ارزشمندترین موزه در سرتاسر روسیه، صندوق الماس مسکو

به گزارش کوه سفید، موزه صندوق الماس مسکو | Almaznyy Fond Rossiyskoy Federatsii

یکی از مراکز مهمی که روسیه وجود دارد، امروزه هم به عنوان حافظ مجموعه ای از فلزات و سنگ های گران بهای دولت این کشور فعالیت می کند و هم به عنوان یک جاذبه بسیار دیدنی! این مرکز مهم جایی نیست جز؛ موزه صندوق الماس مسکو (Almaznyy Fond Rossiyskoy Federatsii). این نمایشگاه یکی از معدود مراکز جهان است که از تاج و جواهرات سلطنتی حفاظت می کند. در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، موزه صندوق الماس مسکو را بیشتر بشناسید.

ارزشمندترین موزه در سرتاسر روسیه، صندوق الماس مسکو

همه چیز درباره موزه صندوق الماس مسکو

همانطور که به صورت خلاصه و مختصر در مقدمه این مطلب اشاره نمودیم، موزه صندوق الماس مسکو یکی از مهم ترین مراکز موجود در روسیه است که هم اهمیت فراوانی برای دولت روسیه دارد و هم یکی از جاذبه های جذاب و دیدنی در این کشور است. در واقع صندوق الماس، به عنوان بخشی از صندوق دولت روسیه میزبان و محافظ مجموعه ای از فلزات، سنگ های با ارزش و قیمتی و ساخته های منحصر به فرد با ارزش تاریخی از فلزات و سنگ های گران بها است. موزه صندوق الماس مسکو یکی از معدود خزانه های دنیا است که از تاج جواهرات حفاظت می کند. ساخت این مجموعه از قرن 18 میلادی با دستور پتر اول، حاکم وقت روسیه برای حفظ اشیای در اختیار دولت صادر شد و نام اتاق الماس برای آن در نهایت انتخاب شد. در این صندوق ارزشمند از گذشته تا به کنون، اقلام با ارزش سلطنتی، مجسمه های دولتی و اقلام و لوازم غیر سلطنتی ارزشمند نگهداری می شوند.

در دوران حکومت سلسله رومانوف بر روسیه، اتاق الماس قدیم و نمایشگاه صندوق الماس مسکو کنونی از جواهرات غنی پر شدند و بهترین سنگ های قیمتی و جواهرات سلطنتی در این دوران به خصوص زمان سلطنت ملکه الیزابت و ملکه کاترین دوم به آن سپرده شدند. حتی در حال حاضر هم در این موزه جواهراتی شگفت انگیز به نمایش گذاشته می شوند. در این جا باید نکته ای را متذکر بشویم! اتاق الماس امروزه با نمایشگاه صندوق الماس فرق می کند. موزه صندوق الماس مسکو در سال 1967 میلادی و در نزدیکی کاخ کرملین مسکو افتتاح شد. این موزه از لحاظ دارا بودن جایگاه شاهکاری هنری، انواع طلا و جواهرات مربوط به قرن 18 تا 20 و جواهرات نادر و بی مانند، مجموعه ای بسیار خاص را دارا می باشد.

در میان قطعات منحصر به فردی که در موزه صندوق الماس مسکو به نمایش گذاشته شده است می توانیم به جواهرات بسیار معروفی اشاره نماییم. برخی از این ها شامل الماس اورلوف 189.62 قیراط که پس از تراشیده شدن 180 قسمت از آن کاهش یافت، الماس شاه با وزن 88.7 قیراط، بزرگ ترین یاقوت کبود تراش خورده در دنیا با وزن 258.8 قیراط به همراه شمش طلای 36 کیلوگرمی به نام مثلث بزرگ می شوند. برای رفتن به موزه صندوق الماس مسکو بهترین راه استفاده از مترو و از طریق ایستگاه مترو بلورسکی (Borovitskay) و ایستگاه الکساندروفسکی ساد (Alexandrovsky Sad) است.

اگر قصد دارید تا از موزه صندوق الماس مسکو دیدن کنید این نکات را حتما به یاد داشته باشید که:

 • بلیت موزه صندوق الماس مسکو را در روز بازدیدشان از طریق دفتر تهیه بلیت شماره 4 باغ آلکساندر تهیه نمایید.
 • برای گردشگران خارجی سرویس صوتی راهنمای زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، چینی و ژاپنی نیز ارائه می گردد.
 • در طول ساعات کاری نمایشگاه بلیت تورهای ساعت 10 در ساعت 9 و تورهای ساعت 14 در ساعت 13 فروخته می گردد.
 • صندوق الماس در داخل موزه تسلیحات کرملین قرار گرفته است.
 • بازدید کنندگان باید به تورهایی بپیوندند که هر 20 دقیقه بین ساعات 10 تا 13 و 14 تا 17 ارائه می شوند.
 • این موزه از پذیرفتن بچه ها زیر 6 سال معذور است.

برخی از معروف ترین جواهرات موجود در موزه صندوق الماس مسکو

 • تاج بزرگ ملکه | Grand Crown Queen

تاج بزرگی که در نمایشگاه صندوق الماس مسکو قرار گرفته است، نماد قدرت پادشاهان روسیه بوده است. در واقع از نظر آنان هر چه اندازه تاج بزرگ تر باشد، قدرت پادشاه بیشتر می شده. این تاج توسط گئورک فدرریش اکارت یکی از سرشناس ترین جواهرسازهای وقت دنیا برای ملکه کاترین دوم در سال 1762 میلادی ساخته شد. در ساخت این تاج از طلا، یاقوت کبود سیلان و الماس استفاده شده است.

 • تاج پادشاه | Kings crown

تاج پادشاه بر خلاف تاج ملکه اندازه ای متوسط دارد و توسط جواهرسازانی بدون شهرت ساخته شده است. در این تاج از 200 الماس کوچک و 48 الماس بزرگ تر استفاده شده است.

 • طلای شیطان | Devils gold

کوچک ترین قطعه طلای پیدا شده در موزه صندوق الماس مسکو قطعه طلایی 20.25 گرمی است که به طلای شیطان معروف است. این قطعه طلا که در سال 1944 میلادی در رود کولیما پیدا شده است به این خاطر به طلای شیطان معروف شده است که شمایلی عجیب و شیطانی دارد.

 • الماس صورتی | Pink diamond

همسر اول آلکساندر یکی از تزارهای روسیه، یک قطعه الماس صورتی رنگ 13 قیراطی داشت که در نیم کره نیم تاجش قرار گرفته بوده است.

 • تاج خوشه انگور | Grape cluster crown

در نمایشگاه صندوق الماس مسکو یک تاج وجود دارد که به نام خوشه انگور معروف است. برگ های طلایی و خوشه های مارپیچی این تاج واقعا چشمگیر هستند. این تاج به ملکه کاترین دوم توسط شاه گوستاو سوم در سال 1777 میلادی اهدا شده بود.

جاذبه های اطراف موزه صندوق الماس مسکو

 • کاخ کرملین | Grand Kremlin Palace

شاید باورتان نگردد اما کاخ کرملین قبل تر از آن که تبدیل به کاخ کرملین گردد، یک کلیسای ارتدکس بوده است که در گذر زمان نه تنها تبدیل به کاخ شده بلکه مرکز قدرت در کشور روسیه است. تاریخ ساخت کاخ کرملین به قرن 15 میلادی باز می گردد و شامل 5 قصر، 4 کلیسا و دیواره ها و برج های مختلف است.

 • میدان سرخ | Red Square

یکی از مهم ترین و تاریخی ترین میادین در سراسر مسکو، میدان سرخ است که تا به حال درباره آن زیاد گفته ایم. با این که از ساخت میدان سرخ بیش از چند قرن می گذزد اما در خوش بینانه ترین حالی ممکن، کف پوش های 100 سال پیش این میدان هنوز هم باقی مانده است.

 • مجسمه مادر میهن | The Motherland Calls

یکی از معروف ترین مجسمه های نه تنها روسیه بلکه در سراسر دنیا، مجسمه مادر میهن است. این مجسمه به صورتی الست که ممایف یا لقب دیگر آن، شمشیری را بین زمین و آسمان بلند کرده است. این مجسمه برای زنده نگه داشتن یاد شهیدان نبرد استالینگراد ساخته شده است.

منبع: kremlintour.comمنبع: الی گشت

انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 627

به "ارزشمندترین موزه در سرتاسر روسیه، صندوق الماس مسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزشمندترین موزه در سرتاسر روسیه، صندوق الماس مسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید