دریافت مالیات از خانه های 150 متر به بالا

به گزارش کوه سفید، معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی گفت: از واحدهای مسکونی با بیش از 150 متر، در صورت بیش از یک سال خالی بودن، 20 درصد مالیات بر اجاره دریافت می گردد.

دریافت مالیات از خانه های 150 متر به بالا

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران ، محمود علیزاده در مصاحبه با شبکه خبر درباره اجرای مالیات بر خانه های خالی از تابستان سال جاری گفت: قانون اخذ مالیات از خانه های خالی براساس قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم در سال 94 در دستور کار نهاده شد و از سال 95 لازم الاجرا بود. اما برای اخذ این مالیات احتیاج به تهیه سامانه اسکان و املاک برای شناسایی خانه های خالی بود که این سامانه را وزارت راه و شهرسازی باید طراحی و راه اندازی می کرد.

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: اخیراً براساس اعلام وزیر راه و شهرسازی سامانه اسکان و املاک آماده شده و قرار است در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. این سامانه براساس دیتاها و اطلاعاتی که در آن قرار داده شده، به شناسایی خانه های خالی از سکنه می پردازد و براساس ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه باشد، مشمول این مالیات قرار می گیرد.

وی گفت: این قانون از سال 95 باید اجرا می شد بنابراین هر واحد مسکونی که از سال 95 خالی از سکنه بوده، در سال اول مشمول مالیات نیست و از سال دوم به بعد به آن مالیات تعلق می گیرد و تا زمانی که خالی بماند این مالیات از ا ین واحد مسکونی اخذ خواهد شد.

به گفته معاون حقوقی سازمان امور مالیاتی، علاوه بر خانه های خالی مذکور در سامانه اسکان و املاک، این سازمان به آنالیز فیزیکی و میدانی از واحدهای نامبرده شده در این سامانه می پردازد و پس از شناسایی واحدهای خالی، در صورتی که بیش از یک سال خالی مانده باشد به آن مالیات تعلق می گیرد.

علیزاده گفت: به موجب قانون مالیات های مستقیم، مالیات خانه های خالی معادل 20 درصد مالیات بر اجاره است و به خانه های با متراژ 150 متر به بالا تعلق می گیرد.

وی اضافه نمود: این قانون مشوقی برای ورود واحدهای خالی به بازار اجاره خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 698

به "دریافت مالیات از خانه های 150 متر به بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت مالیات از خانه های 150 متر به بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید