وانگ یی: آمریکا به دنبال تنش زایی در دریای جنوبی چین است

به گزارش کوه سفید، ایرنا نوشت: وزیر خارجه چین در پاسخ به دخالت های آمریکا در مسایل دریای جنوبی چین گفت ایالات متحده در حال افزایش تنش در این دریا و تضعیف همبستگی منطقه ای است کشورهای منطقه باید در مقابل تفرقه افکنی آمریکا هوشیار باشند.

وانگ یی: آمریکا به دنبال تنش زایی در دریای جنوبی چین است

وانگ یی روز چهارشنبه در دوازدهمین نشست کمیته راهبری چین و ویتنام که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار گردید اضافه نمود: دریای جنوبی چین خانه مشترک چین و کشورهای جنوب شرق آسیا (آ. سه. آن) است و هر دو طرف آرزو دارند صلح و توسعه را در منطقه تقویت نمایند.

وی با بیان اینکه ایالات متحده شرایط پایدار دریای جنوبی چین را تضعیف می نماید اظهار کرد چین کاملاً مخالف دخالت های ایالات متحده در مساله دریای چین جنوبی است.

وزیر خارجه چین اظهار کرد که چین و ویتنام باید اختلافات خود را به وسیله گفت و گو و رایزنی های دو جانبه مدیریت نمایند و به دنبال راهکار عادلانه و معقول باشند.

وانگ یی با تاکید بر اینکه کشورهای منطقه نباید اجازه دخالت یا اختلال در این دریا از سوی نیروهای خارجی را بدهند اضافه نمود: کشورهای منطقه می توانند به وسیله مشارکت و گفت و گو به یک اشتراک نظر در خصوص این دریا برسند.

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3.5 میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس دنیا بزرگترین ناحیه دریایی دنیا است.

جزیره های واقع بر دریای چین جنوبی و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می رود که البته دریای جنوبی چین نام پذیرفته شده بین المللی، حداقل در انگلیسی و زبان های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همیشه با واکنش منفی چین روبرو شده است.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 807

به "وانگ یی: آمریکا به دنبال تنش زایی در دریای جنوبی چین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وانگ یی: آمریکا به دنبال تنش زایی در دریای جنوبی چین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید