اکتشافات خیره کننده جیمز وب از عصر تاریکی ، کهکشانی در فاصله 35 میلیارد سال نوری!

به گزارش کوه سفید، به گفته کارشناسان، تلسکوپ فضایی جیمز وب به کشف شگفت انگیزی از دوران تاریک فضا دست یافته است.

اکتشافات خیره کننده جیمز وب از عصر تاریکی ، کهکشانی در فاصله 35 میلیارد سال نوری!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روزنامه سان، یافته های اولین مجموعه داده های جمع آوری شده از تلسکوپ وب جامعه علمی را شوکه کرده است.

یک تیم تحقیقاتی، کهکشانی به نام CEERS-93316 را کشف کرده اند، با این حال، هنوز باید از طریق یک فرآیند بررسی همتایان علمی، تایید شود.

این کهکشان حدود 250 میلیون سال پس از انفجار بزرگ و در فاصله 35 میلیارد سال نوری از زمین ایجاد شد و یکی از قدیمی ترین و دورترین کهکشان های شناخته شده به شمار میرود.

یک رکورد تازه انتقال به سرخ z = 16.7 نیز ثبت شده است، به این معنی که ستاره شناسان دورترین جرم جهان تا به امروز را مقدار گیری کرده اند؛ جرمی که از آن به عنوان نامزد یک کهکشان با همین نام یاد می کنند.

انتقال به سرخ پدیده ای است که در آن نور گسیل شده از یک جرم (امواج مرئی، فرابنفش، پرتو ایکس، پرتو گاما و ...) به سمت طول موج قرمز در انتهای طیف می رود.

دکتر ربکا بولر از دانشگاه منچستر یکی از نویسندگان این مطالعه بود. او می گوید: چند هفته گذشته سورئال بود، تماشای تمام رکوردهایی که برای مدت طولانی در اختیار هابل به جای مانده بود، از طریق جیمز وب شکسته شد. پیدا کردن نامزدی برای کهکشان z = 16.7 احساس شگفت انگیزی است؛ چیزی که از داده های اولیه انتظارش را داشتیم، نبود.

اخترشناسان تحت تاثیر پیشرفت تلسکوپ وب در 7 ماه کوتاهی که در فضا بوده است، قرار گرفته اند.

کالوم دانان، دکترای دانشجوی دانشگاه ادینبورگ و نویسنده اصلی این مطالعه نیز گفت: شگفت انگیز است که با وب، چنین کاندیدای کهکشانی دوردست پیدا کرده ایم، با توجه به اینکه این اولین مجموعه داده ها است. توجه به این نکته مهم است که کهکشان برای اطمینان از انتقال به سرخ باید مشاهدات را با استفاده از طیف سنجی دنبال کند. به همین دلیل است که از آن به عنوان کاندیدای کهکشان یاد می کنیم.

با اکتشافاتی مانند این، دانشمندان می توانند در واقع آنچه را که در عصر تاریکی اتفاق افتاده است، مشاهده کنند.

بولر در این باره توضیح داد: بعد از انفجار بزرگ، جهان وارد دوره ای شد که به عنوان عصر تاریکی شناخته می شود؛ زمانی قبل از تولد ستاره ها. این کهکشان مشاهدات را به زمانی برمی گرداند که فکر می کنیم اولین کهکشان هایی که تا به حال وجود داشته اند در حال شکل گیری هستند.

او ادامه داد: ما در اوایل جهان کهکشان های بیشتری نسبت به پیش بینی شبیه سازی های رایانه ای پیدا کرده ایم، بنابراین به وضوح سؤالات زیادی در مورد چگونگی و زمان تشکیل اولین ستاره ها و کهکشان ها وجود دارد.

دسترسی به اکتشاف که با ایجاد تلسکوپ وب در اختیار اخترشناسان قرار گرفته، برای همیشه دیدگاه ما را به جهان خود تغییر داده است.

دانان می گوید: بدون شک، این تازه شروع بسیاری از مشاهدات مهمی است که با استفاده از این ابزار باورنکردنی در هفته ها، ماه ها و سال های آینده انجام خواهد شد.

بولر گفت: در اصل، JWST می تواند کهکشان ها را در جابه جایی های سرخ بیشتر از 20 و کمتر از 200 میلیون سال پس از انفجار بزرگ، شناسایی کند. یافتن این کهکشان ها احتمالا بسیار سخت خواهد بود، اما کشف CERRS 93316 به ما امیدواری می دهد که ممکن است وجود داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1796

به "اکتشافات خیره کننده جیمز وب از عصر تاریکی ، کهکشانی در فاصله 35 میلیارد سال نوری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکتشافات خیره کننده جیمز وب از عصر تاریکی ، کهکشانی در فاصله 35 میلیارد سال نوری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید