صالحی: مقدمات همکاری هسته ای با فرانسه فراهم شده است

به گزارش کوه سفید، رئیس سازمان انرژی اتمی می گوید: کشورهای زیادی [برای همکاری هسته ای] اعلام آمادگی کردند. در حال حاضر در لیست کشورهایی چون کره جنوبی، ژاپن، چین هستند البته با فرانسه صحبت هایی شده است همچنین در زمینه های علمی ایتالیا و آلمان اعلام آمادگی کردند.

صالحی: مقدمات همکاری هسته ای با فرانسه فراهم شده است

به گزارش حوزه سیاست خارجی کوه سفید، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در گفتگو با کوه سفید، در پاسخ به این سوال که شرایط راکتور اراک در حال حاضر چگونه است گفت: حال راکتور اراک بسیار خوب است.

وی ادامه داد: طراحی های جدید برای راکتور اجرا شده است و یک سال است که این طراحی را آغاز کردیم از سوی دیگر با چینی ها در ارتباط هستیم که دو هفته پیش کارشناسانشان در ایران حضور داشتند و در همین رابطه طراحی های مفهومی را مورد گفتگو قرار دادیم، انشاالله در یک فرصت مناسب که این کار به خوبی به جلو رفت تفاوت راکتور قدیم و جدید را در معرض دید مردم قرار خواهیم داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به آخرین خبرها در خصوص شرایط فردو گفت: فردو در جهت آن چیزی که برای معین کردیم پیش می رود البته کار فردو مفصل تر است چرا که باید بخشی از آن به آزمایشگاه تبدیل گردد که مستلزم خرید تجهیزات با تأمین نیروی انسانی است به همین جهت چندین سال به طول خواهد انجامید.

صالحی اضافه کرد: بخش دیگر فردو برای فراوری رادیو داروست که در حال حاضر در حال رایزنی با روسیه هستیم و کارشناسان هر دو کشور به طور جدی مشغول به کار هستند که امیدواریم در یک زمان قابل قبول بحث ایزوتپ های پایدار آغاز گردد که خود این قدم بزرگی درسطح دنیا است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کشور جدید برای همکاری هسته ای به لیست پیوسته است یا خیر گفت: کشورهای زیادی اعلام آمادگی کردند در حال حاضر در لیست کشورهایی چون کره جنوبی، ژاپن، چین هستند البته با فرانسه صحبت هایی شده است همچنین در زمینه های علمی ایتالیا و آلمان اعلام آمادگی کردند به ویژه درآلمان مجموعه بزرگی وجود دارد که انشاالله بتوانیم همکاری ها را آغاز کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در خاتمه خاطر نشان کرد: در فرانسه نیز مجموعه بزرگی به نام ایتر وجود دارد که مقدمات همکاری صورت گرفته است اما فعلا قصد اعلام جزئیات را نداریم.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 307

به "صالحی: مقدمات همکاری هسته ای با فرانسه فراهم شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: مقدمات همکاری هسته ای با فرانسه فراهم شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید