بتن ریزی فونداسیون: اصول و نکات مهم

به گزارش کوه سفید، بتن ریزی فونداسیون یکی از مراحل مهم در ساخت سازه های بتنی است که نقش بسیار مهمی در استحکام سازه ایفا می نماید. هدف از بتن ریزی فونداسیون این است که سازه، مانند ساختمان یا پل، بارهای وارده شده بر خود را به لایه هایی از سنگ و خاک که دارای ویژگی های مناسب برای تحمل آن هستند، منتقل کند.

بتن ریزی فونداسیون: اصول و نکات مهم

مراحل بتن ریزی فونداسیون شامل موارد زیر است:

 • کندن پی و گودبرداری

در این مرحله باید خاک را تا حدی که در نقشه ها به عنوان سطح نهایی کار در نظر گرفته شده است، بردارید. به هر میزان خاک برداری پایین تر از سطح زمین و عمق بیشتر از 60 سانتی متر گودبرداری می گویند. حفاری باید تا رسیدن به خاک سخت ادامه یابد.

 • تمیز کاری اجرای بتن

پس از گودبرداری، باید سطح کف پی را با بتن مگر به ضخامت حدود 10 سانتی متر بپوشانید. بتن مگر باعث می گردد که بتن اصلی پی با خاک زیرین به خوبی در تماس قرار گیرد و از ترک خوردن آن جلوگیری می نماید.

 • آرماتور گذاری پی

در این مرحله باید میلگردهای فولادی را در داخل قالب پی قرار دهید. میلگردها نقش تقویت بتن را دارند و باعث افزایش مقاومت آن در برابر بارهای وارده می شوند.

 • قالب بندی پی

در این مرحله باید قالب های چوبی یا فلزی را در اطراف پی قرار دهید تا بتن در داخل آن ریخته گردد. قالب ها باید به دقت نصب شوند تا بتن به شکل صحیح ریخته گردد و پس از خشک شدن، دچار ترک نگردد.

 • ریختن مخلوط بتنی پی

در این مرحله باید مخلوط بتن را در داخل قالب ها بریزید. مخلوط بتن باید دارای عیار مناسب باشد و به درستی مخلوط شده باشد.

 • متراکم کردن بتن

پس از ریختن بتن، باید آن را به خوبی متراکم کنید. تراکم باعث می گردد که هوای محبوس در داخل بتن خارج گردد و بتن دارای مقاومت و استحکام بیشتری گردد.

بتن ریزی فونداسیون باید با دقت و رعایت نکات ایمنی انجام گردد. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، ممکن است بتن ریزی به درستی انجام نگردد و سازه دچار آسیب گردد.

در بتن ریزی فونداسیون چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

گودبرداری

گودبرداری باید تا عمق مناسب و با شیب مناسب انجام گردد. عمق مناسب گودبرداری به عوامل مختلفی مانند نوع خاک، بار وارده بر فونداسیون و نوع فونداسیون مورد استفاده بستگی دارد. شیب مناسب گودبرداری نیز باید به گونه ای باشد که از ریزش خاک جلوگیری گردد. در صورتی که خاک زیرین دارای مقاومت کافی نباشد، ممکن است لازم باشد که قبل از گودبرداری، یک لایه شن یا ماسه در کف گودبرداری ریخته گردد.

بتن مگر

بتن مگر یک لایه نازک از بتن است که در کف پی اجرا می گردد. ضخامت بتن مگر معمولاً بین 10 تا 15 سانتی متر است. بتن مگر باعث می گردد که بتن اصلی با خاک زیرین به خوبی در تماس قرار گیرد و از ترک خوردن آن جلوگیری می نماید. بعلاوه، بتن مگر باعث می گردد که بتن اصلی از رطوبت خاک محافظت گردد.

آرماتوربندی

آرماتوربندی شبکه ای از میلگردهای فولادی است که در داخل بتن قرار می گیرد. آرماتوربندی باعث افزایش مقاومت بتن در برابر بارهای وارده می گردد. میلگردهای آرماتوربندی معمولاً به صورت شبکه ای در داخل بتن قرار می گیرند. فاصله بین میلگردها باید مطابق با نقشه های سازه باشد.

قالب بندی

قالب بندی ساختاری است که بتن در داخل آن ریخته می گردد. قالب بندی باید به گونه ای انجام گردد که بتن به شکل صحیح ریخته گردد و پس از خشک شدن، دچار ترک نگردد. قالب بندی معمولاً از چوب، فلز یا پلاستیک ساخته می گردد.

بتن ریزی

بتن باید در یک مرحله ریخته گردد تا از ایجاد درز در بتن جلوگیری گردد. بتن باید به گونه ای ریخته گردد که تمام سطح قالب را پر کند. بتن باید به خوبی متراکم گردد تا هوای محبوس در داخل آن خارج گردد.

متراکم سازی

متراکم سازی باعث می گردد که هوای محبوس در داخل بتن خارج گردد و بتن دارای مقاومت و استحکام بیشتری گردد. متراکم سازی معمولاً با استفاده از ویبره بتن انجام می گردد.

مراقبت از بتن پس از ریختن

بتن باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد و باید از خشک شدن بیش از حد آن جلوگیری گردد. برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد بتن، باید آن را با آب مرطوب نگه داشت.

در ادامه، به بعضی از نکات تکمیلی در بتن ریزی فونداسیون اشاره شده است:

 • در صورتی که بتن ریزی در هوای سرد انجام می گردد، باید از مواد افزودنی ضد یخ استفاده گردد.
 • در صورتی که بتن ریزی در هوای گرم انجام می گردد، باید از مواد افزودنی دیرگیر کننده استفاده گردد.
 • در صورتی که بتن ریزی در مناطقی با رطوبت بالا انجام می گردد، باید از مواد افزودنی آب بند کننده استفاده گردد.
 • مخلوط بتن باید دارای عیار مناسب باشد. عیار بتن به مقاومت آن بستگی دارد.
 • مخلوط بتن باید به درستی مخلوط شده باشد. مخلوط بتن باید یکنواخت باشد و هیچ گونه توده ای در آن وجود نداشته باشد.
 • بتن باید در یک مرحله ریخته گردد. ریختن بتن در چند مرحله باعث ایجاد درز در بتن می گردد.
 • بتن باید به خوبی متراکم گردد. تراکم بتن باعث می گردد که هوای محبوس در داخل بتن خارج گردد و بتن دارای مقاومت و استحکام بیشتری گردد.

رعایت این نکات باعث می گردد که بتن ریزی فونداسیون با موفقیت انجام گردد و ساختمان دارای استحکام و دوام بالایی باشد.

چه تجهیزاتی برای بتن ریزی فونداسیون لازم است؟

تجهیزات مورد احتیاج برای بتن ریزی فونداسیون به عوامل مختلفی مانند نوع فونداسیون، حجم بتن ریزی و شرایط محیطی بستگی دارد. با این حال، بعضی از تجهیزات ضروری برای بتن ریزی فونداسیون عبارتند از:

 • تجهیزات گودبرداری مانند بیل مکانیکی، لودر و گریدر
 • تجهیزات قالب بندی مانند چوب، فلز یا پلاستیک
 • تجهیزات آرماتوربندی مانند سیم آرماتوربندی، جوش برق و دستگاه جوش
 • تجهیزات بتن ریزی مانند پمپ بتن، لودر، تراز و شیلنگ
 • تجهیزات متراکم سازی مانند ویبراتور
 • تجهیزات مراقبت از بتن مانند آبپاش

تجهیزات گودبرداری

گودبرداری مرحله اولیه بتن ریزی فونداسیون است. تجهیزات گودبرداری برای برداشتن خاک و ایجاد گود مناسب برای فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات قالب بندی

قالب بندی ساختاری است که بتن در داخل آن ریخته می گردد. تجهیزات قالب بندی برای ایجاد قالب مناسب برای بتن مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات آرماتوربندی

آرماتوربندی شبکه ای از میلگردهای فولادی است که در داخل بتن قرار می گیرد. تجهیزات آرماتوربندی برای نصب و اتصال میلگردهای آرماتوربندی مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات بتن ریزی

بتن ریزی مرحله اصلی بتن ریزی فونداسیون است. تجهیزات بتن ریزی برای ریختن بتن در داخل قالب مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات متراکم سازی

متراکم سازی باعث می گردد که هوای محبوس در داخل بتن خارج گردد و بتن دارای مقاومت و استحکام بیشتری گردد. تجهیزات متراکم سازی برای متراکم سازی بتن مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات مراقبت از بتن

بتن باید پس از ریخته شدن، به خوبی مراقبت گردد تا مقاومت کافی پیدا کند. تجهیزات مراقبت از بتن برای مراقبت از بتن پس از ریخته شدن مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که بتن ریزی در ارتفاع انجام می گردد، باید از تجهیزات ایمنی مانند کلاه ایمنی، عینک ایمنی، کفش ایمنی و دستکش ایمنی استفاده گردد.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 7 دی 1402 بروزرسانی: 7 دی 1402 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1983

به "بتن ریزی فونداسیون: اصول و نکات مهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بتن ریزی فونداسیون: اصول و نکات مهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید