درخواست معاون میراث فرهنگی از شهردار تهران

به گزارش کوه سفید، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از شهردار تهران خواست از تخریب ویلای نمازی جلوگیری کند.

درخواست معاون میراث فرهنگی از شهردار تهران

به گزارش خبرنگاران، محمدحسن طالبیان در نامه ای به محمدباقر قالیباف، شهردار تهران درخواست کرد تا در اسرع وقت نسبت به جلوگیری از تخریب بنای تاریخی ویلای نمازی و احیانا خرید ملک، اوامر موکد صادر و اقدام عاجل انجام شود.

درا ین نامه که به امضای طالبیان رسیده، آمده است:

همانگونه که مستحضرید ملک و ساختمان معروف به ویلای نمازی به پلاک ثبتی 1/1218/1221 که متاسفانه علی رغم تلاش های مختلف حقوقی در سالیان گذشته از ثبت خارج شده است، به لحاظ میراث و ثروت تاریخی - فرهنگی شهر تهران از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، اینک مجددا در شُرف تخریب و نابودی قرار گرفته است، از آن جایی که رجاه واثق -امید و آرزو داشتن- دارد، جنابعالی به این گونه موارد توجه خاصی دارید و در مواردی به همت حضرت عالی ابنیه تاریخی مهمی از ورطه نابودی نجات یافته است، خواهشمند است دستور دهید تا در اسرع وقت نسبت به جلوگیری از تخریب بنای تاریخی ویلای نمازی و احیانا خرید ملک اوامر موکد صادر و اقدام عاجل انجام شود.

به گزارش خبرنگاران، با ابلاغ حکم دیوان عدالت اداری به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران مبنی بر خروج از ثبت ویلای نمازی احمد حکیمی پور، رئیس کمیته میراث فرهنگی، گردشگری بافت های تاریخی و فرسوده شورای اسلامی شهر تهران نیز در دو نامه جداگانه به زهرا احمدی پور - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و - پژمان پشمچی زاده - معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران - خواست از ویلای نمازی محافظت کنند، تا تجربه تلخ خانه توران در چند ماه گذشته رخ ندهد.

به گزارش خبرنگاران، ویلای نمازی در 22 آبان 1386 به شماره 20154 و با رضایت مالک بنا حاج احمد ابریشمچی در خیابان نیاوران تهران، خیابان عمار، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. این بنا در دوره پهلوی دوم، دقیقا در سال 1339 به سفارش شفیع نمازی - بازرگان ثروتمند و فرزند مهدی نمازی (کننده وقت مجلس شورای ملی و مجلس سنا) - توسط جوپونتی، معمار مشهور ایتالیایی ساخته شد. او این ویلا را بر مبنای مفهوم شادیِ زندگی خلق کرد. دیوارهای حیاط خلوتِ ویلا نمازی با طرح های سرامیکی هنرمند معروف ایتالیایی فائوستو ملوتی تزئین شده که آثارش در نوع خود بسیار مدرن هستند.

بر این اساس، این اعتقاد وجود دارد که ویلای نمازی اهمیت دارد؛ چون به همراه ساختمان شورای برنامه ریزی و توسعه در بغداد، تنها آثار جو پونتی در خاورمیانه محسوب می شوند. اثر جو پونتی در بغداد در جنگ سال 2003 آسیب فراوان دید که اکنون توسط یونسکو در حال مرمت است و مرمت این بنا توسط یونسکو نشان از اهمیت کارهای این معمار در جهان از نگاه یونسکو دارد اما به دنبال پیگیری های مالک بنا، این عمارت تاریخی در حال حاضر از فهرست میراث ملی کشور خارج شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 417

به "درخواست معاون میراث فرهنگی از شهردار تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست معاون میراث فرهنگی از شهردار تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید