طرح بخشودگی جرایم مالیاتی تا شنبه چهارم آبان تمدید شد

به گزارش کوه سفید، رئیس سازمان امور مالیاتی ایران گفت: طرح بخشودگی جرایم مالیاتی در صورت پرداخت اصل مالیات تا شنبه چهارم آبان تمدید شد.

طرح بخشودگی جرایم مالیاتی تا شنبه چهارم آبان تمدید شد

به گزارش مهر، امیدعلی پارسا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اضافه نمود: در نظام سنتی مالیاتی، سازمان امور مالیاتی، اطلاعات دقیقی از وضع مالی و اموال مردم ندارد و متکی به شواهد و خوداظهاری اشخاص است، اما در نظام مدرن؛ سازمان های مالیاتی به همه اطلاعات مودیان دسترسی دارند.

وی گفت: از 12 سال پیش با طرح جامع مالیاتی در پی مدرن سازی نظام مالیاتی کشور بوده ایم تا به اظهارنامه های صادقانه برسیم.

پارسا اضافه نمود: در این باره بستر لازم وجود نداشت و طرح جامع مالیاتی در دو گام پیگیری می شد که یکی از آن ها الکترونیکی کردن خدمات است.

وی گفت: اگرچه ابزار؛ الکترونیکی شده، اما روح و منطق حاکم بر محاسبات، سنتی است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه زمینه های لازم برای ارائه اظهارنامه های پیش فرض ایجاد شده است اضافه نمود: 95 دستگاه اجرایی از جمله نظام بانکی پای کار آمده اند و ریزداده های خود را به نظام مالیاتی ارائه می نمایند.

پارسا گفت: زمینه برای تهیه اظهارنامه های پیش فرض آماده شده است و همه دستگاه ها ریزداده های خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه می نمایند.

وی اضافه نمود: وظیفه سازمان امور مالیاتی، تأمین درآمدهای مالیاتی کشور بر اساس اصول عادلانه با کاهش فرار مالیاتی و فساد اداری و در اختیار خزانه قرار دادن آنهاست، اما اینکه سازمان برنامه و بودجه آن را چطور مدیریت می نماید مربوط به همان سازمان است.

پارسا گفت: مجموع مالیات های ماهانه ای که دریافت می گردد کمتر از نصف حقوق و مزایای شاغلان و بازنشستگان و هزینه های حداقلی فعلی است.

وی اضافه نمود: سازمان برنامه و بودجه با دقت و حساسیت، بودجه دستگاه های مختلف را تأمین می نماید و سازمان امور مالیاتی به جز حکمش که مانند دستگاه های دیگر از خزانه پرداخت می گردد، پرداخت های دیگر را از ماده 217 قانون مالیات های مستقیم تأمین می نماید.

رئیس امور مالیاتی کشور گفت: ردیف اصلی سازمان امور مالیاتی سایر ندارد و فقط حقوق است، بنابراین ماده 217 عملاً هزینه پرداخت مزایای کارکنان وزارت امور مالی و دارایی می گردد.

پارسا اضافه نمود: اختفای فعالیت، کتمان درآمد، ارائه فاکتور صوری و تشکیل شرکت صوری و کارت بازرگانی از راه های فرار مالیاتی است که تخلف محسوب می گردد.

وی گفت: در سازمان امور مالیاتی، خطوط قرمز این سازمان وصول مالیات بر اساس اصول، حمایت از فراورینماینده و فراوری واقعی، مقابله با فرار مالیاتی و فساد اداری است.

پارسا اضافه نمود: حدود 300 هزار نفر در کشور وجود دارند که درآمدهای میلیاردی دارند و قابلیت دسترسی برای اخذ مالیات از آن ها وجود ندارد.

وی گفت: 52 درصد این افراد هنوز مودی مالیاتی نیز نیستند.

رئیس امور مالیاتی کشور با بیان اینکه کتمان درآمد و فرار مالیاتی جرم است اضافه نمود: این 300 هزار نفر با آنالیز ریزداده های بانکی شناسایی شده اند.

پارسا گفت: دستگاه های مختلف ریزداده های خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال می نمایند، اما همه اطلاعات به گونه ای نیست که بتوان از آن اظهارنامه خارج کرد.

وی اضافه نمود: امیدواریم تا سرانجام سال نخستین خروجی را از این سامانه بگیریم و تا سرانجام دولت نیز مالیات هوشمند را محقق کنیم.

پارسا گفت: ساماندهی معافیت های مالیاتی در قالب پیش نویس لایحه ای از طرف سازمان امور مالیاتی تقدیم وزارت امور مالی و دارایی شده است که در این وزارتخانه هفته ای دو نشست برای آنالیز آن برگزار می گردد.

وی اضافه نمود: در اصفهان فردی با سوء استفاده از نام هزار و 200 نفر، فرار مالیاتی داشت که با آنالیز ها، مجرم اصلی بازداشت و هزار و 200 نفر از افرادی که برای آن ها مشکلاتی ایجاد شده بود رها شدند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 152

به "طرح بخشودگی جرایم مالیاتی تا شنبه چهارم آبان تمدید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح بخشودگی جرایم مالیاتی تا شنبه چهارم آبان تمدید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید