خطر وقوع انقلاب گرسنگان در عربستان به دلیل تشدید ریاضت مالی

به گزارش کوه سفید، ناظران معتقدند افزایش موج نارضایتی مردم در عربستان از تشدید اقدامات ریاضت مالی در سایه شیوع ویروس کرونا در این کشور می تواند انقلاب گرسنگان را در عظیم ترین صادر کننده نفت در دنیا رقم بزند.

خطر وقوع انقلاب گرسنگان در عربستان به دلیل تشدید ریاضت مالی

به گزارش گروه بین الملل کوه سفید، تشدید اقدامات ریاضت اقتصادی در عربستان که اخیراً توسط مقامات سعودی شروع شده ، نارضایتی گسترده ای را در این کشور برانگیخته است، به طوری که فعالان ویدئوهایی از شکایت ده ها تن از شهروندان از فقر رو به گسترش در این کشور را پخش کردند و ناظران درباره احتمال وقوع انقلاب گرسنگان در این کشور هشدار دادند.

به گزارش روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، دولت عربستان سعودی تصمیمات جدیدی را برای کاهش اثرات اقتصادی همه گیری کورونا و کاهش قیمت نفت اتخاذ نموده است که اساسا با افزایش نرخ اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده از 5 به 15 درصد و قطع یاری هزینه های کارگران و کارمندان است.

تصمیمات اخیر جنجال عظیمی را در کشور عربستان ایجاد نموده است تا جایی که غانم الدوسری معارض عربستانی نوشت: فقط دو ماه از بحران کورونا گذشته است و عربستان اقتصادیات شهروندان را افزایش داده و یاری هزینه معیشتی را قطع نموده است. احتمالاً بحران برای مدت طولانی ادامه خواهد یافت. آیا رواست که یک روز از خواب بیدار شویم و اقتصادیات های بالاتر از 50 درصد را بیابیم؟ .

الدوسری همچنین ویدئویی را منتشر کرد که صحنه های فقر شدید در بعضی مناطق داخل عربستان سعودی را نشان می داد. شهروندانی که در سطل زباله در جستجوی غذا هستند و کسانی که در خانه های ویران شده زندگی می نمایند و از گرسنگی و درماندگی شکایت می نمایند.

احد خالد عبدالرحمن یک فعال حقوقی نیز نوشت: تصمیم های جدید، ملت عربستان را شوکه کرد. آنها عملا مطمئن شدند همه تصمیم ها حاکی از افزایش قیمت ها و خصومت با مردم فقیر است و این در حالی است که کسی جرات نزدیک شدن به بودجه و حقوق شاهزاده ها و مشاوران و نزدیکان حکومت سعودی را ندارد. فقط می توان از جیب مردم مایه گذاشت.

یک کاربر دیگر با نام مستعار و مشهور خط البلده در توئیتر با بیان اینکه تصمیم های جدید بدتر و عظیم تر هنوز نیامده است نوشت: دولت یارانه را حذف نموده اقتصادیات را 200 درصد افزایش داده است، اما بحران واقعی هنوز نیامده است بن سلمان همچنان از جیب مردم مایه خواهد گذاشت و خواسته های ترامپ را رها نمی کند تا آخرین میلیارد دلاری که او از عربستان بدوشد. بن زاید هم در حمایت از پروژه ضد انقلاب از پول های عربستان کوتاه نخواهد آمد.

وی اضافه نمود: بحران واقعی وقتی شروع می گردد که عده ای حتی نتوانند مرغ و تخم مرغ بخرند و بخورند و حقوقش کفاف ده روز یک ماه را هم نمی کند و نمی توانند احتیاج بچه هایشان را برآورده نمایند. سناریوی بدتر با قدرت علیه ما در راه است، اگر دست بن سلمان را نگرفته و جلوی بچه بازی های او گرفته نگردد.

او در گزارشی دیگر می گوید: اگر حکومت سعودی 10 کار را انجام می داد احتیاج نداشت که دستش را در جیب شهروندانش کند. او باید حمایت از نیروهای ضد انقلابی را متوقف کند، مستمری شاهزاده ها و نزدیکان به پادشاه را قطع کند. به جنگ بی فایده یمن سرانجام دهد. با غارت بیت المال مقابله کند و ثروت کشور را عادلانه توزیع کند. مجازات دیگر متهمان به فساد از میان شاهزادگان را عقب نیاندازد، پول هایی را که شاهزاده های سعودی دزدیده و در بانک های انگلیس و سوئیس سپرده گذاری نموده اند پس بگیرد و املاکی که بن سلمان میلیاردها دلار خریده است، فروخته گردد.

کاربری دیگر نیز با اشاره به شیوع کرونا در عربستان و اجرای سیاست ریاضت های اقتصادی در این کشور به علت بحران اقتصادی نوشت اگر این کشور نفت خیز و ثروتمند، درآمدهایش را صرف جنگ ها و قرارداد های تسلیحاتی نمی کرد اکنون می توانست آن پول را در بحران های ناشی از کرونا و کاهش قیمت نفت هزینه کند.

دولت عربستان سعودی دو روز پیش بیان کرد که اقدامات ریاضت اقتصادی خود را برای مقابله با بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت خام شروع نموده است، که شامل سه برابر کردن اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده و کاهش حقوق و مزایای کارکنان دولت است.

به گفته رسانه دولتی عربستان، این اقدامات صورت گرفته برای جمع آوری درآمد و همچنین کاهش هزینه ها، در حدود 100 میلیارد ریال عربستان (26.6 میلیارد دلار) ارزش گذاری شده است.

عظیم ترین صادرنماینده نفت دنیا که برای مهار کرونا تحت قرنطینه شدید قرار گرفته است با بحران ناشی از سقوط قیمت نفت روبه رو شده است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 686

به "خطر وقوع انقلاب گرسنگان در عربستان به دلیل تشدید ریاضت مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر وقوع انقلاب گرسنگان در عربستان به دلیل تشدید ریاضت مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید