سفر هیئت سعودی به اردن برای آزادی باسم عوض الله خبرنگاران

به گزارش کوه سفید، واشنگتن پست از سفر هیئت سعودی به اردن برای طلب آزادی باسم عوض الله اطلاع داد.

سفر هیئت سعودی به اردن برای آزادی باسم عوض الله خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از الجزیره، روزنامه واشنگتن پست اطلاع داد که یک هیئت سعودی برای درخواست آزادی باسم عوض الله رئیس اسبق دیوان پادشاهی و فرستاده ویژه اردن به عربستان به اردن رفته است.

روز گذشته نیز سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در مصاحبه با عبدالله دوم، همتای اردنی خود ضمن ابراز همبستگی با اردن حمایت خود از کلیه اقدامات عبدالله دوم برای حفظ امنیت کشورش را بیان کرد.

وی گفت ریاض خواهان امنیت و ثبات اردن تحت رهبری ملک عبدالله است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نیز طی تماس با عبدالله دوم و شاهزاده حسین بن عبدالله، ولیعهد اردن، بر همبستگی کشورش با اردن و حمایت کامل ریاض از تمام اقدامات عبدالله دوم برای حفظ اردن امنیت و ثبات تاکید نمود.

تماس ها و بیانیه های پیاپی عربستان این شائبه را که ریاض در حوادث امنیتی اردن دست داشته قوت بخشیده است.

عربستان سعودی اولین کشور در منطقه بود که بیانیه ای را در محکومیت وقایع اردن و حمایت از ملک عبدالله و ولیعهد وی در تصمیمات پس از خبر دستگیری گسترده نزدیکان شاهزاده حمزه و اردن صادر کرد.

گزارشاتی در خصوص روابط عربستان سعودی با بعضی از بازداشت شدگان از جمله باسم عوض الله و نقش ریاض در این وقایع وجود دارد.

نزدیکان ریاض؛ نقش اول حوادث امنیتی در اردن

در این میان باسم عوض الله از جمله متهمان شاخص حوادث امنیتی در اردن است که پیشتر به عنوان رئیس دربار پادشاهی اردن کار می کرد، سپس عبدالله دوم وی را به عنوان نماینده خود در عربستان منصوب کرد. عوض الله در سال 2018 از این سمت برکنار شد و پس از آن به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نزدیک شد و یکی از بنیان گذاران پروژه معروف نئوم عربستان که در راستای چشم انداز 2020 محمد بن سلمان اجرا می گردد، است.

منابع گزارش می دهند که ارتباط باسم عوض الله با دربار پادشاهی عربستان پس از عزل وی از سِمت نمایندگی عبدالله دوم در این کشور، نه تنها قطع نشد بلکه این روابط بیشتر از قبل گسترش پیدا کرد. بر اساس آنچه که رسانه های اردنی گزارش داده اند، او حتی پس از برکناری از سمت نماینده اردن در عربستان در نماز عید در مکه سمت راست ولیعهد سعودی ایستاده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1260

به "سفر هیئت سعودی به اردن برای آزادی باسم عوض الله خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر هیئت سعودی به اردن برای آزادی باسم عوض الله خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید