جشنواره هات داکس نخستین حضور معرف در خارج از ایران

به گزارش کوه سفید، تهران (پانا) - آزاده رضائیان مقدم که چندی پیش با مستند معرف در بیست و پنجمین دوره جشنواره هات داکس کانادا حضور یافته بود،از حضورنیافتن در اکران اول و دوم فیلمش به دلیل نداشتن ویزا خبر داد.

جشنواره هات داکس نخستین حضور معرف در خارج از ایران

آزاده رضاییان مقدم درباره حضور معرف در جشنواره خارجی گفت: جشنواره هات داکس نخستین حضور معرف در خارج از ایران بود و اولین بار بود که واکنش تماشاگر غیر ایرانی را در مواجهه با این فیلم می دیدم.

وی ادامه داد: معرف فیلمی است که براساس فرهنگ جامعه ما شکل گرفته و مبتنی بر روابط اجتماعی خودمان است. مناسباتی که در فیلم می بینیم در کشورهای دیگر خیلی مرسوم نیست، اما با وجود تمام این تفاوت های فرهنگی، مخاطبان جشنواره هات داکس به خوبی با فیلم ارتباط برقرار کرده بودند و حتی موضوع برایشان قابل درک بود.

رضائیان مقدم با اشاره به نقدهایی که از سوی برخی رسانه ها یا منتقدان خارجی درباره این مستند نوشته شده، توضیح داد: این مصاحبه ها و نقدها نشان می داد معرف دیده شده است. به عنوان مثال ورونیکا سرولی در وب سایت The Kit معرف را در فهرست ده فیلمی قرار داد که باید آنها را در هات داکس امسال تماشا کرد و یا کورتنی اسمال که از منتقدان هات داکس است در وب سایت In The Seats نگاه مثبتی به فیلم داشت.

وی با تاکید بر این که اگر امکان حضور در جلسات نخست نمایش فیلم را پیدا می کرد، مسلماً بازخوردهای بیشتری از مخاطبان می گرفت، اضافه کرد: تصور من این است که معرف مورد توجه مخاطبان غیر فارسی زبان حاضر در جشنواره قرار گرفت. آنها پرسش های بسیاری در رابطه با فیلم داشتند؛ از جمله این که صیغه به چه معناست و چرا زنان فیلم حق انتخاب همسر را از خود سلب می کنند!

رضائیان درباره نشست خبری معرف در جشنواره هات داکس هم گفت: در نشستی که پس از اکران سوم فیلم برگزار شد، درباره علت عدم حضورم در اکران های پیشین فیلم توضیح دادم. تا جایی که می دانم در سال های اخیر و در بخش اصلی و رقابتی جشنواره هات داکس، به جز خودم دو مستندساز دیگر از ایران به این جشنواره دعوت شده اند؛ حمید جعفری با مستندبرد در دوره بیست و سوم و حسام اسلامی با مستند متهمین دایره بیستم در دوره بیست و چهارم که آنها هم به دلیل مسائلی که از جانب سفارت کانادا وجود داشت، نتوانستند به موقع در جشنواره حاضر شوند.

کارگردان مستند معرف با ابراز تاسف از این که برای بسیاری از کشورها درخواست ویزای فیلمسازان ایرانی جهت شرکت در جشنواره های معتبر جایگاه ویژه ای ندارد؛ اضافه کرد: امیدوارم فیلمسازان ایرانی در سال های آینده بتوانند بدون مسائل فعلی اخذ ویزا در جشنواره های خارجی شرکت کنند و به استقبال مخاطبان جهانی بروند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 614

به "جشنواره هات داکس نخستین حضور معرف در خارج از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره هات داکس نخستین حضور معرف در خارج از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید