آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق درست است؟

به گزارش کوه سفید، توصیه می کنیم برای افزایش عمر باتری لپ تاپ آن را به طور کامل شارژ نکنید؛ متصل نگه داشتن لپ تاپ به شارژر پس از شارژ کامل باتری آن نیز به شرط عدم استفاده از لپ تاپ در محیط گرم آسیبی را به کامپیوتر شما وارد نمی کند.

آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق درست است؟

شاید شما هم به استفاده از لپ تاپ در حال شارژ عادت داشته و نسبت به تبعات این عادت و آسیب های احتمالی که می تواند به لپ تاپ وارد کند نگران باشید.

در صورتی که لپ تاپ شما به باتری لیتیوم-یون مجهز شده، شما می توانید بدون هیچ مسئله ای از لپ تاپ خودتان در زمان اتصال به شارژر استفاده کنید.

البته توصیه می کنیم برای افزایش عمر باتری لپ تاپ آن را به طور کامل شارژ نکنید؛ متصل نگه داشتن لپ تاپ به شارژر پس از شارژ کامل باتری آن نیز به شرط عدم استفاده از لپ تاپ در محیط گرم آسیبی را به کامپیوتر شما وارد نمی کند.

هیچ مانعی برای استفاده همزمان از باتری و برق در لپ تاپ وجود ندارد. در زمان اتصال لپ تاپ به شارژر و استفاده همزمان از لپ تاپ، اگر باتری لپ تاپ شما در شرایط شارژ کامل قرار نداشته باشد، به طور عادی شارژ خواهد شد؛ بنابراین در صورتی که می خواهید در وقت خود صرفه جویی کنید، استفاده از لپ تاپ در زمان شارژ باتری آن ایده خوبی است.

ارتباط نوع باتری لپ تاپ با استفاده از لپ تاپ در حال شارژ

باتری نیکل متال هیدرید (NiMH)، تحمل پایینی در مقابل شارژ بیش از حد باتری دارد که می تواند به از دست رفتن ظرفیت و عمر مفید باتری منجر شود. به علاوه افزایش دمای باتری نیکل متال هیدرید در زمان شارژ و استفاده همزمان از لپ تاپ می تواند به باتری آسیب برساند؛ بنابراین توصیه می کنیم که در زمان شارژ باتری NiMH از لپ تاپ خودتان استفاده نکنید.

سیستم کنترل باتری لیتیوم یون (Li-ion) از شارژ شدن بیش از حد باتری لپ تاپ جلوگیری می کند. زمانی که شارژ باتری لیتیوم-یون به حداکثر ظرفیت باتری می رسد، سیستم کنترل دستور توقف شارژ باتری را صادر می کند؛ بنابراین اگر لپ تاپ کامپیوتر شما به باتری لیتیوم-یون مجهز شده، با خیال راحت می توانید از لپ تاپ خودتان در زمان اتصال لپ تاپ به شارژر استفاده کنید و از آنجایی که سیستم کنترل از شارژ بیش از حد باتری لپ تاپ جلوگیری می کند، متصل ماندن لپ تاپ به شارژر پس از شارژ کامل باتری لپ تاپ نیز آسیبی را به باتری لپ تاپ نمی رساند.

عمر باتری لیتیوم یون با توجه به تعداد دفعات شارژ و تخلیه باتری مشخص می شود و به طور میانگین شما می توانید باتری لپ تاپ خودتان را تا 500 مرتبه شارژ و تخلیه کنید.

گرما عمر باتری لپ تاپ را کوتاه می کند

گرما می تواند عملکرد باتری لیتیوم-یون را به طور کامل تحت تاثیر قرار دهد. بررسی محققان نشان می دهد که در زمان افزایش دمای باتری لیتیوم-یون به 45 درجه سانتی گراد، عملکرد باتری بیش از 2 برابر کاهش می یابد. به علاوه این دما خارج از ناحیه امن برای باتری قرار گرفته است و عمر باتری نیز کاهش می دهد.

این مطالعه نشان می دهد که در زمان استفاده از لپ تاپ در محیط های گرم عمر باتری لپ تاپ به سرعت کاهش می یابد. در صورت استفاده طولانی مدت و سنگین از لپ تاپ در زمان اتصال به شارژر، احتمال آسیب رسیدن به لپ تاپ و باتری از طریق گرمای خود لپ تاپ وجود دارد.

باتری لپ تاپ را کالیبره کنید

توصیه می شود تا گاهی باتری لپ تاپ را کالیبره کنید. برای این منظور تا زمان تخلیه کامل باتری از لپ تاپ استفاده کنید و پس از تخلیه کامل باتری، لپ تاپ را به شارژر متصل کنید تا باتری لپ تاپ به طور کامل شارژ شود.

کالیبراسیون باتری لپ تاپ موجب می شود تا لپ تاپ ظرفیت باتری را به طور صحیح شناسایی کند و در نتیجه مقدار شارژ باتری را به طور صحیح برای شما نمایش دهد. زمانی که باتری کالیبره نباشد، شارژ باتری نیز به طور صحیح برای شما نمایش داده نمی شود.

آیا می توان لپ تاپ را برای همیشه به برق وصل کرد؟

شما می توانید از لپ تاپ خودتان همانند کامپیوتر دسکتاپ استفاده کنید، اما باید توجه داشته باشید که لپ تاپ برای این کار طراحی نشده است. برای مثال استفاده از لپ تاپ در محیط گرم می تواند لپ تاپ شما را با مشکل در دفع حرارت روبرو سازد یا حتی به قطعات آن آسیب برساند.

توصیه می کنیم که برای افزایش عمر باتری لپ تاپ، آن را تا 80 درصد ظرفیت باتری شارژ کنید، اما با اتصال دائمی لپ تاپ به برق باتری لپ تاپ شما به طور کامل شارژ خواهد شد.

هرچند اتصال دائمی لپ تاپ به برق در کوتاه مدت مشکل ساز نخواهد شد، اما بهتر است تا از این کار اجتناب کنید.

آیا باید لپ تاپ خود را به برق متصل نگه دارم؟

زمانی که قصد استفاده از لپ تاپ را ندارید، متصل نگه داشتن لپ تاپ به برق نیز ضرورت ندارد. تنها زمانی باید لپ تاپ خودتان را به شارژر متصل کنید که بخش بزرگی از شارژ باتری لپ تاپ تخلیه شده باشد.

اگرچه باتری لپ تاپ در برابر شارژ بیش از حد محافظت می شود، اما رعایت قانون 40-80 برای شارژ باتری لیتیوم-یون می تواند به افزایش عمر باتری لپ تاپ کمک کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 8 فروردین 1402 بروزرسانی: 8 فروردین 1402 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1904

به "آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق درست است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق درست است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید