6 حقیقت فضایی جالب مرتبط با کریسمس که نمی دانستید

به گزارش کوه سفید، کریسمس جشنی در آیین مسیحیت است که به منظور گرامیداشت زادروز عیسی مسیح برگزار می گردد. کریسمس جشنی است که بیش از 2 میلیارد نفر در سراسر دنیا آن را جشن می گیرند. اما روایت ها و موضوعات جالب مربوط به این تعطیلات تنها مختص افراد ساکن زمین نیست چرا که فضانوردان نیز نگاه خاصی به این تعطیلات دارند و بعضی از آنها حتی در زمان تعطیلات کریسمس در فضا بوده اند. درست است که فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی از خانه خود دور هستند، ولی با این وجود باز هم آنها فرا رسیدن کریسمس را جشن می گیرند.

6 حقیقت فضایی جالب مرتبط با کریسمس که نمی دانستید

به گزارش خبرنگاران، از زمانی که بشر توانسته مقصدی فراتر از زمین را برای کاوش انتخاب کند و به فضا سفر کند اتفاقات جالبی اتفاق افتاده است چرا که انسان ها در طی این سفرهای فضایی نه تنها به انجام آزمایشات علمی پرداخته اند بلکه همچون افراد زمین زمانی را برای سرگرمی و برگزاری جشن های خاص نیز اختصاص داده اند که جالب ترین آنها پخت کلوچه و ایجاد درخت کریسمس در فضا بوده است. در این خبر قصد داریم بعضی از اتفاقات جالبی که فضانوردان در کریسمس در فضا تجربه نموده اند را بازگو کنیم.

بازدید بابا نوئل از ایستگاه فضایی بین المللی

یکی از مواردی که کریسمس را جشنی خاص و مجذوب نماینده نموده است این مورد است که افراد در این روز از جانب اطرافیان و دوستان خود هدایایی را دریافت می نمایند اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی بین المللی نیز همچون افراد ساکن زمین در روز کریسمس هدایایی را دریافت می نمایند. برای مثال در طول کریسمس سال 2010، خدمه بخش آمریکایی ایستگاه فضایی بین المللی هنگام یکه از خواب بیدار شدند با باری از هدایا که در اطراف آنها قرار داشت، روبرو شدند و جالب ترین بخش ماجرا نیز این بود که هیچ یک از سرنشینان این هدایا را با خود نیاورده بودند. شاید برایتان سوال باشد که چه کسی این هدایا را به آنجا آورده است. آیا این بدان معناست که بابانوئل می تواند وارد ایستگاه فضایی بین المللی گردد؟ نه اینگونه نیست. بسته های هدیه در زمین آماده شده و و خانواده هر خدمه هدایا و پیغام هایی را در جعبه گذاشته بودند. سپس هدایا طی یک ماموریت به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شده بودند تا فضانوردان در روز کریسمس شگفت زده شوند. آندره کویپرس(André Kuipers) فضانورد هلندی که در ماموریت اکسپدیشن 30 با چنین صحنه ای در ایستگاه فضایی بین المللی روبرو شده بود گفت: آنها این هدایا را در ماه آوریل و چند ماه قبل از رسیدن ما با یک ماموریت دیگر به فضا ارسال نموده بودند و این فوق العاده بود.

پخت کلوچه در فضا

یکی دیگر از سنت های محبوب کریسمس پختن کلوچه های شکری است. در حالی که ممکن است انتظار نداشته باشید این کلوچه ها در فضا نیز به این خوبی تهیه شوند اما در نهایت و پس از آماده شدن، شگفت زده خواهید شد. در دسامبر 2019، فضانوردان آزمایشی در ایستگاه فضایی بین المللی انجام دادند تا ببینند پخت و پز در فضا چگونه است. طی این آزمایش فضانوردان کوکی های شکلاتی تهیه کردند. کریستینا کخ، از فضانوردان که آن موقع در ایستگاه فضایی بین المللی حضور داشت در توییتی نوشت که خدمه ساکن ایستگاه فضایی بین المللی در 26 دسامبر برای بابانوئل مقداری شیر و شیرینی کریسمس درست نموده اند. خمیر این کوکی و اجاق گاز مخصوص ایستگاه فضایی بین المللی، در ماه نوامبر سال 2019 میلادی بوسیله فضاپیمای سیگنوس(Cygnus) به فضا ارسال شده بودند و پس از پخت پیروزیت آمیز، کوکی ها به زمین فرستاده شدند. پخت این پنج کوکی برای جشن کریسمس در فضا انجام شد و خمیر آن از قبل تهیه شده بود. کریستینا کخ با حضور طولانی خود در فضا پیروز شد رکورد حضور یک فضانورد زن در فضا با یک پرواز را به نام خود ثبت کند. وی طی حضور موثر خود در فضا چند پیاده روی فضایی انجام داد و برای اولین بار در تاریخ به همراه دوست و همکار خود جسیکا میر(Jessica Meir) اولین پیاده روی فضایی کاملا زنانه را با پیروزیت به خاتمه رساند.

رویت خانه زمینی ها از فضا

شاید برایتان جالب باشد که بدانید 2683 لامپ ال ای دی کریسمسی ضروری است تا خانه شما از فضا قابل رویت باشد. اگر فیلم کریسمسی Deck the Halls با بازی متیو برودریک و دنی دویتو را دیده باشید، پس با این موضوع آشنا هستید چرا که در این فیلم، شخصیت دویتو سعی می نماید با یک لامپ بزرگ کریسمس، خانه اش را از فضا نمایان کند. نکته جالب این است که نمایشنامه این فیلم، الهام بخش محققان دانشگاه لستر شد و آنها تصمیم گرفتند تا دریابند دقیقا به چه تعداد لامپ برای رویت و دیده شدن یک خانه از فضا احتیاج است. آنها پس از آزمایشات دریافتند آن عدد جادویی که سبب رویت خانه شما از ایستگاه فضایی بین المللی می گردد بدون در نظر گرفتن هیچ گونه آلودگی نوری 2683 است و این به آن معناست که اگر افراد با 2683 لامپ ال ای دی خانه خود را تزیین نمایند ممکن است خانه آنها از ایستگاه فضایی بین المللی قابل رویت باشد.

روز کریسمس در فضا

اولین فضانوردانی که روز کریسمس را در فضا گذراندند فضانوردان ماموریت آپولو 8 بودند. آپولو 8(Apollo 8) دومین ماموریت پرواز فضایی انسان در برنامه فضایی آپولو در 21 دسامبر سال 1968 پرتاب شد و به اولین فضاپیمایی تبدیل شد که مدار زمین را ترک نمود، به ماه رسید، در مدار آن چرخید و به سلامت بر روی زمین نشست. فرانک بورمن، جیم لوول و بیل اندرس از فضانوردان این ماموریت بودند. طی این ماموریت تاریخی که آنها در 21 دسامبر 1968 انجام دادند توانستند به مدت شش روز و سه ساعت و بیست و چهار ثانیه در فضا بمانند. آندرس و بورمن، همراه با جیم لوول صبح روز 21 دسامبر 1968 از مرکز فضایی کندی سوار بر موشک ساترن V زمین را ترک کردند. آنها در تاریخ 27 دسامبر 1968 با پیروزیت به زمین بازگشتند. در این ماموریت بود که این سه فضانورد، یکی از منحصر به فردترین عکس های عصر فضا موسوم به طلوع زمین(Earthrise) را گرفتند.

ساخت درخت کریسمس از قوطی

اولین درخت کریسمس در فضا از قوطی ساخته شده است و این کار از طریق خدمه ایستگاه فضایی اسکای لب(Skylab) که 25 دسامبر را در فضا سپری می کردند، برای اولین بار با پیروزیت انجام شد. در طول دوره کریسمس سال 1973، خدمه این ایستگاه فضایی متوجه شدند که تعداد زیادی قوطی غذا خالی دارند که می توانند با آنها یک کار جالب انجام دهند و به همین منظور آغاز به ساخت یک درخت کریسمس با آنها کردند. ایستگاه فضایی اسکای لب نخستین ایستگاه پژوهشی ناسا در فضا بود که بین سال های 1973-1979 در مدار زمین قرار داشت. اسکای لب نخستین و تنها ایستگاه مداری آمریکا، پس از ماموریت سفینه های آپولو در سال 1973 به فضا پرتاب شد. در پی لغو آخرین ماموریت های آپولو به ماه، کارشناسان ناسا با انجام تغییراتی در موشک ساترن-5 آزمایشگاه فضایی اسکای لب را با هدف آنالیز تاثیرات محیط فضا بر روی فضانوردان و مطالعه دقیق تر خورشید از طریق تلسکوپ هایی در طیف ماورای بنفش و اشعه ایکس ساختند. آزمایشگاه مداری اسکای لب در مجموع حدود 90 تن وزن، 36 متر طول و 361 متر مکعب فضای مفید داشت. چهار باتری خورشیدی، انرژی مورد احتیاج فضانوردان را با استفاده از نور خورشید تامین می کرد. این آزمایشگاه بزرگ فضایی به یخچال، اجاق برقی برای گرم کردن غذا، حمام و توالت و دیگر وسایل استراحت و زندگی مجهز بود. غیر از آن وسایل و تجهیزات برای پژوهش های علمی مختلف از جمله در زمینه های زیست شناسی، پزشکی، نجوم و غیره قرار داشت. در ابتدا پیش بینی شده بود که اسکای لب، حداقل 10 سال در مدار زمین باقی بماند ولی پس از سه سال، به دلایل مختلف از ارتفاع ایستگاه کاسته شد تا جایی که دیگر امن نبود و متخصصان ایستگاه را در موقعیت سقوط قرار دادند. برخورد ایستگاه با لایه های جو زمین باعث شد بخش زیادی از آن بسوزد و قسمت هایی از آن نیز دور از منطقه ها مسکونی در اقیانوس غرق شد.

صرف غذای کریسمس در فضا

از سال 2000، ایستگاه فضایی بین المللی میزبان فضانوردان مختلف از سراسر دنیا بوده است. با توجه به حضور تمام ملیت های مختلف در یک مکان، کریسمس در ایستگاه فضایی بین المللی به یک مرکز چندفرهنگی تبدیل شده است. در بعضی موارد، خدمه می توانند چندین بار در سال تعطیلات مختلفی را جشن بگیرند، زیرا ممکن است چند خدمه از کشورهای مختلف ساکن ایستگاه فضایی بین المللی باشند. از نکات برجسته جشن کریسمس می توان به صرف غذهای متنوع در فضا اشاره نمود. به عنوان مثال، در سال 2016 فضانورد فرانسوی توماس پسکه غذاهای سنتی زادگاه خود یعنی منطقه نرماندی فرانسه برای کریسمس که زبان گاو بود را با دیگر فضانوردان صرف کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1624

به "6 حقیقت فضایی جالب مرتبط با کریسمس که نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 حقیقت فضایی جالب مرتبط با کریسمس که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید