لبنان، سفر خارجی حریری و رها کردن مردم در میان بحران اقتصادی کمرشکن

به گزارش کوه سفید، در شرایطی که لبنانی ها با بحران های متعدد و بی سابقه ای دست و پنجه نرم می کنند و تکلیف تشکیل دولت هنوز تعیین نیست، سعد حریری به تعطیلات خارجی رفته است.

لبنان، سفر خارجی حریری و رها کردن مردم در میان بحران اقتصادی کمرشکن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری النشر، سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان پس از برگزاری یکسری نشست های بی نتیجه با میشل عون رئیس جمهوری این کشور درباره فرایند تشکیل دولت در بحبوحه بحران سیاسی این کشور به تعطیلات خارجی رفته و آنگونه که منابع گزارش دادند این سفر او از ابوظبی آغاز شده و به ریاض و پاریس می رسد. این اقدام حریری یادآور رفتار او در سال گذشته به دنبال اعتراضات 17 اکتبر 2019 و استعفای او از سمت نخست وزیری است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در آن زمان و در شرایطی که حریری در کشور حضور نداشت سوالات زیادی درباره گزینه های نخست وزیری و چگونگی مقابله با چالش های کشور مطرح شد.

این رفتارهای حریری و رفتن به تعطیلات خارجی در شرایط بحرانی کشور نشان می دهد نخست وزیر مکلف لبنان احساس می کند هیچ چیز ارزش آن را ندارد که او بخواهد برای انجام وظیفه ملی خود قبل از پایان سال تلاش کند. انگار حریری گمان می کند که وظیفه خود را با ارائه چندین فرمول به رئیس جمهور که قبلاً می دانست قابل استفاده نیستند انجام داده و بنابراین اشکالی ندارد که اکنون برای تعطیلات سال نو به سفر خارجی برود به ویژه این که احساس می کند قرار است تحولات متعددی در عرصه منطقه ای و بین المللی در سایه به قدرت رسیدن جو بایدن در دولت آمریکا رخ دهد.

همچنین به نظر می رسد که طبق دیدگاه حریری سقوط اقتصادی و اقتصادی لبنان به این زودی ها اتفاق نمی افتد و به همان نسبت حرکت به سمت سهمیه بندی و حذف یارانه کالاهای اساسی ضروری است و حتی اگر دولت نیز تشکیل شود انجام اصلاحات در کشور مدت زیادی زمان می برد. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود آن است که سعد حریری درباره بحران های اقتصادی و معیشتی که شهفرایندان لبنانی از آن رنج می برند چه می داند. به نظر می رسد که رسیدگی به این شرایط مردم اصلاً جزء اولویت های او نیست و تعطیلات خارج از کشور برای او مهم تر است تا بتواند خودش را از نگرانی های بی پایان لبنانی ها رها کند.

در این شرایط بحرانی لبنان مردم انتظار داشتند مسئولان تنها به چگونگی پایان دادن به این بحران ها و نه هیچ چیز دیگری فکر کنند. البته این امر در هر کشوری که شرایط لبنان را داشته باشد طبیعی است؛ اما واقعیت های لبنان خلاف این را نشان می دهد. نخست وزیر مامور تشکیل لبنان در حالیکه به هر دلیلی قصد پایان دادن به بحران سیاسی این کشور را ندارد حتی حاضر نیست استعفا کرده و راه را برای دیگران باز کند.

شاید بتوان گفت سعد حریری آینه ریشه نظام سیاسی در لبنان است که برخی سیاستمداران آن از گذشته همواره منافع شخصی خود را در اولویت سها قرار داده و انگار زمانی برای فکر کردن به نگرانی های مردم ندارند.

بر این اساس امروز همه باید منتظر بمانند تا نخست وزیر مکلف لبنان تعطیلات خانوادگی خود را به پایان برساند تا شاید بتواند زمانی هم برای پرداختن به تشکیل دولت در این کشور اختصاص دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1098

به "لبنان، سفر خارجی حریری و رها کردن مردم در میان بحران اقتصادی کمرشکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، سفر خارجی حریری و رها کردن مردم در میان بحران اقتصادی کمرشکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید