تسهیل فعالیت فارسی زبانان دنیا با دامنه اینترنتی .ایران

به گزارش کوه سفید، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بهره برداری از دامنه اینترنتی .ایران فعالیت در فضای مجازی را برای فارسی زبانان در سراسر دنیا تسهیل می کند.

تسهیل فعالیت فارسی زبانان دنیا با دامنه اینترنتی .ایران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، دامنه اینترنتی .ایران امروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت رسمی خود را شروع کرد؛ این اقدام در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات و تقویت زبان فارسی در اینترنت انجام می شود.

دامنه (Domain) آدرسی هست که کاربران با وارد کردن آن در مرورگر (مانند www.irna.ir) وارد سایت می شوند. این آدرس اجازه می دهد کاربران بتوانند آن را جستجو کنند.

محمدجواد آذری جهرمی در مراسم افتتاحیه دامنه ایران که ظهر امروز و به صورت آنلاین در پژوهشگاه دانش های بنیادی برگزار شد، گفت: امروز روز بسیار خوبی برای فعالان فضای مجازی است، چرا که دامنه ایران فعالیت رسمی خود را شروع می کند.

وی افزود: ما پیشنهاد بسیار مدون و خوبی که ثمره بیش از 6 سال کار تحقیقاتی و تجربی روی توسعه شبکه ملی اطلاعات بود را به مرکز ملی فضای مجازی ارائه دادیم و مرکز ملی فضای مجازی هم در جلسات مفصلی با حضور همه صاحب نظران و متخصصان این سند را تبدیل به سندی تحت عنوان طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات کرد و آن را در شورا به تصویب رساند.

وزیر ارتباطات گفت: در این سند بر سهم خط و زبان فارسی در فضای مجازی برای افق 1404 تاکید شده است. این اقدام را فعالیتی در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات و همچنین رسیدن به اهدافی که در سند آمده است، می دانیم.

وی شرح داد: با افتتاح این دامنه ایرانی شکاف دیجیتال بین افرادی که توانایی استفاده از زبان انگلیسی در فضای مجازی نداشته باشند را کاهش می دهد. ضمن اینکه بهره برداری از فضای مجازی را برای فارسی زبانان در سراسر دنیا تسهیل می کند.

جهرمی گفت: پژوهشگاه دانش های بنیادی یک مرکز باسابقه است و ورود اینترنت به ایران از طریق این مرکز اتفاق افتاده است. دامنه. ir که امروز بسیار اثرگذار و شاخص است و شرکت ها با افتخار از آن استفاده می کنند نیز یکی از اقدامات تاثیر گذار این پژوهشگاه است. حالا هم دامنه ایران می تواند یک افتخار و اقدام بزرگ برای این پژوهشگاه باشد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: شروع فعالیت از دولت و گروه های حاکمیتی برای استفاده از این نام دامنه است که ما را دیرتر به هدفمان می رساند. بسکمک از افراد علاقه مند هستند که استفاه از این دامنه جدید فارسی را آنها شروع کنند تا راه برای بخش خصوصی و استارت آپ ها باز شود. ترویج این فعالیت برای این گروه و ایجاد تسهیلات ویژه برای آنها در این زمینه در جا اندازی و کاربرد بیشتر نام دامنه ایران و فارسی سازی بیشتر فضای مجازی حتما می تواند راهبرد خوبی باشد.

آذری جهرمی گفت: انتظار سرویس دهی بهتری از سمت پژوهشگاه به شرکت ها احساس می شود. شرکت ها انتظار دارند پژوهشگاه تسهیلات ویژه و منطبق بر دستورالعمل های شفاف را در اختیار آنها بگذارد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: به نوع پاسخ گویی از سمت پژوهشگاه به شرکت ها هم انتقادهایی وارد می شود که انتظار می رود این پاسخگویی به روزتر و دقیق تر و فوری تر شود. ما حاضر به کمک و پشتیبانی در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: برای همه وبسایت های وزارت ارتباطات، شرکت ها و سازمان های زیرمجموعه و پژوهشگاهایی خود درخواستمان را برای اخذ دامنه ایران، امروز ثبت می کنیم و تلاش می کنیم به عنوان اولین مشتری به این سیستم بپیوندیم و استفاده از آن را اعلام عمومی کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1157

به "تسهیل فعالیت فارسی زبانان دنیا با دامنه اینترنتی .ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیل فعالیت فارسی زبانان دنیا با دامنه اینترنتی .ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید