کشورهای ثروتمند واکسن کرونا احتکار می نمایند

به گزارش کوه سفید، دولت دانمارک 4 برابر شهروندان خود و کانادا 10 برابر جمعیت خود واکسن کرونا سفارش داده اند.

کشورهای ثروتمند واکسن کرونا احتکار می نمایند

دولت دانمارک 4 برابر احتیاج واکسیناسیون سراسری شهروندان خود ، واکسن های مختلف کرونا سفارش داده است.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس ارقام اعلام شده در آژانس دارویی دانمارک، این کشور 5.8 میلیونی برای جمعیتی بالغ بر 24.8 میلیون نفر واکسن سفارش داده است.

سازمان بهداشت جهانی نسبت به اقدام بعضی کشورهای ثروتمند در خرید بیش از احتیاج واکسن کرونا و پدیده احتکار واکسن از سوی آنها، هشدار داده است.

تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان بهداشت جهانی اخیرا در اظهاراتی گفته است رویکرد اول - خودم کشورهای ثروتمند در خرید و انباشت بیش از احتیاج واقعی واکسن کرونا در حالی که هنوز بسیاری از کشورهای کم درآمد به واکسن کرونا دسترسی ندارند، یک شکست اخلاقی فاجعه بار برای جامعه جهانی در مبارزه با پاندمی کروناست.

دولت دانمارک تا به امروز41.6 میلیون دوز واکسن کرونا به وسیله کمیسیون اروپا به شرکت های مختلف سازنده واکسن در اروپا و آمریکا سفارش داده است.

واکسن های مورد احتیاج دانمارک به شرکت های سازنده همچون فایزر- بایون تک، مودرنا، جانسون اند جانسون، و آسترازنکا- آکسفورد، سفارش داده شده است.

این اقدام دولت دانمارک و بعضی دیگر از دولت های ثروتمند از جمله کانادا در حالی است که هنوز واکسیناسیون کرونا در بیش از 100 کشور فقیر و متوسط شروع نشده و سازمان بهداشت جهانی می کوشد در قالب یک برنامه جهانی موسوم به کواکس واکسن مورد احتیاج این قبیل کشورها را با قیمتی کم و یا رایگان در اختیار آنها قرار دهد.

قرار است در چارچوب این برنامه دستکم 20 درصد از جمعیت کشورهای در حال توسعه به رایگان علیه کرونا واکسینه شوند.

دولت کانادا در صدر کشورهای احتکار کننده واکسن کرونا قرار گرفته است و تا به امروز به میزان 10 برابر احتیاج معمول واکسیناسیون سراسری ضدکرونا خود، واکسن سفارش داده است. کانادا با جمعیتی 38 میلیونی تا به امروز 350 میلیون واکسن کرونا سفارش داده است.

استرالیا ، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا نیز پس از کانادا بیشترین میزان واکسن کرونا را سفارش داده اند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1145

به "کشورهای ثروتمند واکسن کرونا احتکار می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای ثروتمند واکسن کرونا احتکار می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید