موضع قوای سیاسی لبنان پس از استعفای نخست وزیر چیست؟

به گزارش کوه سفید، یک روزنامه لبنانی در گزارشی به تشریح موضع شخصیت ها و احزاب مختلف لبنانی درباره تشکیل دولت جدید پس از استعفای نخست وزیر این کشور پرداخت.

موضع قوای سیاسی لبنان پس از استعفای نخست وزیر چیست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، با استعفای سعد الحریری نخست وزیر لبنان در سیزدهمین روز تظاهرات و تبدیل شدن دولت این کشور به دولت پیشبرد امور، تحولات اخیر لبنان وارد فاز جدیدی شد.

روزنامه الجمهوریه به نقل از منابع مطلع موضع قوای سیاسی مختلف در لبنان پیرامون تشکیل دولت جدید را تشریح کرد.

سعد الحریری

در این گزارش آمده، سعد الحریری سه گزینه دارد: اول: تشکیل دولت تکنوکرات به ریاست خودش. دوم: تشکیل دولت سیاسی واکسینه شده با (شخصیت های) تکنوکرات به ریاست خودش و سوم: تشکیل دولت سیاسی بی طرف و متوازن که خودش ریاست آن را بر عهده نداشته باشد و رئیسش از جریان المستقبل باشد.

میشل عون

الجمهوریه در ادامه نوشت، استعفای الحریری شوک بزرگی برای میشل عون رئیس جمهور و حزب متبوعش التیار الوطنی الحر بود، الحریری بدون مشورت با رئیس جمهور این اقدام را انجام داد و جریان العهد (وابسته به میشل عون) را سرنگون کرد.

جریان رئیس جمهور علنا اعلام ننموده اند که سعد الحریری مأمور تشکیل دولت خواهد شد یا خیر و این موضوع را به نتایج مشورت با دیگر طرف های سیاسی بویژه قوای متحد مرتبط می دانند. اما این تیم دیگر ملزم به مأمور کردن الحریری برای تشکیل دولت مانند زمان حصول تسویه میان طرف های لبنانی (در سال 2016) یا پس از انتخابات مجلسی در سال 2018 نیست.

نبیه بری

الجمهوریه سپس نوشت، نبیه بری رئیس مجلس نیز از این تصمیم الحریری شوکه شد و حتی چند دقیقه قبل از استعفا نیز سعی کرد او را از انجام این کار منصرف کند.

محافل نزدیک به عین التینه (مقر رئیس مجلس لبنان) از ناراحتی رئیس مجلس خبر دادند و به نقل از بری اعلام نموده اند: این استعفا به صورت ما پرت شد

اما درباره تشکیل دولت معین است که بری همواره پیشتاز مأمور کردن الحریری برای تشکیل دولت بوده اما در برهه کنونی دیگر اینگونه نیست. او چهارشنبه (دیروز) در برابر نمایندگان مجلس گفت: کشور دیگر تحمل رنج و سختی های اقتصادی و اقتصادی را ندارد و وحدت و گفت وگوی ما لبنانی ها باید در صدر مرحله پیش رو باشد.

وی در ادامه خواهان تشکیل دولت و بازگشایی مسیرها شد و درباره از دست رفتن امید برای تأمین امنیت در لبنان هشدار داد.

حزب الله

در ادامه این گزارش آمده، حزب الله اساسا اعلام ننموده که با بازگشت الحریری برای تشکیل دولت مخالفت خواهد نمود یا خیر اما معین است که در مشورت های لازم (درباره تشکیل دولت) نظرش بر روی الحریری نیست.

به نظر می رسد حزب الله، تشکیل دولت تکنوکرات هم نخواهد پذیرفت، خواه رئیس یا سایر اعضای این دولت بی طرف باشند یا اینکه الحریری در رأس آن باشد؛ این دولت چگونه دولت تکنوکرات نامیده می گردد که رئیس آن رئیس یک جریان سیاسی است؟.

جنبلاط

الجمهوریه درباره موضع ولید جنبلاط رئیس حزب التقدمی الاشتراکی (سوسیالیت ترقی خواه) نوشت، وی خواهان تشکیل دولت جدید به دور از جریان های سیاسی و حزبی شده است؛ اما تعدادی از قوای سیاسی اشاره هایی ازجنبلاط دریافت نموده اند مبنی بر اینکه او در دولتی که سعد الحریری یا حزب الله در آن حضور نداشته باشند، مشارکت نخواهد نمود.

جعجع

آخرین مورد در این گزارش سمیر جعجع رئیس جریان القوات السیاسیه است. منابع نزدیک به القوات به الجمهوریه گفتند، استعفای سعد الحریری گامی درست بود و امروز باید هر چه زودتر دولت جدید به دور از قوای سیاسی فعلی تشکیل گردد، دولتی که شامل افراد شایسته باشد و بتواند با چالش های اقتصادی و اقتصادی مقابله کند.

روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی در این زمینه گفت، از جمله جانشین های احتاقتصادی الحریری، تمام سلام نخست وزیر سابق معرفی شده است اما به نظر نمی رسد وی آنچه را که الحریری نپذیرفته، بپذیرد بنابراین انتظار می رود به چهره های معتدل تر مانند فواد المخزومی نماینده سابق بیروت که روابط بین المللی خوبی دارد، یا محمد الصفدی وزیر سابق فکر گردد قبل از اینکه به سراغ شخصیت های وابسته به 14 مارس مانند وزیر سابق عبدالرحیم مراد بروند که شانس کمتری دارد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 178

به "موضع قوای سیاسی لبنان پس از استعفای نخست وزیر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع قوای سیاسی لبنان پس از استعفای نخست وزیر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید