آموزش ساخت گردنبند مهره ای به دو روش

به گزارش کوه سفید، ساخت گردنبند مهره ای یک هنر کاربردیست که در آن با استفاده از مهره های رنگی، سیم یا نخ کشی می توانید زیورآلات مهره ای برای خود بسازید. به جای مهره می توانید در تزیین گردنبند از صدف های دریایی نیز بهره ببرید.

آموزش ساخت گردنبند مهره ای به دو روش

خبرنگاران |سرویس خانه داری - یک خانم با سلیقه و هنرمند می داند که برای داشتن زیورآلات زیبا همواره هم لازم نیست که پول زیادی خرج کند، بلکه می توان با کمی ذوق و سلیقه و البته هنرمندی تعداد بیشماری از این زیور آلات را تهیه کرد و حیرت همه را بر انگیخت. در این متن به شما ساخت گردنبند مهره ای را خواهیم آموخت تا شما هم بتوانید از این به بعد جواهراتی با برند خودتان را داشته باشید و از آن لذت ببرید.

آموزش ساخت گردنبند مهره ای

شما برای ساخت گردنبند مهره ای زیبا به یک سری وسایل اولیه احتیاج دارید که شامل موارد زیر است:

 • مهره های رنگی
 • سیم مفتول
 • زنجیر
 • حلقه
 • قفل
 • انبر دم باریک
 • سیم چین

روش اول؛ ساخت گردنبند مهره ای

 1. در مرحله اول تعدادی سیم مفتول را به اندازه دو سانتی بریده و یک سر آنها را خم می کنیم و تا جای ممکن سعی می کنیم که کاملا گرد شده و سر آن بسته گردد.
 2. در مرحله بعدی، از سمت سر آزاد مفتول یک یا دو مهره را وارد نموده و سپس این سر آزاد مفتول را نیز کور نموده و محکم می کنیم. این کار را با توجه به طول گردنبندی که مایل به ساخت آن هستیم تکرار می کنیم، هرچه مهره بیشتری استفاده کنیم، طول زنجیر ما نیز بلندتر خواهد شد.
 3. در مرحله سوم از طریق یک حلقه دو سر مفتول های مهره دار را به هم متصل می کنیم. یعنی هر حلقه به دو مفتول وصل می گردد.
 4. این کار را انقدر انجام می دهیم تا یک زنجیر بلند از مفتول های مهره دار به دست بیاوریم، سپس به هر دو سر این زنجیر مفتولی، زنجیر آزاد کوتاهی به اندازه حدود پنج سانت اضافه می کنیم و به یک سر آن قفل و یک سر آن حلقه یا گیره قفل را وصل می کنیم.
 5. حالا شما یک زنجیر مهره ای زیبا دارید که می توانید از مهره های رنگ و وارنگ یا ساده و تک رنگ برای ساخت آن بهره ببرید. علاوه بر این می توانید به آن انواعی از آویزها را نیز اضافه کنید.
 6. برحسب سلیقه خود می توانید از آویزهای حروف، طرح پرنده، گل، خبرنگاران و انواع مختلفی از آویزهای موجود در بازار برای ساخت گردنبند مهره ای خود و زیباتر کردن آن بهره ببرید.

شما می توانید با استفاده از همین روش که شرح داده شد یکدستبند دخترانه مهره ای هم بسازید و آن را با گردنبند خود ست کنید، تنها تفاوت بین این دو در طول آنها است. اگر کمی خلاقیت داشته باشید حتی ساختن گوشواره از همین ست، کار چندان سختی نیست و تنها کافیست گیره گوشواره را تهیه نموده و به آن یک زنجیر با چند مهره اضافه کنید تا ست شما کامل گردد.

بیشتر بدانید: آموزش ساخت گردنبند دست ساز درختی مهره ای

روش دوم؛ ساخت گردنبند مهره ای پلاک دار

 1. برای ساخت این مدل گردنبند تنها احتیاج به یک نخ کشی نامرئی، تعدادی مهره و یک پلاک خواهید داشت.
 2. ابتدا باید بدانید که دوست دارید گردنبندتان چه اندازه ای باشد، هر ارتفاعی که برای آن در نظر دارید را روی نخ معین نموده و حدود پنج تا شش سانتی متر بیشتر از آن را ببرید. سپس پلاک مورد نظر خود را از داخل نخ رد نموده و در وسط نخ قرار دهید.
 3. از دو طرف نخ مهره هایی که تهیه نموده اید را آنقدر به داخل نخ وارد کنید که از هر دو تا ارتفاعی پر شوند که تنها سه سانت از نخ را بتوانید ببینید.
 4. حالا دو طرف نخ را کنار هم گرفته و به هم گره بزنید. به جامانده نخ را ببرید تا مهره ها بتوانند از محل گره خوردگی نیز رد شوند.
 5. این که گردنبند شما تنها از مهره ساده باشد یا خیر بستگی به سلیقه شما دارد، با کمی ابتکار و سلیقه می توانید در میان مهره های ساده ای که استفاده می کنید از مهره های کریستالی یا نگین دار هم بهره ببرید تا گردنبند خود را زیباتر کنید.

حالا گردنبند مهره ای زیبا و دست ساز شما آماده است و می توانید هنر و خلاقیت خود را به همه نشان دهید.

برای ساخت دستنبد مهره ای نیز می توانید همین روش را استفاده و از آویز کوچیکتری بهره ببرید، یا اینکه برای دستبندتان تنها به استفاده از مهره ها اکتفا کنید.

ساخت گردنبند و دستنبد با صدف

 1. اگر می خواهید یک ست دستبند و گردنبند صدفی داشته باشید که یادگار سفر ساحلی شما باشد، ابتدا باید صدف های زیبا و مورد پسند خود را به تعداد کافی جمع آوری کنید.
 2. ترجیحا توصیه می گردد که برای دستبند از صدف های کوچکتری استفاده گردد. برای گردنبند می توانید صدف های یک اندازه یا در اندازه های مختلف را بهره ببرید.
 3. در مرحله بعد با استفاده از یک میخ، در قسمت داخلی و وسط صدف سوراخ ایجاد کنید. برای این کار صدف را روی زمین گذاشته و میخ را در نقطه ای از صدف که می خواهید سوراخ کنید بگذارید و به آرامی با یک چکش روی آن ضربه بزنید تا صدف سوراخ گردد. یادتان باشد که اگر ضربه های شما خیلی محکم باشد ممکن است که صدفتان ترک خورده یا بشکند.
 4. پس از اینکه تمام صدف های خود را سوراخ کردید، یک نخ کشی نامرئی و یا سفید را برداشته و دور مچ و گردن خود را اندازه گیری کنید. نخ کشی را حدود پنج سانتی متر بلندتر از اندازه دور گردن و مچ دستتان علامت زده و قیچی کنید.
 5. در مرحله بعد صدف های خود را از داخل این نخ رد کنید سپس دو سر نخ را به هم گره بزنید. سر اضافی نخ را می توانید قیچی کنید.

حالا ست دریایی شما آماده است و می توانید خودتان آن را بهره ببرید و یا به عزیزانتان هدیه دهید.

بااستفاده از آموزشی که در این متن به شما ارائه شد، اکنون قادر هستید هر تعدادی که می خواهید برای خود گردنبند یا سایر زیور آلات مهره ای بسازید، علاوه بر این هدیه دادن یک گردنبند مهره ای دست ساز به عزیزانتان، حتما برای آنها شاد کننده خواهد بود.

منبع: setare.com
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1173

به "آموزش ساخت گردنبند مهره ای به دو روش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش ساخت گردنبند مهره ای به دو روش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید