هویت افشاگر اوکراین گیت؛ نامی که رسانه های آمریکایی مخفی می نمایند

به گزارش کوه سفید، در روز های گذشته هویت مأمور سیا که اولین بار اطلاعات مکالمه جنجالی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین را درز داده، در شبکه های اجتماعی دست به دست می گردد.

هویت افشاگر اوکراین گیت؛ نامی که رسانه های آمریکایی مخفی می نمایند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران اواخر تابستان سال جاری بود که خبری به رسانه های آمریکایی درز کرد: یک افشاگر مدعی شده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تماس با یک رهبر خارجی، اظهاراتی مطرح نموده و وعده هایی داده که منافع ملی آمریکا را در معرض خطر قرار می دهد.

این خبر، جرقه آتشی بود که حالا تمام کاخ سفید را در بر گرفته و به یک رسوایی تمام عیار برای ترامپ بدل شده است. بر اساس اطلاعاتی که بعدا منتشر شد، تعیین شد که ترامپ مرداد ماه سال جاری در تماس تلفنی با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، تلویحا اعطای یاری های نظامی به اوکراین را به پیشبرد تحقیقات قضایی علیه هلدینگ اوکراینی بوریسما که هانتر بایدن یکی از اعضای هیأت مدیره آن است، مشروط نموده است.

هانتر، فرزند جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری است و اتهاماتی در خصوص سوء استفاده از روابط سیاسی پدرش علیه او مطرح شده است.

اینکه چه کسی اطلاعات مربوط به این مکالمه تلفنی را درز داده، تا همین چند روز پیش یک راز بود و تنها تعیین بود که وی مأمور مخفی آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا سیا است. اما با وجود درخواست های مکرر ترامپ برای پرده برداری از هویت این فرد، مقام های کنگره، قوه قضائیه و رسانه های آمریکایی با استناد به قانون حفاظت از افشاگران از این کار خودداری می نمایند.

با این وجود، اخیرا در صفحات هواداران ترامپ در شبکه های اجتماعی یک نام به عنوان هویت افشاگر پرونده موسوم به اوکراین گیت دست به دست می گردد: اریک چاراملا.

این نام که ابتدا حدود یک ماه پیش در بعضی صفحات ناشناس منتشر شد، حالا در چند رسانه دست راستی حامی ترامپ از جمله بریتبارت و واشنگتن اگزمینر هم به عنوان هویت افشاگر مطرح شده است. آنچه احتمال اصالت این اسم را بیشتر نموده، توییتی است که دونالد ترامپ جونیور فرزند رئیس جمهور آمریکا منتشر کرد و گفت: چاراملا فردی است که اطلاعات مکالمه رؤسای جمهور آمریکا و اوکراین را درز داده است.

او البته ساعتی بعد تحت فشار رسانه هایی که این اقدام را غیراخلاقی خواندند، توییتش را پاک کرد و در توییت دیگری نوشت: کل رسانه ها از اینکه من (به عنوان یک شهروند عادی) مطلبی منتشر کردم که نام افشاگر ادعایی را تأیید می نماید، به تقلا افتاده اند. آیا می خواهند وانمود نمایند که نام او برای هفته ها در دسترس عموم نبوده است؟ افراد متعددی و رسانه های خبری زیادی از جمله ریل کلیر پالتیکس او را شناسایی نموده اند.

نام چاراملا در متنی که از صحبت های نمایندگان کنگره در جریان یکی از جلسات تحقیقات استیضاح ترامپ منتشر شده هم، مورد اشاره قرار گرفته است.

با افشای نام افشاگر، مارک زید وکیل وی در بیانیه ای کوشش ها برای افشای هویت موکلش را محکوم نموده و گفته است که نام ادعایی را نه رد می نماید و نه تأیید.

چاراملا کیست؟

از زمان شروع پرونده اوکراین گیت، ترامپ در کوشش برای بی اعتبار کردن اطلاعات درزنموده، بار ها فرد افشاگر و مارک زید را از حامیان حزب دموکرات خوانده و مدعی شده است که انتشار اطلاعات مکالمه او با زلنسکی اهداف سیاسی داشته است.

داده هایی که در روز های اخیر از سوابق چاراملا منتشر شده، نشان می دهد که دستکم ادعای نزدیکی وی به دموکرات ها چندان هم دور از واقعیت نیست.

بر اساس اطلاعاتی که در بعضی رسانه های دست راستی و شبکه های اجتماعی منتشر شده، چاراملا 33 ساله و از کارشناسان سازمان سیا است که مدتی در شورای امنیت ملی آمریکا در دولت سابق و کنونی آمریکا به عنوان مسئول پرونده اوکراین فعالیت نموده است.

هواداران ترامپ، از چاراملا به عنوان نماینده بایدن در پرونده اوکراین یاد نموده اند. وی در سال 2015 به عنوان کارشناس روسیه و اوکراین به شورای امنیت ملی آمریکا پیوسته و آنجا با سوزان رایس مشاور امنیت ملی دولت باراک اوباما کار نموده است. در یکی از اسناد کاخ سفید به تاریخ نوامبر 2015، از وی به عنوان رئیس شورای امنیت ملی در امور اوکراین یاد شده است. او در ماه های نخست دولت ترامپ هم در شورای امنیت ملی آمریکا فعالیت می نموده و نهایتا در تابستان 2017 بار دیگر به سیا بازگشته و هنوز هم یکی از مأموران این آژانس جاسوسی است.

اطلاعاتی که در اینترنت منتشر شده، نشان می دهد که در سال 2016، وی همراه با بایدن به یک مهمانی دولتی در کاخ سفید دعوت شده است. او همچنین با سین میسکو عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا و از کارمندان آدام شیف رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا که در پیشبرد پرونده استیضاح نقشی محوری ایفا می نماید، رابطه ای بسیار نزدیک دارد.

روابط نزدیک چاراملا با بایدن، شیف، رایس، جان برنان رئیس اسبق سیا و جیمز کلپر رئیس اسبق اطلاعات ملی آمریکا موجب شده تا وی در گذشته هم هدف حمله رسانه های دست راستی قرار گیرد. در سال 2017، چند سایت نزدیک به ترامپ، وی را به درز اطلاعات محرمانه شورای امنیت ملی به رسانه ها متهم کردند، با این حال این ادعا ها در آن موقع چندان جدی گرفته نشد و به رسانه های معتبر راهی پیدا نکرد.

کوشش برای سانسور نام افشاگر

اما همزمان با انتشار نامن چاراملا، رسانه های جریان اصلی آمریکا به واسطه قانون حمایت از افشاگران، کوشش نموده اند تا حد امکان نام وی را از دید مخاطبان دور نگه دارند.

روزنامه هایی، چون نیویورک تایمز و واشنگتن پست و شبکه های تلویزیونی مانند سی ان ان و ان بی سی به صراحت اعلام نموده اند که با وجود آگاهی از هویت افشاگر، نام وی را در مطالب خود ذکر نمی نمایند. حتی شبکه فاکس نیوز که رسانه محبوب ترامپ به شمار می آید، در بخشنامه ای، کارکنانش را از ذکر نام چاراملا منع نموده است.

این وضعیت با وجود توییت هفته گذشته فرزند ترامپ، باز هم ادامه یافته است. با وجود آنکه رسانه های آمریکایی خبر ادعای ترامپ جونیور در خصوص هویت افشاگر را منتشر نموده اند، اما در مطالب آن ها هیچ ردی از نام چاراملا به چشم نمی خورد. این سیاست در میان رسانه های انگلیسی زبان غیرآمریکایی از جمله گاردین، دیلی تلگراف و دویچه وله هم ادامه یافته است.

حتی کاربران شبکه های اجتماعی هم از این موج سانسور در امان نمانده اند. فیسبوک از دیروز در حال پاک کردن تمام مطالبی است که در آن ها به نام چاراملا اشاره ای شده است.

بر اساس گزارش کاربرانی که مطالبشان به دلیل اشاره به نام چاراملا پاک شده، سخنگوی فیسبوک در پیامی به آن ها نوشته است: هر اشاره ای به نام افشاگر بالقوه، ناقض خط مشی ما و ترویج اقدامی خلاف قانون است.

فیبسوک همچنین اعلام نموده است: ما در حال حذف کردن هرگونه اشاره ای به نام افشاگر بالقوه هستیم. در صورتی که این نام به صورت گسترده در رسانه ها مطرح گردد یا در مناظرات توسط افراد معروف به کار گرفته گردد، ما در سیاست خود تجدید نظر می کنیم.

با وجود عدم افشای رسمی نام چاراملا، اما جمهوری خواستار مجلس نمایندگان روز شنبه رسما افشاگر را برای ادای شهادت در پرونده استیضاح، به کنگره فراخوانده اند. هرچند در احضاریه مجلس نمایندگان فعلا نام افشاگر اعلام نشده است، اما به نظر می رسد به زودی سیاست پنهان کاری در خصوص نام وی تغییر کند.

به نظر می رسد جمهوری خواستار مصمم هستند که با افشای نام وی و سیاسی جلوه داده پرونده استیضاح، از فشار ها بر ترامپ که در به فاصله یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری با اتهاماتی جدی روبروست، بکاهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 204

به "هویت افشاگر اوکراین گیت؛ نامی که رسانه های آمریکایی مخفی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هویت افشاگر اوکراین گیت؛ نامی که رسانه های آمریکایی مخفی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید