کوهنوردان به امکانات راستا دل نبندند، در شرایط بحران امکانات کوهستان ناجی افراد نیست

به گزارش کوه سفید، یک کوهنورد و راهنمای کوهستان می گوید که کوهنوردان نباید به امکانات راستا صعود مانند طناب های نصب شده و تابلو ها دل ببندند.

کوهنوردان به امکانات راستا دل نبندند، در شرایط بحران امکانات کوهستان ناجی افراد نیست

به گزارش خبرنگاران، پنجم دی ماه در ارتفاعات تهران شاهد حضور جمعیت زیادی از کوهنوردان و هموطنان بودیم که متاسفانه به دلیل کولاک و ریزش بهمن 11 تن از کوهنوردان جان خود را از دست دادند. قطعا در رخ دادن این حادثه عوامل زیادی دست به دست هم داده که مسعود فرح بخش کوهنورد و راهنمای کوهستان در گفت وگو با خبرنگاران به آن اشاره نمود.

سایت مرجع هواشناسی، توچال را بحرانی پیش بینی ننموده بود!

مسعود فرح بخش درباره کوهنوردی در زمستان و فاجعه آدینه سیاه که باعث مرگ 11 نفر از هموطنان در ارتفاعات تهران شد، گفت: می توان گفت در این حادثه بعضی از افراد آب و هوای کوهستان را به درستی آنالیز ننموده که دچار این حادثه شدند. جالب تر از آن این است که سایت خارجی و مرجعی که برای آب و هوای کوهستان در دنیا استفاده می گردد و آب و هوای قلل معروف را پیش بینی می نماید، هوای توچال را بحرانی و حاد پیش بینی ننموده بود چرا که این سایت ها دنیای بوده و دقت خیلی بالایی ندارند. یکسری افراد هم که آب و هوا را چک نموده بودند به این سایت ها استناد نموده و دچار اشتباه شدند.

بعضی بر این باورند که حادثه برای دیگران است و هیچ حادثه ای برای آنها اتفاق نمی افتد!/ کوه نزدیک و دور نداریم

او اضافه کرد: همچنین یکسری افراد هم بوده که با وجود هشدار ها، اقدام به صعود کردند. می توان گفت پاسخ به اینکه چرا بعضی از افراد با اینکه می دانستند خطر وجود دارد و به صعود اقدام کردند این است که بیشتر این افراد بر این باورند که حادثه برای دیگران است و هیچ حادثه ای برای آنها اتفاق نمی افتد! یا نفراتی وجود دارند با اینکه حتی حرفه ای هستند فکر می نمایند که کوه هایی مانند کلکچال و توچال کوه های دم دستی هستند و قطعا کوهنورد حرفه ای در این کوه ها آسیب نمی بیند چرا که نزدیک به شهر است! معتقدم کوه چه نزدیک به شهر باشد و چه از شهر فاصله داشته باشد از خطرات آن کم نمی گردد و باید در زمستان با تجهیزات و دانش کامل پا به ارتفاعات گذاشت.

تجهیزات استاندارد خود را در زمان بحران نشان خواهند داد/ قله دم دستی نداریم

فرح بخش گفت: کلکچال با اینکه قله مرتفعی نیست اما بسیاری در آنجا گیر افتادند. خیلی از زمان ها کوهنوردان در زمستان با تجهیزات معمولی به کلکچال صعود می نمایند و بیشتر مواقع اتفاقی رخ نمی دهد چرا که بیشتر اوقات هوا خوب است اما اگر هوا بد گردد، فاجعه ای رخ خواهد داد. هنگامی که شما با تجهیزات کم و یا غیر استاندارد وارد کوه می شوید ممکن است اتفاقی رخ ندهد اما زمانی که هوا خراب گردد تازه عملکرد تجهیزات کوهنوردی خود را نشان می دهد. احتمال می رود افرادی که در کلکچال کشته شدند تجهیزات کافی به همراه خود نداشتند چرا که بیشتر کوهنوردان معتقدند که کلکچال قله دم دستی محسوب می گردد. باید بگویم رشته ای از اشتباهات اتفاق افتاده که باعث همچون حادثه ای شده است.

باید فرهنگ سازی برای صعودها صورت گیرد/ کوه های اطراف تهران هم خطرناک هستند

او در پاسخ به اینکه چرا مردم عادی با وجود هشدار ها، این شرایط را درک ننموده و صعود می نمایند و آیا ساز و کاری وجود دارد که از صعود افرادی که تجهیزات ندارند جلو گیری گردد؟ پاسخ داد: متاسفانه ساز و کاری وجود ندارد که جلوی مردم در کوه ها گرفته گردد چرا که ورودی مشخصی ندارند و حتی اگر از یک جا مانع ورود افراد شویم راه های دیگری وجود داشته که طرف می تواند صعود خود را ادامه دهد. بیشتر برای جلوگیری از این حوادث باید فرهنگ سازی صورت گیرد خصوصا در خصوص کوه هایی که به شهر ها و مخصوصا به تهران نزدیک است. باید بدانیم کوه مانند طبیعت خطرناک است حتی اگر نزدیک به تهران باشد. باید آگاهی عمومی به افراد جامعه دهیم که کوه چه خطراتی دارد و کوهنوردان در چه خطراتی پای می گذارند.

ایمن سازی جهت ها باعث شده افراد بی تجربه زیادی پا به کوه ها بگذارند و اعتماد به نفس کاذبی در آنها ایجاد گردد

این کوهنورد و راهنمای کوهستان ادامه داد: یکسری ساده انگاری هایی در کوه ها به نام ایمن سازی جهت صورت می گیرد که جاهای مختلف جهت کوه را طناب کشی نموده و یا پناهگاه اضافه می نمایند. در بعضی اوقات هم تابلو هایی در جهت اضافه می گردد که باید بگویم این یک اعتماد به نفس کاذبی را به کوهنورد خواهد داد. به عنوان مثال من بارها از نزدیک دیده ام که یک فرد عادی بدون تجربه کافی پا به کوه گذاشته و به امید پناهگاه، تابلو و طناب صعود می نماید اما زمانی که در شرایط بحرانی قرار می گیرد نمی تواند خود را مدیریت کند و دچار حادثه می گردد. بحث ایمن سازی و تسهیل کردن جهت یکی از مشکلاتی است که در کوه های شمال تهران به چشم می خورد و فقط باعث تردد افراد بیشتر در کوه های شمالی کشور می گردد. این تسهیل سازی باعث شده اعتماد به نفس کاذبی به مردم و کوهنوردان داده گردد. همچنین این عامل باعث شده افراد بی تجربه زیادی وارد کوهستان ها شوند و در زمان بروز حادثه این موضوع به بحران تبدیل گردد.

امکانات کوه در شرایط بحران آنقدر ها هم چاره ساز نیست

فرح بخش اضافه کرد: همیشه در کوه های شمال تهران حوادثی رخ می دهد که الزاما منجر به مرگ نمی گردد. به عنوان مثال سقوط، سرمازدگی و ... . این همه حوادث به دلیل تردد زیاد در این جهت ها است. می توان گفت دلیل تردد بیش از حد امکاناتی بوده که باعث اعتماد به نفس کاذب می گردد چرا که کوهنورد فکر می نماید که اگر مسئله ای پیش آمد طناب، جان پناه و ... وجود دارد و می تواند از آن استفاده کند اما من باید به آنها بگویم که در شرایط واقعی این امکانات آنقدر ها هم چاره ساز نیست!

باید سعی گردد مربیان باتجربه در باشگاه ها تجربیات خود را به روز نمایند

او در پاسخ به اینکه باشگاه های متخلفی وجود دارند که باعث این حوادث می شوند، چرا به این باشگاه ها تذکر داده نمی گردد؟ گفت: باشگاه ها هر هفته برنامه های کوهنوردی خود را برگزار می نمایند و به هر حال کسی که هر هفته در کوه باشد باید با خطرات مبارزه کند بنابراین بروز حادثه برای فردی که هر هفته در کوه بوده نسبت به فردی که ماهی یک بار صعود می نماید بیشتر است. نمی توان گفت باشگاه های متخلف. معتقدم باید گفت باشگاه هایی هستند که اشتباهاتی را انجام می دهند چرا که یک باشگاه در طول سال برنامه های زیادی را انجام می دهد. فدراسیون کوهنوردی و هیات های استانی به عنوان مقام ناظر به دلیل تعدد باشگاه ها نمی تواند تک تک برنامه ها را آنالیز نمایند. این تعداد زیاد باشگاه ها باعث شده فدراسیون کوهنوردی نتواند در مسائل ریز وارد گردد. معتقدم باید باشگاه ها سنجیده عمل نمایند. باید سعی گردد مربیان باتجربه در باشگاه ها تجربیات خود را به روز نمایند و باید همه بدانند که هیچ کوهی دم دستی نیست حتی اگر یک کوه را بارها صعود نموده باشید.

باید سنجیده عمل کرد

فرح بخش در انتها گفت: ممکن است در کوهی که هزار بار صعود کردید یک شرایطی پیش آید که شما زمین گیر شوید و هیچ وقت قابل پیش بینی برای شما نبوده است. نزدیکی و دوری به شهرها و ارتفاع کوه باعث نشده یک کوه خطرناک و یک کوه آسان باشد. باید یادمان باشد کوهستان محیط خطرناکی است و باید دانش خود را افزایش دهیم. امیدوارم این حوادث کمتر دیده گردد و امیدوارم افرادی که در خارج باشگاه کوهنوردی می نمایند سنجیده تر عمل نموده و دانش خود را بالا ببرند و به امکانات جهت مانند پناهگاه ها اتکا ننمایند چرا که در هنگام بحران این امکانات نمی تواند ناجی آنان باشد. بهتر است به جای اتکا به امکانات، دانش خود را افزایش دهیم و با تجهیزات ایمن پا به کوه بگذارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1109

به "کوهنوردان به امکانات راستا دل نبندند، در شرایط بحران امکانات کوهستان ناجی افراد نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوهنوردان به امکانات راستا دل نبندند، در شرایط بحران امکانات کوهستان ناجی افراد نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید