تصویر اسباب بازی جالب بچه ها عصر برنز ؛ بچه های که هزاران سال پیش برای خود اسباب بازی می ساختند

به گزارش کوه سفید، بر اساس نتایج آنالیز محققان، بچه هایی که هزاران سال پیش در شبه جزیره ایبریا زندگی می کردند برای خود اسباب بازی می ساختند.

تصویر اسباب بازی جالب بچه ها عصر برنز ؛ بچه های که هزاران سال پیش برای خود اسباب بازی می ساختند

به گزارش خبرنگاران، باستان شناسان در ابتدا فکر می کردند سنگ های تاریخی که به شکل جغد حکاکی شده اند، نوعی اشیاء مقدس محسوب می شوند که در مراسم آیینی مورد استفاده قرار می گرفتند، اما نتایج تحقیقات نو نشان می دهد این تخته سنگ های مسطح احتمالا به عنوان اسباب بازی بچه ها و یا حتی نوعی طلسم کاربرد داشتند.

محققان شورای تحقیقاتی ملی اسپانیا (CSIC)، 100 مورد از حدود 4000 لوح سنگی که به شکل جغد حکاکی شده بودند و طی چندین سال در مقبره ها و گودال های شبه جزیره ایبریا کشف شده اند را مورد آنالیز قرار دادند. قدمت تمامی این سنگ های حکاکی شده به عصر برنز یعنی فاصله بین 3500 تا 2750 پیش از میلاد بازمی شود. بر روی هر یک از این سنگ دو سوراخ کوچک در قسمت بالایی ایجاد شده بود که محققان معتقدند محل قرار گیری پر واقعی جغد بوده است.

حکاکی بچه ها روی سنگ

نکته مشترک درباره این سنگ ها این است که تمامی آن ها با استفاده از سنگ های مسطح ساخته شده اند تا به راحتی بتوان با استفاده از ابزارهای نوک تیز از جنس برنز و سنگ روی آن ها حکاکی کرد.

سوال اینجاست که چرا بچه ها عصر برنز جغد را در بین سایر حیوانات برای ساخت اسباب بازی خلق نموده اند؟ خوآن نگرو یکی از محققانی که این آثار تاریخی را مورد آنالیز قرار داده است پاسخ دقیقی برای این سوال نداشت، اما معتقد است جغدها در آن موقع به راحتی در محل زندگی این افراد قابل مشاهده بودند.

این محقق بیان نمود: با توجه به ظاهر متفاوت تر جغدها در مقایسه با سایر پرندگان و با توجه به سر بزرگ و چشم هایی که در مقابل صورت جغد قرار گرفته است، اگر از بچه ها بخواهیم تصویری از جغد ترسیم نمایند لازم نیست حتما الگویی در اختیار آن ها قرار دهیم، چراکه همه انسان ها تصویری کلی از جغد در ذهنشان دارند.

برای امتحان کردن این فرضیه، نگرو و سایر اعضای گروه تحقیقاتی از گروهی از بچه ها امروزی خواستند تصاویری از جغدها را نقاشی نمایند و نتیجه آن دقیقا مشابه حکاکی های باستانی روی تخته سنگ ها بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 آذر 1401 بروزرسانی: 13 آذر 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1851

به "تصویر اسباب بازی جالب بچه ها عصر برنز ؛ بچه های که هزاران سال پیش برای خود اسباب بازی می ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر اسباب بازی جالب بچه ها عصر برنز ؛ بچه های که هزاران سال پیش برای خود اسباب بازی می ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید