روز ملی فنلاند ، روز مستقل شدن فنلاند از روسیه

به گزارش کوه سفید، روز استقلال فنلاند (به فنلاندی: itsenäisyyspäivä) یک تعطیلات عمومی ملی و یک روز برای برافراشته کردن پرچم است که در 6 دسامبر برای جشن گرفتن اعلام استقلال فنلاند از روسیه در سال 1917 برگزار می گردد.

روز ملی فنلاند ، روز مستقل شدن فنلاند از روسیه

جنبش استقلال فنلاند پس از انقلاب های روسیه شروع شد که ناشی از ناآرامی های داخل روسیه و ناشی از سختی های مربوط به جنگ جهانی اول بود. این به فنلاند فرصتی داد تا از حاکمیت روسیه خارج گردد. پس از چندین اختلاف بین غیرسوسیالیست ها و سوسیال دموکرات ها بر سر اینکه چه کسی باید در فنلاند قدرت داشته باشد، در 4 دسامبر 1917، سنای فنلاند به رهبری پهر اویند سوینهوفود خاتمه اعلامیه استقلال را صادر کرد که به وسیله مجلس فنلاند به تصویب رسید. شاید دانستن تاریخچه روز ملی امارات متحده عربی و اینکه چگونه 7 امارت باهم متحد شدند برای شما جالب باشد!

روز استقلال اولین بار در سال 1917 جشن گرفته شد. با این حال، در طول اولین سال های استقلال، 6 دسامبر در بعضی از منطقه ها فنلاند در مقایسه با 16 مه، روز جشن سفیدپوستان برای پیروزی در جنگ داخلی فنلاند، تنها یک تعطیلات جزئی بود. احزاب چپ می خواستند 15 نوامبر را جشن بگیرند، زیرا مردم فنلاند (با نمایندگی مجلس) در 15 نوامبر 1917 (24 آبان 1296) قدرت را به دست گرفتند. هنگامی که یک سال از اعلام استقلال می گذشت، 6 دسامبر 1918 (14 آذر 1297)، دانشگاهیان این روز را جشن گرفتند.

روز ملی فنلاند چگونه جشن گرفته می گردد؟

این روز که برای اولین بار در سال 1919 جشن گرفته شد، روز استقلال در ابتدا یک مناسبت بزرگ با سخنرانی های میهن پرستانه و خدمات ویژه کلیسا بود.

در زمان های اخیر، جشن روز استقلال با رنگ های آبی و سفید پرچم فنلاند که با افتخار در ویترین مغازه ها و نانوایی هایی که کیک هایی با آیسینگ آبی و سفید فراوری می نمایند، به نمایش درآمده است.

یک سنت روز استقلال این است که خانواده ها در شب دو شمع در پنجره های خانه روشن نمایند. این رسم در دهه 1920 رایج شد و گفته می گردد زمانی را به یاد می آورد که دو شمع به عنوان نشانه ای برای سربازان فنلاندی در پنجره قرار می دادند که خانه به آنها پناه می دهد و آنها را از روس ها پنهان می نماید.

بعلاوه ممکن است نشان دهنده رسم قرار دادن شمع در پنجره ها در روز تولد شاعر یوهان لودویگ رونبرگ به عنوان اعتراضی خاموش در برابر ظلم تصور شده روسیه باشد.

یک سنت در این روز تماشای جشن روز استقلال رئیس جمهور در تلویزیون است.

منبع: ژیوار
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1688

به "روز ملی فنلاند ، روز مستقل شدن فنلاند از روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز ملی فنلاند ، روز مستقل شدن فنلاند از روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید