تابلوی نقاشی زمین

به گزارش کوه سفید، زمین وقتی از خارج از فضا مشاهده می گردد واقعا زیباست. اما اگر کمی رنگ اضافی فراوری شده توسط سنسورهای ماهواره را به ان بیافزائیم، نتیجه حیرت انگیز خواهد بود:یک گروه مطالعاتی آمریکایی زمین شناس، تعدادی از عکس های بسیار جالب را از ماهواره های Landsat 5 و Landsat 7 منتشر نموده است. این ماهواره های منابع اطلاعاتی نیرومندی برای دانشمندان روی زمین هستند اما این عکس های جدید صرفا براساس حس زیبایی شناسی انتخاب شده اند. ما عکس های دلخواه خود را به عنوان یک کلکسیون هنری از زمین انتخاب و در این گالری جمع نموده ایم و بیننده را به سفری خواهد برد از یخچال های طبیعی قطبی گرفته تا صحرای الجزایر .

تابلوی نقاشی زمین

صحرای عظیم نمک، ایران

مانند پوسترهای نقاشی که دیوانه وار کشیده شده اند، این عکس نیز گلچینی از تکه های بهم چسبیده از بزرگترین صحرای ایران یعنی دشت کویر یا صحرای بزرگ نمک می باشد. کلمۀ کویر کلمه ای فارسی برای باتلاق نمکی می باشد. این منطقۀ خالی از سکنه، مساحتی بیشتر از 77000 کیلومتر مربع / 29730 مایل مربع را تشکیل می دهد و مخلوطی از بستر رودهای خشک شده، جلگه های صحرایی، لجن زارها و باتلاق های نمکی می باشد. گرمای شدید، تغییر دمای شدید روزانه و طوفان های شدید در این منطقۀ غیرقابل سکونت بسیار عادی می باشد.

جزایر بلچر، کانادا

، مانند رد قلموی نقاشی صورتی و سبز رنگ، با پیچ و خم فراوان در طول خلیج آبی رنگ هودسون در کانادا پیش رفته اند. تنها ساکنین این ناحیه در شهر کوچکی به نام Sanikiluaq در نزدیکی منتهی الیه شمالی جزیرۀ میانی زندگی می نمایند. با وجود رنگ مایۀ سبز این عکس، این جزایر صخره ای بیش از آن سرد هستند که بتوانند چیزی بیشتر از تعدادی گیاه کوتاه قد را نگه داری نمایند.

رودخانه می سی سی پی

شهرها، زمین ها و مراتع کوچک و چهارگوش، اطراف پیچ و خم های رودخانۀ می سی سی پی را احاطه نموده اند. تعداد بیشماری از دریاچه های یو- شکل و گسستگی ها، از جنوب ممفیس و تنس تا مرز بین آرکانساس و می سی سی پی، پیچ و خم های رودخانه را همراه می نمایند. می سی سی پی قدرتمند بزرگترین سیستم رودخانه در آمریکای شمالی می باشد.

گاتلند، سوئد

مانند سبک ون گوک در تابلوی Starry Night، گروهی از گیاهان سبز روی آب های تیره رنگ گوتلند که جزیره ای واقع در دریای بالتیک می باشد، پیچ و تاب می خورند. این گیاهان، گیاهان آبزی بسیار کوچکی هستند که تقریبا در تمام چرخه های غذایی دریاها، جزو گروه اول می باشند. رشد ناگهانی این گیاهان مانند تصویری که می بینید زمانی اتفاق می افتد که مواد غذایی به سطح آفتابگیر آب آمده و رویش و فراوری مثل این گیاهان را سرعت می بخشد.

Eyjafjorour Fjord، ایسلند

این گسترۀ ساحل شمالی ایسلند، سر یک ببر را با تمام نوارهای نارنجی، مشکی و سفیدش نشان می دهد. دهان این ببر همان Eyjafjorour می باشد، یک آب دره که از میان کوه های تیز و شب دار به درون سرزمین ایسلند راه یافته است. این نام به معنای آبدرۀ جزیره می باشد که از جزیرۀ کوچک و اشک شکل مجاور دهانۀ آن گرفته شده است. شهربندری و بدون یخ Akureyri در کنارۀ گوشۀ نازک آبدره واقع شده و بعد از شهر پایتختی Reykjavik، از لحاظ جمعیت دومین شهر بزرگ ایسلند است.

ارگ Iguidi، الجزیره

تصویری با خطوط زرد کم رنگ که به ضربات مخلوطی از رنگ شبیه است، در واقع حاشیۀ شن هایی است که توسط باد جابجا شده و ارگ Iguidi را تشکیل می دهند. این گستره محل تپه های شنی ای است که همیشه در حال جابجایی هستند و از الجزیره تا موریتانی در شمال غربی آفریقا کشیده می گردد. ارگ Iguidi یکی از ارگ های صحرایی، یا دریاهای شنی است که عرض و طول تپه هایش گاهی به 500 متر (نزدیک نیم مایل) می رسد.

یخچال Byrd، قطب

یخچال Byrd در قطب که رودخانه ای از یخ می باشد، یکی از یخچال های قطبی است که با سرعتی نسبتا بالا (0.8 کیلومتر/ 0.5 مایل در سال) از بین کوه های قطبی عبور می نماید. این یخچال با طولی بیش از 180 کیلومتر، از زمین های قطبی (سمت چپ) به سوی Ross Ice Shelf (سمت راست) حرکت می نماید. در بعضی جاها خطوط حرکتی بلند با خطوط کوتاه تر قطع شده اند. اینها شکاف های عمیق یخی نامیده می شوند. مناطقی که با رنگ قرمز تعیین شده اند نیز مناطق سنگی خالص را نشان می دهند.

دلتای Yukon، آلاسکا

رودخانۀ Yukon از کلمبیای بریتانیایی شمالی شروع شده و از شهر Yukon در کانادا عبور نموده، آلاسکا را نیز پشت سرگذاشته و به دریای Bering وارد گردد. دریاچه های بی شمار، لجن زارها و گودال های زیادی در سراسر دلتای Yukon پخش شده اند. آب راهه های مارپیچ و شاخه شاخۀ این رودخانه مانند رگ های خونی است که سرتاسر یک ارگان را دربر گرفته اند. Yukon یکی از بزرگ ترین دلتاهای جهان است و درحال حاظر به عنوان منطقۀ حفاظت شدۀ ملی دلتای Yukon شناخته می گردد.

کوه های صخره ای، کانادا

خط ضخیم قرمز رنگی که مشاهده می کنید در حقیقت نتیجۀ تداخل رنگ و ابر برفراز صخره های کانادا می باشد. از این صخرها که فاصله بگیریم به منطقۀ کوه های سنگی می رسیم که به عنوان یک دهکده از مونتانا تا جنوب Yukon امتداد می یابد. معمولا منطقه ای نزدیک به مرز آلبرتا در کانادا و کلمبیای بریتانیایی با ابرهایی نزدیک به سطح زمین پوشیده می گردد.

صخره های عظیم مرجانی، استرالیا

این تصویر ممکن است شبیه به استخوان های کشف شده در طی یک حفاری باستان شناسی باشد اما در حقیقت صخره های مرجانی هستند که بزرگترین سد مرجانی جهان را تشکیل داده اند. این صخره ها در مساحتی بیشتر از 2000 کیلومتر در طول ساحل کوئینزلند در استرالیا گسترده شده اند و شامل جانوران دریایی پیچیده و مختلفی می باشد و به عنوان بزرگترین سازۀ طبیعی توسط ارگان های زندۀ جانوری شناخته شده است.

ربع خالی، عربستان سعودی - مرز یمن

ابرهای سفید شیارشیار شده روی منطقۀ ربع الخالی در نزدیکی مرز بین عربستان سعودی و یمن سایه می افنمایند. خطوط شنی تشکیل شده توسط باد از خصوصیات صحراهای شنی، یا دریاهای شنی، عظیم می باشد و ربع خالی از بزرگترین این گونه صحراها می باشد. حاشیۀ بلندی که در تصویر دیده می گردد به اندازه ای بلند است که خطوط را قطع نموده است. در مرکز این تقاطع، شهر Sharurahدر عربستان صعودی واقع شده است.

جلگه لیورپول، کانادا

گسترۀ اسکلت مانند این سرزمین مانند استخوان های انگشت می باشند که بر روی قسمتی از جلگۀ لیورپول در حاشیۀ شمالی مناطق شمال غربی کانادا گسترده شده اند. تنها تعدادی دهکدۀ کوچک در این منطقۀ دورافتاده و غیرقابل سکونت در ناحیۀ قطبی و در مجاورت دریای بوفورت وجود دارند. در تابستان های بسیار کوتاه در این سرزمین صاف چند دریاچۀ باریک نیز دیده می گردد.

جزایر Aland، دریای بالتیک

در شمال دریای بالتیک و در مجاورت جزایر Aland (قرمز رنگ) بین فنلاند و سوئد، چرخش های نامفهوم یخ های مایع در برابر رنگ آبی شب، به رنگ فیروزه ای در می آیند. در طول اولین مراحل تشکیل یخ، یخ های مایع از تعداد بسیاری کریستال های ضخیم یخی تشکیل می شوند که مانند لایه ای نفت بر سطح اقیانوس دیده می شوند. بادها و آب و هوای این ناحیه باعث می شوند این یخ های مایع شکلی توهم انگیز به خود بگیرند.

رودخانه Okavango، Botswana

رودخانه Okavango، Botswanaاین تصویر مانند یک تابلوی آب رنگ است که خط سبز پررنگی بر روی کاغذ خیس کشیده شده باشد، اما این خط همان رودخانۀ Okavango واقع در جنوب آفریقا است که در طول سرزمین بی آب و خشک Botswana شمالی کشیده شده و به دلتای سرسبز Okavango ختم شده است. این دلتا در ناحیه ای تشکیل شده که رودخانه به درون یک گودال واقع در دریای کالاهاری می ریزد و شبکه ای از تالاب ها و کانال ها و جزایر بوجود می آورد. این ناحیه حتی در فصول خشک نیز سرسبز و مملو از حیاط وحش است.

ساحل گرینلند

در طول ساحل جنوب شرقی گرینلند، شبکه ای پیچیده از یخ های عظیم وجود دارند که به دریای آتلانتیک وارد می شوند. در طول فصل تابستان، گروهی از صخره های یخی که به تازگی از یخچال ها جدا شده اند به یخ های دریایی ملحق شده و این دوغاب در اطراف ساحل جنوبی گرینلند توسط باد به صورت این اشکال دایره وار و جالب در می آیند. در ارتفاعات کوه ها که با رنگ قرمز نشان داده شده اند، چشم اندازهای صخره ای پنهانی وجود دارند.

ارگ Chech، الجزایر

این تصویر که با سنسورهای چشم یک ماهواره ثبت شده، تپه های شنی صحرا را نشان می دهد که در غروب آفتاب می درخشند. این خطوط تزیین شده، قسمتی از ارگ Chech می باشند که یک دریای شنی دورافتاده در جنوی غربی الجزیره است. در این ناحیه بادها بطور مداوم تپه های شنی بزرگ و خط مانند می سازند که همیشه در حال تغییر شکل هستند. کلمۀ ارگ از یک کلمۀ عربی به معنای سرزمین تپه های شنی گرفته شده است.

رشته کوه Elgon، مرز اوگاندا - کنیا

ابرها در مرز بین اوگاندا و کنیا، رشته کوه آفریقایی Elgon که یک کوه آتشفشانی عظیم و خاموش است را احاطه نموده اند. این آتشفشان تنها، بزرگترین دهانۀ دست نخوردۀ جهان است. قطر این دهانه حدود 6.5 کیلومتر می باشد و در طول انفجاری بوجود آمد که در طی آن سالن ماگما به علت وزن سنگ های آتشفشانی روی آن ویران شد.

منطقه Dhofar، عمان

قسمت عظیمی از عمان را صحراها تشکیل می دهند اما در نزدیکی ساحل دریای عرب در منطقۀ Dhofar تفاوت منطقه ای عجیبی بوجود آمده است. این ناحیۀ ساحلی در تابستان ها در معرض باران های شدید، یا خاریف، واقع شده است. این باران ها بر روی حاشیۀ کوه هایی که ناحیۀ سرسبز و حاصلخیز ساحلی را از ناحیۀ خشک داخلی جدا می نماید فرود می آیند و رودخانه، آبشارها و دریاچه ها را پربار نموده و آب فراوانی برای حاصلخیز نمودن این ناحیه از عمان در تمام طول سال ذخیره می نماید.

خلیج Chaunskaya، روسیه

این رنگ های بی نظیر و اشکال عجیب می توانند تصویری از یک داستان تخیلی باشند. این خطوط عجیب و غریب در حاشیۀ خلیج Chaunskaya در شمالی شرقی سیبری واقع شده است (آبی پررنگ هلالی شکل). 2 رود اصلی Chaun و Palyavaam از این خلیج عبور نموده و به اقیانوس قطب شمال می ریزند. دریاچه ها و تالاب هایی که در نتیجۀ ذوب شدن یخچال ها ایجاد شده اند، در تمام منطقه گسترده شده اند.

جزایر میگن، کانادا

گستره ای از برف روی جزیرۀ میگن واقع در ساحل شمالی کانادا را می پوشاند. جزیرۀ بزرگAxel Heiberg در آن طرف کانال Sverdrup واقع شده است، جایی که یخچال ها (آبی رنگ) در بین قلۀ کوه ها (زرد رنگ) جمع شده و به درون دره ها فرو می ریزند. هیچ نشانی از زندگی بشری در جزایر میگن تا به حال یافت نشده است.

تپه های وزیرستان، پاکستان

رنگ های بنفش و سبز تپه های وزیرستان را نشان می دهند. این ناحیۀ کوهستانی در شمال غربی پاکستان و نزدیک مرز افغانستان واقع شده است. تپه های وزیرستان به عنوان منطقه ای خطرناک، از تعدادی تپه های درهم و برم و شیب دار سنگی تشکیل شده که با راه های باریک و دره هایی از هم جدا شده اند. رودخانه هایی که در دل این کوه ها جاری می گردد سبب رونق کشاورزی در مناطق خشک و بی آب است.

شبه جزیره Dardzha، ترکمنستان

شبه جزیره Dardzha، ترکمنستاناین تصویر مانند دایناسور غول پیکری است که چیزی چسبنده در دهانش وجود دارد اما در حقیقت تصویری از شبیه جزیرۀ Dardzha می باشد که در بین سواحل باریک دریای خزر مستقر شده است. در این ناحیه بادهای شدید تپه های شنی عظیمی در کنار آب ایجاد می نمایند و بعضی از آنها نیز به درون آب فرو رفته اند. اما در داخل جزیره، تپه ها بیشتر به دشت های شنی تبدیل می شوند.

منبع: لست سکند
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 220

به "تابلوی نقاشی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابلوی نقاشی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید