چگونه خود را از یک رابطه بیمارگونه نجات دهیم؟

به گزارش کوه سفید، یک روانشناس درباره راهکارهای رهایی از یک ارتباط ناسالم در زندگی توضیحاتی داد.

چگونه خود را از یک رابطه بیمارگونه نجات دهیم؟

نرگس مومنی جو روانشناس بالینی و زوج درمانگر در گفت وگو با خبرنگار ، درباره چگونگی خروج از روابط بیمارگونه، اظهار کرد: بسیار دیده ایم افرادی را که مدت ها است روی آرامش را در رابطه خود ندیده اند، اما همچنان درگیر حفظ و یا تصحیح آن رابطه با تلاش و بکارگیری الگو های رفتاری تکراری هستند و هر بار با قلبی شکسته و جانی خسته به ابتدای خط ناخوب بودن ارتباطشان می رسند.

این روانشناس شرح داد: به راستی چه باید کرد؟ راهی برای تشخیص رابطه آسیب زا وجود دارد؟ بعد از آن که رابطه ای آسیب زا ارزیابی شد، آیا می شود با کمترین هزینه روانی از آن خارج شد؟ آیا طعم رهایی پس از چنین رابطه ای، آرام بخش تر از چالش ها و کشمکش های درون آن رابطه بیمارگونه است؟

وی اضافه نمود: دانستن و توجه به نشانه هایی که سر رسید تاریخ انقضای یک رابطه را آشکار می کنند بسیار مهم است، چراکه در صورت عدم توجه به این نشانه ها، مسمومیت این رابطه ما را از پای در می آورد. از اولین سرنخ های شناسایی بیمارگونه بودن یک ارتباط، عدم توازن حس های خوب و بدی است که از این رابطه دریافت می کنیم، یعنی آن زمان که رنجش ها و سرخوردگی ها و ناهماهنگی های عاطفی و روانی ما با شریکمان با وجود تمام تلاش های سخت و آسانی که انجام داده ایم به اوج خود می رسد، گویا دیگر جایی برای ماندن در این رابطه نیست.

مومنی جو گفت: این رنجش ها ممکن است ناشی از بت سازی های ذهنی خودمان باشند که پس از مدتی متوجه شده ایم شریکمان آن کسی نیست که نشان می داد و یا ناشی از اختلالات روانی هر یک از طرفین باشند، به صورتی که رابطه به سمت سردتر و کنترل گرانه تر و یک طرفه تر شدن پیش برود، تا آنجا که تحمل شدیدتر شدن این بحران ها از توان ما خارج شود.

این روانشناس درباره راه چارههای نجات خودمان از روابط بیمارگونه، بیان کرد: سوال مهم آن است که پس از درگیری روانی و عاطفی فرد با یک رابطه بیمارگونه و دلبستگی به چنین ارتباطی، آیا راهی برای نجات و رهایی او وجود دارد؟ بی شک می توانیم از هر راستا اشتباهی، هر زمان که متوجه نادرست بودن آن راه شویم بازگردیم. لازمه بازگشت و رهایی از یک ارتباط ناسالم ارزیابی و بررسی معایب و مزایای آن رابطه است.

وی اضافه نمود: این ارزیابی باید تمام ابعاد منطقی و هیجانی ارتباط را شامل شود و همزمان با سعی در افزایش خود آگاهی و عزت نفس و ارزش به نیاز های روانی خودمان که احتمالا در چنین ارتباطی رفع نمی شوند، سعی در بازبینی رابطه بیمار خویش می کنیم، به علاوه می توانیم با شناسایی الگو های اشتباه رفتاری خویش مانند باج دهی عاطفی و یا توقعات بیجا و... به نقشه صحیحی از چرایی و چگونگی این نوع تعامل بیمار می رسیم، که در نهایت تغییر و تصحیح این نقشه باعث اتمام و یا درست شدن این رابطه می شود.

مومنی جو ادامه داد: ناگفته نماند دستیابی به چنین نگاه مسلط (از بالا) و بدون هیجانی به رابطه خودمان ابداً کار ساده ای نیست، زیرا ما خودمان درگیر هیحانات گا هاً شدید خود و این رابطه ایم، لذا لازم است برای رسیدن به این نقشه واضح و شناخت الگو های رفتاری که در جریان هستند از نفر سومی که متخصص و بی طرف است یاری بگیریم. آن متخصص با درک نیاز های روانی هر دو شریک و الگو های ناکارآمد ارتباطی و بررسی سیر ایجاد و تداوم تعارضات بین فردی و با افزایش خود آگاهی و خود ارزشمندی، ما را برای تغییر یک رابطه بیمار و یا رهایی از آن یاری می دهد.

این روانشناس درباره راه چارههای بهتر شدن حال دلمان بعد از ترک رابطه، گفت: البته که پس از ترک هر عادت ساده ای نوعی تمایل به بازگشت در انسان وجود دارد، چه رسد به رابطه هیجانی و طولانی که نام عاشقانه بر آن نهاده ایم. روز های ترک این اعتیاد عاشقانه بی شک ساده نخواهد بود، اما اگر در کنار درمانگر خویش و گام به گام به بازسازی روانی و عاطفی پس از جدایی برسیم قطعا حال بهتری در انتظارمان خواهد بود تا جایی که ما مراقبت از خویش را یاد بگیریم و دیگر تن به حضور در چنین ارتباط های بیماری ندهیم.

وی با اشاره به اینکه اگر احساس می کنید ارتباطتان چنانکه باید حالتان را خوب نمی کند و یا حتی به شما آسیب می زند، خودتان را تنها نگذارید، گفت: با مراجعه به زوج درمانگران و با اعتماد به راه چاره های روانی موجود و بینشی که از طرف درمانگران به شما هدیه داده می شود، دل به تغییر و رهایی بسپارید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 903

به "چگونه خود را از یک رابطه بیمارگونه نجات دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خود را از یک رابطه بیمارگونه نجات دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید