تا سال 1400 سرانه افزایش یابد.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور گفت: تا به امروز شرایط اعتباری کفاف اجرای تعهدات را نداده است با این وجود بر اساس موافقت نامه هایی که در سطح ملی با سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور مبادله شد در راستای اجرای تعهدات ملی و بین مللی حرکت می کنیم.

غیبی یادآوری کرد: در 2 سال گذشته 65 تا 70 هزار هکتار جنگل کاری در کشور صورت گرفت امسال برنامه داریم سطح جنگل ها را افزایش داده تا بتوان به سرانه مطلوب دست یافت.

وی گفت: هر کشوری که کمتر از 10 درصد مساحت آن جنگل باشد کشور فقیر و با پوشش کم جنگلی محسوب شده البته ایران به واسطه تنوع اقلیمی می تواند وسعت جنگل را افزایش دهد.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور بیان نمود: طرح صیانت از جنگل های زاگرس به ویژه در منطقه نهاوند، سیاه دره و سراب فارسان به خوبی اجرا شده و امسال از محل طرح صیانت از جنگل های زاگرس، جنوب و مرکزی ایران ، 100 میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که حدود 15 میلیارد تومان آن تا به امروز به استان ها داده شده است.

غیبی اضافه کرد: جنگل ها و مراتع و منابع ملی به هیچ وجه وقف پذیر نیستند چرا که جزو انفال محسوب می شوند بنابراین نمی توان آن را واگذار کرد حتی قانونگزار هم واگذاری آن را ممنوع کرده است.

وی با بیان اینکه 6 تن از جنگل بانان به واسطه حریق امسال شهید شدند اضافه کرد: کمبود نیرو در این بخش محسوس بوده به گونه ای که در برخی نقاط به ازای هر 70 هزار هکتار یک نیروی حفاظتی وجود دارد.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور ادامه داد: با حمایت دولت و رییس سازمان جنگل ها قرار است برای نیروهای یگان حفاطت پست های تخصصی پیش بینی شود که در صورت اجرای این مصوبه، نظارت بر جلوگیری از قاچاق چوب و تخریب اراضی ملی بیشتر می شود.

غیبی گفت: بیش از یک هزار هکتار نهال کاری با گونه های جنگلی در استان همدان از محل اعتبارات ملی و استانی اجرا شده علاوه بر این 700 هزار هکتار بذر کاری هم اجرا شده است.

وی با بیان اینکه در شهرستان های ملایر، رزن و درگزین هم کارهای خوبی اجرا شده اضافه کرد: نهالستان قدس ملایر 600 هزار گونه جنگلی و یک میلیون اصله قلمه صنوبر تولید کرده که زارعان می توانند با بهره گیری از این ظرفیت در مستثنیات زراعت چوب داشته باشند.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور با بیان اینکه 2 هزار هکتار جنگل کاری در همدان شده است گفت: 500 هکتار چاله کنی برای کاشت نهال اجرا شده که مطابق با استانداردها است.

غیبی توصیه کرد: بخشی از نهالستان قدس ملایر به تولید قلمه نشا و گیاهان دارویی اختصاص دهند چرا که با این کار می توان نسبت به توانمند سازی جوامع محلی استان همدان اقدام کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 853

به "خبرنگاران 70 هزار هکتار جنگل کاری در کشور انجام می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 70 هزار هکتار جنگل کاری در کشور انجام می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید