مشتری گاز زیاد شد

به گزارش کوه سفید، مصرف داخلی گاز، سال به سال با افزایش قابل توجه همراه است؛ به طوری که طبق آخرین آمار، در دی ماه امسال شاهد رشد چشمگیر مصرف گاز طبیعی در ایران بوده ایم.

مشتری گاز زیاد شد

به گزارش کوه سفید، تقاضای انرژی جهان در سال 2018 تحت تاثیر عواملی نظیر بهبود رشد مالی و تغییرات دمای هوا در مناطق مختلف جهان نسبت به سال قبل، 2.3 درصد رشد کرد که بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی بیش از دو برابر متوسط رشد مشاهده شده از سال 2010 تا 2017 بوده است. همچنین مصرف گاز طبیعی با 4.6 درصد رشد سالانه نقش اساسی در افزایش مصرف انرژی جهان داشته است، به طوری که 45 درصد از رشد تقاضای جهانی انرژی ناشی از افزایش تقاضای گاز بوده است. چین و آمریکا از مهمترین عوامل رشد تقاضای گاز جهان طی این دوره بوده اند و 70 درصد از رشد تقاضای گاز ناشی از افزایش مصرف گاز در این دو کشور است.

پیش بینی می گردد طی چند سال آینده، رشد مصرف گاز چین و آمریکا تحت تاثیر کاهش نرخ رشد مالی و کند شدن فرایند جایگزینی گاز با ذغال سنگ در چین کاهش یابد. انتظار می رود مصرف گاز جهان تا سال 2024 با رشد سالانه 1.6 درصد از 3900 میلیارد مترمکعب به 4300 میلیارد مترمکعب در سال افزایش یابد.

این در حالی است که بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار در بهار امسال، 603.7 میلیون مترمکعب در روز فراوری گاز سبک در کشور اجرا شده که 114.1 میلیون مترمکعب در روز مربوط به بخش خانگی، 16.9 میلیون مترمکعب در روز مربوط به بخش تجاری و عمومی، 6.3 میلیون مترمکعب در روز مربوط به بخش کشاورزی، بخش پتروشیمی 56.0 میلیون مترمکعب در روز، بخش صنعت و نیروگاه 299.0 میلیون مترمکعب در روز و بخش حمل و نقل 19.4 میلیون مترمکعب در روز مصرف داخلی بوده است.

همچنین فراوری گاز سبک نسبت به دوره مشابه سال قبل 0.0 درصد، در بخش خانگی 23.0 درصد، در بخش تجاری و عمومی 13.4 درصد، در بخش کشاورزی 28.6 درصد و در بخش پتروشیمی 21.7 درصد افزایش داشته و در دو بخش صنعت، نیروگاه و حمل و نقل به ترتیب 6.1 درصد و 6.3 درصد کاهش داشته است.

مصرف روزانه گاز بخش خانگی کشور به 530 میلیون مترمکعب رسید

علاوه بر این، اوایل دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، شاهد افزایش 160 میلیون مترمکعبی بوده ایم؛ به طوری که مصرف گاز بخش خانگی کشور در ابتدای دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال با افزایش 160 میلیون مترمکعبی، از روزانه 370 میلیون مترمکعب به 530 میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در این باره با بیان این که با احتساب افزایش تعداد مشترکان جدید، سالانه 3 تا 4 درصد به حجم مصرف گاز کشور افزوده می گردد، توضیح داد: کاهش دما و ماندگاری سامانه سرد در تعدادی از استان های کشور، از جمله عوامل افزایش قابل توجه مقدار مصرف گاز بخش خانگی به شمار می آید.

وی بر گازرسانی پایدار به مشترکان بخش خانگی حتی در دورترین نقاط کشور به عنوان اولویت نخست شرکت ملی گاز ایران تاکید نمود و ادامه داد: مصرف بهینه و رعایت الگوی مصرف از سوی مشترکان بخش خانگی می تواند زمینه ساز افزایش حجم گازرسانی به بخش های صنعتی و نیروگاهی گردد.

برنامه ریزی ایران برای افزایش سهم خود در بازار گاز طبیعی جهان

از سوی دیگر در حال حاضر ایران در بازار جهانی گاز 1.5 درصد نقش دارد که با توجه به ذخایر عظیم گازی، موقعیت راهبردی و افزایش تقاضا پیش بینی می گردد که بتواند در این بازار بزرگ سهم خود را به 10 درصد برساند. صادرات روزانه 200 میلیون مترمکعب گاز در برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده که البته اولویت بازار صادراتی گاز ایران، کشورهای همسایه است. صادرات گاز ایران تا به امروز به کشورهای ترکیه، عراق، ارمنستان، آذربایجان و نخجوان اجرا شده که قرارداد با این کشورها گاهی در قالب قراردادهای درازمدت، گاهی در قالب قراردادهای کوتاه مدت سوآپ و بعضاً در قالب تهاتر برق و گاز امضا شده است.

پس از قطع صادرات گاز ایران به روسیه، ترکیه به عنوان بزرگ ترین مشتری گاز طبیعی ایران در نظر گرفته شد. قرارداد 25 ساله صادرات گاز ایران و ترکیه، در سال 1374 امضا و از سال 1381 صادرات گاز ایران به این کشور شروع شد. قرارداد صادرات گاز ایران به ارمنستان نیز با هدف تهاتر گاز و برق امضا شد که بر اساس آن، ارمنستان در ازای هر مترمکعب گاز، 3 کیلووات ساعت برق به ایران تحویل می دهد.

عراق نیز گاز را برای دو مقصد بغداد و بصره دریافت می نماید. آذربایجان و نخجوان نیز از دیگر مشتریان گاز ایران است. پنج کشور جهان در حالی میزبان گاز ایران هستند که هدف ایران این است که سهم خود را از بازار جهانی گاز به 10 درصد برساند؛ بنابراین انتظار می رود حجم صادرات و هم چنین تعداد مشتریان خود را افزایش دهد.

ترکیه و عراق جزو مشتریان گازی ایران هستند که صادرات گاز از ایران به این دو کشور ادامه دارد. در این راستا طبق دو قرارداد صادرات گاز به عراق با ظرفیت روزانه آن 60 میلیون مترمکعب انجام می گردد.

اعداد و ارقام اعلامی از سوی شرکت گاز، حاکی از آن است که حجم قرارداد گاز با ارمنستان و جمهوری آذربایجان محدود است اما قرارداد گازی پاکستان هم چنان مسکوت مانده است. در واقع پاکستان قرارداد گاز با ایران را اجرا ننموده و تخلف نموده است، این موضوع به نخست وزیر این کشور هم بازتاب داده شده و طرف پاکستانی اعلام نموده تحت فشار سیاسی آمریکا، عربستان و امارات هستیم.

قرارداد صادرات گاز به عمان از دیگر پفراینده های گازی مسکوت است که توافق نامه آن جدی است و باید لوله گذاری در عمق 1000 متری دریا از سوی دو شرکت در جهان انجام گردد که شرکت ها به دلیل تحریم درباره آن اقدامی انجام نمی دهند.

آمارها حاکی است که میانگین فراوری گاز در ایران در سال 1391، معادل 620 میلیون مترمکعب بوده که در سال گذشته با 30 درصد رشد به روزانه 850 میلیون مترمکعب رسیده، بر این اساس بیش ترین برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در سال 1391، معادل 280 میلیون مترمکعب بود که این رقم در سال 1397 به 610 میلیون مترمکعب رسیده است.

پیش بینی تقاضای جهانی گاز تا سال 2024

در این بین، تقاضای انرژی جهان در سال 2018 تحت تاثیر عواملی نظیر بهبود رشد مالی و تغییرات دمای هوا در مناطق مختلف جهان نسبت به سال قبل، 2.3 درصد رشد کرد که بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی بیش از دو برابر متوسط رشد مشاهده شده از سال 2010 تا 2017 بوده است.

مصرف گاز طبیعی با 4.6 درصد رشد سالانه نقش اساسی در افزایش مصرف انرژی جهان داشته است، به طوری که 45 درصد از رشد تقاضای جهانی انرژی ناشی از افزایش تقاضای گاز بوده است. چین و آمریکا از مهمترین عوامل رشد تقاضای گاز جهان طی این دوره بوده اند و 70 درصد از رشد تقاضای گاز ناشی از افزایش مصرف گاز در این دو کشور است.

پیش بینی می گردد طی چند سال آینده، رشد مصرف گاز چین و آمریکا تحت تاثیر کاهش نرخ رشد مالی و کند شدن فرایند جایگزینی گاز با ذغال سنگ در چین کاهش یابد. انتظار می رود مصرف گاز جهان تا سال 2024 با رشد سالانه 1.6 درصد از 3900 میلیارد مترمکعب به 4300 میلیارد مترمکعب در سال افزایش یابد.

همچنین طبق اعلام شرکت ملی گاز ایران، آنالیز آماری بی پی، از آن حکایت دارد که تا سرانجام سال 2017 میلادی، ایران در صندلی سوم فراوریکنندگان بزرگ گاز طبیعی جهان نهاده شده است. با توجه به سیاست های کلان کشور به منظور افزایش سهم گاز طبیعی در سبد مصرف انرژی کشور، به دلیل مزایای بی شمار آن مانند حفظ و پایداری محیط زیست، توزیع عدالت اجتماعی و …، ایران به عنوان سومین فراوریکننده گاز در جهان، در سال های گذشته تمرکز زیادی بر افزایش سهم خود در بازار گازی جهان داشته است.

بر پایه این سیاست، افزایش توان پالایشی گاز کشور از دهه 80 و با توسعه میدان گازی پارس جنوبی، در دستور کار نهاده شد و این مهم، پس از آن به صورت دائمی فرایندی افزایشی را تجربه نموده است، به گونه ای که در طول 40 سال گذشته، توان پالایش گاز کشور از 89 میلیارد مترمکعب در سال 1357، به رقمی بیش از 3,754 میلیارد مترمکعب در زمان کنونی رسیده است.

با توجه به اجرای طرح های توسعه ای در زمینه پالایش گاز تا افق 1404 و درصورت تحقق همه طرح های توسعه ای پالایشی در سرانجام برنامه ششم توسعه، مجموع ظرفیت پالایشی شرکت ملی گاز ایران به بیش از 1200 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

طبق این گزارش تا سرانجام سال 2017، ایران با فراوری بیش از 223 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی و سهمی معادل 6,1 درصد، صندلی سوم را در میان فراوریکنندگان بزرگ گاز طبیعی به خود اختصاص داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 347

به "مشتری گاز زیاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشتری گاز زیاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید