پارک کروکودیل قشم ؛ خاص و شگفت انگیز در جزیره عجایب

به گزارش کوه سفید، قشم شهر عجایب است. هر کس که به این شهر سفر نموده باشد، سحر گیرای آن را حس نموده است. جاذبه های قشم نیز نظیر حال و هوای سحر آمیز آن، عجیب و شگفت است. اگر از هواداران پر و پا قرص سفر به جزیره قشم باشید، حتما جاذبه هایی نظیر دره ستارگان، تنگه چاهکوه و جنگل های حرا را دیده اید! اما سوای این جاذبه های طبیعی زیبا، در نزدیکی شهر سوزا و اتوبان خلیج فارس، یک پارک عجیب و غریب و شگفت انگیز وجود دارد که کارش پرورش کروکودیل است. بله؛ درست شنیدید! کروکودیل ها که از آخرین بازمانده های نسل دایناسور ها از 65 میلیون سال پیش اند، به تعدادی زیاد در پارک کروکودیل قشم زندگی می نمایند. این پارک فضا های متنوعی برای پرورش این خزندگان سخت پوست دارد و آن ها را از بدو تولد در گروه های سنی مختلف پرورش می دهد. شما می توانید از ورودی این پارک بلیط تهیه نموده و با گشت و گذار در این پارک هیجان انگیز در جریان چند و جون و جزئیات زندگی کروکودیل ها قرار بگیرید. البته فقط هم کروکودیل ها نیستند! همراه خبرنگاران باشید تا بخش های مختلف این پارک را به اتفاق بگردیم.

پارک کروکودیل قشم ؛ خاص و شگفت انگیز در جزیره عجایب

معرفی پارک کروکودیل قشم

پارک کروکودیل قشم

پارک کروکودیل نوپک جاذبه نوظهوری در جزیره قشم است که به عنوان اولین مرکز پرورش و نگهداری کروکودیل در خاورمیانه، راه اندازی شده است. این پارک در سال 1389 در مزرعه ای به مساحت 21 هزار متر مربع در ساحل شهر سوزای جزیره قشم، با ورود هشت کروکودیل شروع به کار کرد. اما امروز بیش از 100 کروکودیل در تمام گروه های سنی در این پارک زندگی می نمایند. در پارک نوپک علاوه بر پرورش کروکودیل ها، تحقیقات جامعی در مورد زندگی این جاندار انجام می گیرد و بازدیدنمایندگان می توانند با نحوه زیست، تخم گذاری و تولد بچه کروکودیل ها آشنا شوند .علاوه بر کرودیل ها، سوسمار، میمون، برخی از پرندگان و پستانداران نیز در بخش های مخصوص به خود در پارک نگه داری می شوند. پارک نوپک، در نوع خود اولین و تنها ترین پارک در خاور میانه است و جالب است بدانید که بزرگ ترین کروکودیل ایران هم در همین پارک زندگی می نماید.

کروکودیلها؛ زرهپوشان آبهای آرام

پارک کروکودیل قشم

کروکودیل خزنده ای شگفت انگیز و به جامانده از عصر دایناسورهاست که فک و دندان های بسیار نیرومندی دارد. این جانور با چهار دست و پا به راحتی در آب شنا می نماید ولی در خشکی تخم می گذارد. با وجود شباهت های ظاهری فراوان، این جانداران سخت پوست که به آن ها سلطان زره پوش آب های آرام لقب داده اند، در 23 گونه مختلف زندگی می نمایند. سنگواره های کشف شده نشان می دهد که کروکودیل ها بیش از 65 میلیون سال است که تغییر نیافته اند و به همین شکل بر روی کره زمین زندگی می نمایند.این موجودات در حال حاضر ساکن رودخانه ها و دریاچه های آب شیرین و گاهی کمی شور منطقه ها استوایی آفریقا، آمریکا و استرالیا هستند. کروکودیل های پارک نوپک از نوع کروکودیل پروسوس موسوم به آب شور هستند که به عنوان برترین گونه کروکودیل پرورشی در دنیا شناخته می شوند. ویژگی های منحصر به فرد این جانداران نظیر پوست بادوام و زیبا و خواص پزشکی گوشت آن ها، سال هاست که مورد توجه بشر قرار گرفته است. خون کروکودیل کاربرد پزشکی دارد و پوست وگوشت آن نیز صادر می گردد.

دیدنیها و تفریحات پارک کروکودیل قشم :

خانه کروکودیلها

خانه کروکودیل ها

خب چنان که از نام پارک پیداست، قرار است بیشتر گشت و گذارمان به تماشای کروکودیل ها بگذرد. گونه های مختلفی از کروکودیل در این مجموعه نگهداری می شوند. از آن جمله می توان به کایمن سیاه، کروکودیل ارینوکو، کروکودیل آمریکایی و کروکودیل نیل اشاره نمود. با حرکت در بین فنس ها، ابتدا کروکودیل های کوچک را می بینید که تقریباً یک سال از عمر شان سپری شده؛ چشمان متعجب و کنجکاو شان، حتماً شما را مجذوب خواهد نمود. هر چه جلو تر می روید به کروکودیل های بزرگتری برخورد می کنید که به وضوح جثه شان چند برابر شده است. در نهایت به کروکودیل معروف که بزرگترین کروکودیل موجود در ایران است می رسید. این کروکودیل، 27 سال سن، چهار متر طول و نزدیک به 400 کیلو گرم وزن دارد.

خزندگان و پستانداران موجود در پارک کروکودیل قشم

مار ها و لاک پشت ها

علاوه بر کروکودیل، حیوانات دیگری هم در این پارک مجذوب کننده نگهداری می شوند. این حیوانات، خزندگانی از جمله سوسمار ها، مار ها و لاک پشت ها را در بر می گیرد. بعلاوه چند نمونه اینگوانای زیبا هم در پارک وجود دارد که ممکن است بازدید از قفس آن ها کمی ترسناک به نظر برسد. پستاندارانی همچون بز تالی، بز کوهی و میمون های بازیگوش هم در پارک حضور دارند. البته قرار است به زودی یک پارک منحصر به آهو ها و گوزن ها نیز افتتاح گردد.

پرندگان در پارک کروکودیل قشم

پرندگان در پارک کروکودیل قشم

پرندگان بخش دیگری از ساکنین نوپک هستند. اعضای جامعه پرندگان پارک نوپک تنوع جالبی دارند و از شترمرغ آفریقایی و طوطی سبز گرفته تا عقاب، کرکس، مرغ شاخدار و طاووس های همواره زیبا را در بر می گیرند. بازدید از بخش پرندگان همواره مجذوب کننده و سرگرم نماینده است. در این مجموعه پرندگان بیشتری نیز خواهید یافت که سر و صدای شان شما را به سمت خود هدایت خواهد نمود. عکاسی در چنین مکان هایی یکی از علایق اغلب مسافرین است.

پارک کروکودیل قشم؛ یک مجموعه کارآفرین

مجموعه کارآفرین

پارک کروکودیل نوپک یک طرح کار آفرینانه و حاصل کوشش زن و شوهری به نام های مژگان روستا و بهروز سالاروند است که به قشم مهاجرت نموده اند. در سال 89 کوشش و پیگیری خانم روستا، کارآفرین و مدیر مجموعه به ثمر نشست و در سال 90 بخش گردشگری پارک، فعالیت خود را شروع کرد. این پارک تنها جاذبه گردشگری جزیره قشم است که از طریق بخش خصوصی احداث شده است. پارک کروکودیل نوپک دو بار به عنوان کارآفرین برتر استان و یک بار هم به عنوان کارآفرین برتر کشور شناخته شده است.

جاذبههای اطراف پارک کروکودیل نوپک

دره ستارگان

دره ستارگان، گورستان تاریخی روستای تم سینیتی و جزیره زیبای ناز از جمله جاذبه های موجود در نزدیکی پارک نوپک هستند. بعلاوه مراکزی برای غواصی و چند سایت پروازی مخصوص نیز در اطراف پارک وجود دارد.

امکانات پارک کروکودیل قشم

پارک نوپک برای فراهم کردن آسایش بازدید نمایندگان، یک کافی شاپ بر روی یک حوضچه بزرگ به همراه چندین آلاچیق و یک سالن بزرگ با امکانات سرمایش فراهم نموده است. در کنار این کافی شاپ، فروشگاه صنایع دستی و یک محوطه بازی هم برای بچه ها ایجاد شده است. تازه امکان دیگری هم در پارک وجود دارد. اگر شما هم از آن دسته انسان هایی هستید که به کار پرورش حیوانات خاص خصوصاً کروکودیل علاقه مندید، مسئولین پارک نوپک سخاوتمندانه تجارب و اطلاعات علمی خود را در اختیار شما قرار می دهند. در این مجموعه دوره هایی برگزار می گردد که به شما به صورت کارورزی آموزش های لازم جهت راه اندازی مزرعه و نگهداری و پرورش کروکودیل ها داده می گردد. در خاتمه نیز شما یک گواهینامه کارورزی دریافت می کنید.

اطلاعات بازدید از پارک کروکودیل قشم

اطلاعات بازدید

ساعت بازدید : روز های عادی از 8 صبح تا 8 شب

قیمت بلیط ورودی : 15 هزار تومان برای بزرگسالان، 10 هزار تومان برای بچه ها 4 تا 8 سال

آدرس پارک کروکودیل قشم : استان هرمزگان، جزیره قشم، هفت کیلومتری بزرگراه قشم ـ درگهان (بزرگراه خلیج فارس)، پارک کروکودیل قشم

تلفن تماس : 07691026017

جهت دسترسی به پارک کروکودیل قشم

اگر با هواپیما به جزیره سفر می کنید، یکراست در فرودگاه قشم فرود آمده و به راحتی وارد جزیره شوید. می توانید از طریق خودرو شخصی یا تاکسی های بین راهی وارد بزرگراه قشم ـ درگهان شوید و در هفت کیلومتری قشم، پارک کروکودیل نوپک را پیدا کنید. اما اگر به صورت زمینی سفر می کنید باید خودتان را به بندر عباس برسانید. در این صورت دو حالت پیش روی شماست :

ادامه سفر با وسیله شخصی: اگر با وسیله شخصی سفر نموده اید، باید 30 کیلومتر از بندرعباس به سمت بندر پل رانندگی نموده و ماشین را از طریق لندینگ کرافت به بندر لافت جزیره قشم ببرید. بقیه جهت را هم باید به سوی قشم رانندگی نموده و از جهتی که گفتیم به پارک نوپک برسید.

ادامه سفر بدون وسیله شخصی: در صورتی که وسیله شخصی به همراه ندارید، در اسکله شهید حقانی بندر عباس منتظر یک اتوبوس دریایی شوید. در صورت طوفانی نبودن دریا، اتوبوس ها از ساعت 6 صبح تا 23 هر روز آماده جابجایی مسافرین به سمت جزیره قشم هستند. قبل از مراجعه به ایستگاه های اتوبوس دریایی بهتر است ابتدا شرایط جوی خلیج فارس را چک کنید.

برترین زمان بازدیداز پارک کروکودیل قشم

پارک کروکودیل نوپک

به علت شرجی بودن اقلیم جزیره قشم در فصل گرم سال، برترین فصل بازدید از پارک نوپک و سایر جاذبه های قشم، از اواسط پاییز تا اواسط بهار است.

توصیههای سفر

از پرتاپ خوراکی و هر چیز دیگری به داخل فنس ها خودداری کنید و تنها در محل هایی که معین شده به حیوانات غذا دهید. با وجود باز بودن فضای مجموعه، کشیدن سیگار در تمام بخش های پارک ممنوع است. در ضمنً در صورتی که مشاهده کردید حیوانی بیمار است یا مسئله ای دارد آن را با مسئول مربوط در میان بگذارید و خودتان هیچ اقدامی نکنید. به علت گرم بودن منطقه و احتمال طولانی شدن بازدید، حتما بطری آب به همراه داشته باشید.

چقدر برای بازدید از پارک کروکودیل قشم ترغیب شدید؟ آیا دوست دارید در سفر بعدی تان به جزیره زیبای قشم این پارک را از نزدیک ببینید؟ خبرنگاران را در جریان علاقه مندی های سفرتان قرار دهید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1791

به "پارک کروکودیل قشم ؛ خاص و شگفت انگیز در جزیره عجایب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک کروکودیل قشم ؛ خاص و شگفت انگیز در جزیره عجایب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید