پوتین و ماکرون: باید کوشش ها برای حفظ برجام تقویت گردد

به گزارش کوه سفید، روسای جمهوری روسیه و فرانسه در گفت وگویی تلفنی، خواهان تشریک مساعی بیشتر همه طرفین برای حفظ توافق هسته ای با ایران و اجرای تمامی تعهدات در چارچوب این توافقنامه از سوی همه شرکت کنندگان در آن شدند.

پوتین و ماکرون: باید کوشش ها برای حفظ برجام تقویت گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، امروز نوشت: دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اظهار داشت که ولادیمیر پوتین و امانوئل ماکرون روسای جمهوری روسیه و فرانسه، شب گذشته مذاکرات تلفنی با یکدیگر داشته و خواهان متحد شدن تمامی کوشش ها به منظور حفظ توافق هسته ای با ایران شدند.

بر اساس این اطلاعات، پوتین و ماکرون خواهان تشریک مساعی همه طرفین علاقه مند در جهت حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و اجرای تمامی توافقات انجام شده در چارچوب این توافقنامه از سوی همه طرفین شرکت نماینده در آن شدند.

ر وسای جمهوری روسیه و فرانسه درباره اقدامات انجام شده از سوی دو طرف در این رابطه گفتگو نموده و همچنین توافق کردند تا به تماس های خود در آینده، چه به صورت تلفنی و چه دیدارهای شخصی ادامه دهند.

پوتین و ماکرون همچنین در جریان مذاکرات خود، تبادل زندانیان بین روسیه و اوکراین را اقدامی بسیار انسانی ارزیابی نموده و ابراز امیدواری نمودند که این مسئله بتواند به عادی شدن روابط مسکو و کی یف یاری کند.

بر اساس اطلاعات کرملین، علاوه بر این رهبران روسیه و فرانسه موضوعات مهم در دستورکار دوجانبه را نیز آنالیز کردند. دو طرف تایید کردند که آمادگی دارند تا کار مشترک در چارچوب گروه نرماندی برای حل و فصل مناقشه داخلی در شرق اوکراین را ادامه دهند. در این رابطه پوتین یادآور شد که ضروری است تا اقدامات در جهت فراهم سازی مقدمات و تهیه دستورکار برای نشست آینده سران گروه نرماندی با دقت کامل انجام شود تا با برگزاری چنین نشستی، نتیجه بخش باشد.

در همین رابطه ضروری است یادآور شد که امروز، دوشنبه وزرای امور خارجه و وزرای دفاع روسیه و فرانسه برای نخستین بار بعد از هفت سال در چارچوب شورای همکاری های روسیه-فرانسه در مسائل امنیتی در ترکیب 2+2، با یکدیگر مذاکره می نمایند.

این شورا در سال 2002 به ابتکارعمل ولادیمیر پوتین و ژاک شیراک روسای جمهوری روسیه و فرانسه تشکیل شد. آخرین دور رایزنی ها در این چارچوب در ماه اکتبر سال 2012 در پاریس انجام گرفت. از سرگیری تماس ها در ترکیب 2+2، نتیجه تمایل دوجانبه برای توسعه گفت وگوهای سیاسی و هماهنگی مواضع در زمینه مسائل مهم بین المللی است.

اوضاع پیرامون برجام، در مرکز مذاکرات وزرای دفاع و خارجه روسیه و فرانسه واقع شده است

بر اساس اطلاعات وزارت امور خارجه روسیه، دستورکار نشست شورای همکاری های روسیه-فرانسه در مسائل امنیتی با توجه به توافقات روسای جمهوری دو کشور در نظر گرفته شده و توجه این نشست به روی مسائل در عرصه ثبات راهبردی، امنیت اروپا و تهدید استقرار تسلیحات نظامی در فضا متمرکز خواهد بود.

وزرای امور خارجه و دفاع روسیه و فرانسه درباره اوضاع سوریه، لبنان و اوکراین نیز گفتگو خواهند کرد. واضح است که با توجه به آغاز دور سوم کاهش تعهدات تهران در قبال توافق هسته ای، در جریان این مذاکرات توجه خاصی به مسائل پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران خواهد شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که هفته گذشته به مسکو سفر نموده بود، در سرانجام مذاکراتش با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، تاکید نمود که تنها آغاز اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در قبال توافق هسته ای می تواند باعث شود که اقدامات مرحله به مرحله در نظر گرفته شده از سوی تهران درباره کاهش تعهدات متوقف شود.

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی معتقد است که تصمیم ایران برای استفاده از سانتریفوژهای جدید را نباید مسئله ای غم انگیز ارزیابی کرد، این اقدام ارسال علامت قاطع از سوی تهران درباره ضرورت ایجاد توازن منافع در چارچوب توافق هسته ای است. به گفته وی، هرچند این اقدام خارج شدن از توافقات در چارچوب برجام است، ولی همچنان تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی واقع شده است و هیچ تهدیدی در این رابطه وجود نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 24

به "پوتین و ماکرون: باید کوشش ها برای حفظ برجام تقویت گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین و ماکرون: باید کوشش ها برای حفظ برجام تقویت گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید