وزیر خارجه فرانسه، سفیر چین را احضار کرد

به گزارش کوه سفید، وزیر خارجه فرانسه در توئیتی بیان کرد که سفیر چین در این کشور را بابت اظهارات غیرقابل قبول و اقدامات علیه مقام ها، محققان و دیپلمات های منتخب اروپایی احضار نموده است.

وزیر خارجه فرانسه، سفیر چین را احضار کرد

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

سفارت چین در پاریس روز آدینه اظهاراتی نامناسب را درباره آنتونی بونداز، محقق اندیشکده فرانسوی بنیاد تحقیقات استراتژیک بیان کرد و وی را یک کوتوله ایدئولوژیک و اوباش کوچک با عقاید و باورهای ضد چینی توصیف کرد. همچنین سفارت چین در فرانسه بار دیگر بر سیاست چین واحد تاکید نموده و سفر بالقوه دیپلماتیک از سوی فرانسه به تایوان را محکوم کرد.

بونداز فرانسوی یک منتقد سرسخت دولت چین است که از سوی سفیر چین در فرانسه به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است و وی این محقق فرانسوی را کفتار دیوانه، اوباش و کوتوله ایدئولوژیکی نامیده است.

پیش از این رویداد، بونداز در توئیتی نوشته بود که سناتورهای فرانسوی آزادند با هر کسی که صلاح است، دیدار نمایند و این ربطی با پکن ندارد چه برسد به یک سفیر که برای مقام های منتخب معین و تکلیف کند که چه کار می توانند انجام دهند و چه کار نمی توانند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در توئیتش نوشت: من لو شایه، سفیر چین در فرانسه را احضار کردم تا به وی درباره این اظهارات گوشزد کنم.

وزارت خارجه فرانسه همچنین از سفارت چین در پاریس خواسته تا از قوانین اولیه در کنوانسیون ژنو درباره روابط دیپلماتیک مربوط با سفارتخانه های خارجی و به ویژه رعایت ارتباطات عمومی تبعیت کند.

در بیانیه این وزارتخانه همچنین آمده است: توهین به محققان مستقل و مقام های منتخب فرانسوی غیرقابل قبول است و هیچ جایگاهی در روابط دو کشور ندارد و کمکی به بهبود و توسعه روابط بین چین و فرانسه نیز نمی کند. سفارت چین باید به تمامی قوانین احترام بگذارد.

اخیرا، سفارت چین در فرانسه هشدار داد که اگر قانونگذاران فرانسوی تصمیم بگیرند به تایوان سفر نمایند و سیاست چین واحد را با برقراری روابط دیپلماتیک با تایپه به هم بریزند و نقض نمایند، چین هم بر همان اساس دست به اقدام می زند.

در حالیکه سفارت چین از اظهارات سفیرش دفاع نموده و آن را آزادی بیان نامیده، وزارت امور خارجه فرانسه همچنان تاکید دارد که اظهارات این سفیر غیرقابل قبول است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1209

به "وزیر خارجه فرانسه، سفیر چین را احضار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه فرانسه، سفیر چین را احضار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید