دسته گلی تازه که ایلان ماسک به آب داد، هزینه بزرگ ماجراجویی آقای میلیاردر

به گزارش کوه سفید، یک نظرسنجی تازه حکایت از آن دارد که تغییرات عمده در اپلیکیشن X ، توئیتر سابق، در حال نابود کردن جوامع تحقیقاتی آنلاین در این پلتفرم است.

دسته گلی تازه که ایلان ماسک به آب داد، هزینه بزرگ ماجراجویی آقای میلیاردر

غزال زیاری: این روزها شبکه اجتماعی ای که قبلا با نام توئیتر شناخته می شد، با مهاجرت کاربرانش روبروست و این برخلاف چیزی است که احتمالا مدیرعامل این شبکه اجتماعی می گوید. طبق نظرسنجی جدیدی که شانزدهم آگوست در Nature منتشر شد، یک گروه خاص از مخاطبان این شبکه اجتماعی، از نظر تعدد کاربران با افت چشمگیری روبرو شده است: گروه دانشمندان.

آمار مهاجرت دانشمندان از X

طبق گزارش منتشره، از حدود 9200 محققی که اخیرا درنظرسنجی ها شرکت نموده اند، بیش از نیمی از آنها در شش ماه گذشته استفاده شان از پلتفرم X را کاهش داده اند و حدود هفت درصد از آنها به طور کلی این پلتفرم را ترک نموده اند. حدود 46 درصد از آنها به پلتفرم های جایگزینی از جمله Mastodon ، Threads ، Bluesky و TikTok رفته اند. بر خلاف این، تنها کمتر از ده درصد از افرادی که در این نظرسنجی شرکت کردند، اعلام نموده اند که نسبت به قبل زمان بیشتری را در این اپلیکیشن مصرف می نمایند.

  • داغ ترین نقطه دنیا که خورشید کنارش خنک به نظر می رسد!

  • نیوتن و اینشتین هم اینجا کم آوردند!

دلیلی که این دسته از افراد برای ترک این اپلیکیشن مطرح نموده اند، چندان تعجب آور نیست. طبق گزارش Nature ، خیلی از آنها نحوه مدیریت ایلان ماسک بر این پلتفرم را به عنوان دلیلشان برای ترک توئیترعنوان نموده اند و بعضی دیگر، به افزایش اکانت های جعلی، ترول ها و افزایش سخنان نفرت انگیز کنترل نشده ای که در این اپلیکیشن شایع شده اشاره نموده اند.

طبق گفته کارشناسانی که در این رابطه با مجله Nature مصاحبه نموده اند، چنین کاهش مداوم و معین در تعداد کاربران توئیتر، فراتر از یک ناراحتی ساده است. در شرایط فعلی کاربران جوامع علمی آنلاین، با پراکندگی و از هم گسیختگی روبرو هستند و در چندین پلتفرم مختلف سرگرمند و خلاء اطلاعات قابل اعتماد و تائید شده را کاملا حس می نمایند. بنا بر گزارش Nature ، این به ویژه برای کسانی از جمله دانشمندان زن و محققان رنگین پوست که به شکلی سنتی در زمینه های کاری خود حضور کمرنگ تری دارند، بیشتر صادق است.

در سال های اخیر، پلتفرم های شبکه های اجتماعی مثل توئیتر برای ارتباطات، سازماندهی و به اشتراک گذاری اطلاعات در جوامع BIPOC (جوامع سیاهپوستان، بومی و رنگین پوستان) حیاتی بوده. مجله Nature در گذشته نیز به این نکته اشاره نموده بود که زیست بوم هایی مثل توئیتر باعث بیشتر شنیده شدن صدای دانشمندان سیاه پوست شده و درعین حال به عنوان راهی برای بهبود مسئولیت پذیری صنعت و مبارزه با آزار و اذیت بوده است.

اینگر میوبورن، محقق آموزش و فناوری دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا می گوید:مردم فقط به هشتگ مورد نظرشان مراجعه می کردند و پست های کسانی را که در خصوص موضوع مورد علاقه شان صحبت می کردند را می دیدند. در حال حاضر سخت است بدانیم که مردم در کجا در حال معاشرت هستند.

محدودیت های محتوایی، یکی دیگر از دلایل کوچ کاربران

یکی دیگر از عواملی که منجر به مهاجرت افراد از اپلیکیشن X شده، محدودیت های اخیر محتوایی آن است. دوره تصدی ماسک در X شامل Paywalling به رابط برنامه کاربردی رایگان ( API ) است. این تصمیم به ویژه برروی محققانی که تمرکشان بر فرهنگ های اجتماعی آنلاین، واکنش به بلایا و اطلاعات نادرست است و بر API برای جمع آوری مجموعه داده های بسیار مفید برای کارشان متکی بودند، تاثیر می گذارد.

متاسفانه اجماع روشنی در خصوص اینکه جوامع علمی از این شبکه اجتماعی، به کجا نقل مکان می نمایند وجود ندارد. شکاف های رسانه های اجتماعی که در بین محققان شکل گرفته، در حال رشد است و طبق گزارش Nature ممکن است مدتی طول بکشد تا رقیبی در این حوزه برای X ظاهر گردد. اما در هر حال یک چیز قطعی به نظر می رسد و آن هم این است که بیشتر افراد موافق این موضوع هستند که باقی ماندن در اپلیکیشن X قابل تحمل نیست.

یکی از شرکت نمایندگان دراین نظرسنجی گفته: توئیتر هیچ وقت خیلی دوست داشتنی نبوده ولی حالا دیگر اوضاع کاملا بهم ریخته است.

منبع: popsci

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 مرداد 1402 بروزرسانی: 31 مرداد 1402 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1962

به "دسته گلی تازه که ایلان ماسک به آب داد، هزینه بزرگ ماجراجویی آقای میلیاردر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دسته گلی تازه که ایلان ماسک به آب داد، هزینه بزرگ ماجراجویی آقای میلیاردر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید