پشت پرده عملیات دستگیری بن لادن از زبان وزیر دفاع اوباما

به گزارش کوه سفید، در شرایطی که آمریکا برای خروج از افغانستان آماده می گردد، وزیر دفاع پیشین آمریکا درباره این تحولات و همچنین پشت پرده تصمیم گیری درباره حمله به مخفیگاه اسامه بن لادن، مغرمتفکر حملات یازده سپتامبر اظهارنظر کرد.

پشت پرده عملیات دستگیری بن لادن از زبان وزیر دفاع اوباما

به گزارش ایسنا، رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین آمریکا در گفت وگو با شبکه فاکس نیوز به جنجال ها پیرامون اینکه آیا جو بایدن در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما که معاون او بود، مخالف عملیات دریافت اسامه بن لادن بوده است یا خیر، پاسخ داد.

مجری فاکس نیوز با اشاره به بخشی از کتاب یکی از کماندوهای ویژه آمریکایی گفت: در نهایت تمام مشاوران ارشد رئیس جمهوری وقت آمریکا (باراک اوباما) به جز بایدن از این اقدام فوری حمایت کردند.

این مجری سپس صحت این صحبت ها را از گیتس سوال کرد و این وزیر دفاع پیشین آنها را تایید کرد.

گیتس که از 2006 تا 2011 وزیر دفاع جورج بوش بود و بعدا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما هم به کارش ادامه داد، اذعان کرد که پیش از انجام حمله علیه بن لادن چنین بحثی بوده است. در حالیکه او هیچ شکی درباره توانایی کماندوها در انجام این ماموریت نداشت، استفاده از یک پهپاد را ترجیح می داد. با این حال چند روز پیش از حمله گیتس متقاعد شد که این عملیات بهترین گزینه است.

او گفت: با مشاور امنیت ملی تماس گرفته و گفتم که از این عملیات حمایت می کنم اما جو بایدن که آن زمان معاون رئیس جمهوری آمریکا بود، هنوز متقاعد نشده بود.

رابرت گیتس پیشتر در کتابی گفته بود که احساس می نماید بایدن تقریبا در هر تصمیم خارجی و مساله امنیت ملی مهمی طی چهار دهه گذشته اشتباه نموده است.

گیتس درباره تصمیم دولت کنونی بایدن برای خارج کردن تمام نیروهای آمریکایی از افغانستان استدلال کرد که این برای ادامه جریان یاری مالی و نظامی به دولت این کشور حیاتی بود.

در ابتدای ماه مه، آمریکا فاز نهایی خروج از افغانستان را شروع کرد، جایی که نیروهای آمریکایی برای 20 سال مستقر بودند. 2500 نیروی آمریکایی باید تا سپتامبر 2021 از افغانستان خارج شوند.

در مورد مجادلات مربوط به رویکرد جو بایدن در قبال عملیات کماندوهای آمریکایی علیه بن لادن هم، رئیس جمهوری آمریکا اوایل سال جاری ادعاهایی مبنی بر اینکه با عملیات سال 2011 مخالف بوده، رد کرد. گزارش ها حاکی از آن داشت که بایدن مایل بود تا اطلاعات بیشتری درباره مخفیگاه بن لادن پیش از شروع حمله جمع آوری گردد. اوباما هم در کتاب خاطراتش گفته بود که بایدن به او توصیه کرد که پیش از صدور فرمان این عملیات صبر کند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1321

به "پشت پرده عملیات دستگیری بن لادن از زبان وزیر دفاع اوباما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده عملیات دستگیری بن لادن از زبان وزیر دفاع اوباما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید