اجاره طولانی مدت اماکن تجاری

به گزارش کوه سفید، اگر قرارداد اجاره مربوط به ملک تجاری بعد از مهر ماه سال 1376 منعقد شده باشد مشمول قانون مالک و مستاجر سال 1376 می شود. بر طبق این قانون اگر مستاجر مبلغی به عنوان سرقفلی پرداخت نکرده باشد در هنگام تخلیه و تمام شدن مدت قرارداد، چیزی به او تعلق نمی گیرد.

اجاره طولانی مدت اماکن تجاری

یکی از دغدغه های مالکان املاک تجاری برای اجاره دادن مغازه شان این است که اگر قرارداد را برای بیش از یک سال منعقد کنند حقی برای مستاجر به وجود می آید و هنگام تخلیه ملک دچار مشکل می شود. از سویی اگر برای چند سال پیاپی قرارداد اجاره بین موجر (مالک) و مستاجر تمدید شود حقی برای مستاجر ایجاد خواهد شد که برای موجر دردسر ساز باشد. در این نوشتار به بررسی مسائل اجاره طولانی مدت اماکن تجاری پرداخته شده است. در ادامه با کوه سفید همراه باشید.

قوانین اجاره ملک تجاری

اگر قرارداد اجاره مربوط به ملک تجاری بعد از مهر ماه سال 1376 منعقد شده باشد مشمول قانون مالک و مستاجر سال 1376 می شود. بر طبق این قانون اگر مستاجر مبلغی به عنوان سرقفلی پرداخت نکرده باشد هنگام تخلیه و تمام شدن مدت قرارداد، چیزی به او تعلق نمی گیرد.

به طور مثال فرض کنید در سال 1378 قرارداد اجاره مغازه ای منعقد شده و مدت قرارداد هم 10 ساله است و مستاجر هم مبلغی به عنوان ودیعه داده و اجاره بها را نیز ماهانه پرداخت کرده است. حال اگر همین مستاجر سرقفلی را هم در زمان انعقاد قرارداد پرداخت کرده بود، باز هم مالک می تواند با پرداخت سرقفلی به نرخ روز درخواست تخلیه ملک را داشته باشد.

بنابراین در خصوص اجاره طولانی اماکن تجاری باید گفت که در ارتباط با قراردادهای اجاره بعد از مهر 1376 موضوعیی تحت عنوان ادعای مالکیت مستاجر مغازه وجود ندارد. در این صورت خطری برای مالکان متصور نیست و می توانند قرارداد طولانی مدت منعقد و یا برای سال های متمادی قرارداد را با مستاجر تمدید کنند.

نکته قابل توجه این که اگر قرارداد در قبل از مهر 1376 تنظیم و امضاء شده باشد ولی بعدا تمدید شود مشمول قانون مالک و مستاجر سال 1356 است و در این صورت به مستاجر حق کسب و پیشه تعلق می گیرد و تخلیه مستاجر هم در شرایط خاص امکان پذیر است که عمدتا مربوط به تخلفات مستاجر می شود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین تخلیه اماکن تجاری تخلیه اماکن تجاری ؛ و شرایط آن را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 578

به "اجاره طولانی مدت اماکن تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجاره طولانی مدت اماکن تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید