تیشه به ریشه حیات

به گزارش کوه سفید، خبرنگاران/خراسان رضوی مدتی است که عرصه های طبیعی و فضای سبز در قوچان با اره و تبر در حال جدال هستند.

تیشه به ریشه حیات

عامل قطع درختان گاه شهرداری و شورای شهر است به بهانه تعریض خیابان ها، گاه مالکان به بهانه سرمایه گذاری هستند و گاه چپاولگران به طمع سودآوری بیشتر با اره به جان این موجودات زنده می افتند و دست به نابودی ریه های زمین می زنند.

هر مسافری که از جهت جاده ای قوچان به سمت مشهد گذر نموده است حتماً جهت سبز ورودی شهرستان قوچان با 11 خط سبز را به خاطر می آورد اما این جهت سبز با اقدامی غیر منطقی و غیرمسئولانه به بهانه جذب و اسکان مسافر در سال های اخیر نابود شد و آن جهت سبز به یک خاطره برای قوچانی ها مبدل شد.

در ابتدای امسال تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که از قطع تعداد بی شماری از درختان کهنسال بید در منطقه نمونه گردشگری شاهرگ خبر می داد و بلافاصله با واکنش بسیار زیادی از طرف مردم روبرو شد اما این واکنش ها و حساسیت ها منجر به قطع این رویه نشد.

و اما در روزهای اخیر باز هم شنیده هایی تکراری مبنی بر قطع درختان به گوش می رسد، این بار اما در مکانی دولتی و زیر نظر مدیریت آموزش و پرورش شهرستان قوچان.

این قلع و قمع درختان همزمان با سرمای زمستانی بهمن ماه و تعطیلی مدارس و اردوهای دانش آموزی رخ داد و در هیاهوی تغییرات مدیریتی گم شد و تا کنون مسکوت مانده بود.

چند هفته پیش بود که خبری مبنی بر کاشت 129 اصله نهال به یاد شهدای دانش آموز شهرستان قوچان منتشر شد اما حالا خبر می رسد دامنه فعالیت تخریب گران محیط زیست به اردوگاه دانش آموزی قوچان نیز رسیده است.

اردوگاه 15 هکتاری اُحُد، واقع در جاده سد تبارک به سمت روستای بادخور، در فاصله 17 کیلومتری از شهر قوچان واقع شده است و سال های سال پذیرای اردوهای دانش آموزی و خانواده فرهنگیان بوده است تا ساعاتی را به دور از هیاهوی شهری به آرامش سپری نمایند.

قطع درختان بدون مجوز بوده است

در این رابطه سراغ مدیریت آموزش و پرورش شهرستان قوچان رفتیم تا با او درباره این اتفاق تلخ صحبت کنیم؛ علی اسماعیلی در گفت وگو با خبرنگاران، با تائید خبر قطع درختان در اردوگاه دانش آموزی احد این شهرستان، مطرح نمود: این موضوع در بهمن ماه سال گذشته به وقوع پیوسته و مراجع حقوقی و قضایی و حوزه اداری از این ماجرا آگاه هستند و اقدامات لازم برای برخورد با متخطی انجام گرفته است.

وی افزود: تعدادی از درختان هرس شده و تعدادی هم به صورت کامل قطع شده اند و درختان قطع شده از نوع سپیدار بودند که بعضی از آن ها به دلیل طول عمر باید قطع می شدند اما چون برای این موضوع مجوز صادر نشده و مسئولان اداری هیچ اطلاعی نداشته اند پیگیری قضایی و قانونی انجام گرفته است.

وی با رد خبر قطع 200 اصله درخت در این اردوگاه که در یکی از رسانه ها منتشر شده است، گفت: تعداد درختان قطع شده آنالیز نشده و به صورت قطعی تعیین نیست.

بنا به گفته حسین ولیدخت دادستان و عمومی و انقلاب شهرستان قوچان، این پرونده به بازپرسی ارجاع شده و در حال رسیدگی است و تا کنون یک نفر برای رسیدگی به این موضوع احضار شده است.

متأسفانه این روزها و به دلیل گران شدن قیمت چوب شاهد افزایش قطع درختان و قاچاق چوب در سراسر کشور هستیم به گونه ای که در مقابل چشمان نهادهای مسئول این امر به یک منبع درآمد برای سودجویان تبدیل شده است.

حذف درختان با قطع یا خشکاندن جرمی است که جنبه عمومی دارد و خطرات و آسیب های آن متوجه همه مردم است بنابراین برخورد با این اقدام ناپسند عزم جدی می طلبد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1312

به "تیشه به ریشه حیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیشه به ریشه حیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید