افزایش خطر ابتلا به ضربان قلب نامنظم با خواب روزانه

به گزارش کوه سفید، فیبریلاسیون دهلیزی باعث می گردد حفره های فوقانی قلب به طور نامنظم ضربان داشته باشند و خطر سکته مغزی را پنج برابر افزایش دهد. این عارضه شایع ترین اختلال ریتم قلب در دنیا است.

افزایش خطر ابتلا به ضربان قلب نامنظم با خواب روزانه

بر اساس پژوهش اخیر محققان، افرادی که 30 دقیقه یا بیشتر در روز چرت می زنند، 90 درصد بیشتر از افرادی که چرت های کوتاه تری دارند، در معرض خطر ابتلاء به اختلال ریتم قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی هستند.

خسوس دیاز گوتیرز، نویسنده این مطالعه از بیمارستان دانشگاه خوان رامون خیمنز در اسپانیا، گفت: مطالعه ما نشان می دهد که چرت زدن در طول روز باید به کمتر از 30 دقیقه محدود گردد. افرادی که خواب شبانه آن ها آشفته است، نباید وابسته به چرت زدن برای جبران کمبود خواب شبانه شأن باشند.

فیبریلاسیون دهلیزی باعث می گردد حفره های فوقانی قلب به طور نامنظم ضربان داشته باشند و خطر سکته مغزی را پنج برابر افزایش دهد. این عارضه شایع ترین اختلال ریتم قلب در دنیا است.

برای این مطالعه، محققان بیش از 20000 فارغ التحصیل دانشگاه اسپانیا را ردیابی کردند. شرکت کنندگان به سه گروه تقسیم شدند: آن هایی که چرت نیمروزی نمی زدند. کسانی که کمتر از 30 دقیقه چرت می زدند؛ و کسانی که هر روز 30 دقیقه یا بیشتر چرت می زدند.

در طول یک پیگیری میانه نزدیک به 14 سال، 131 شرکت کننده مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی شدند.

بر اساس اولین تجزیه و تحلیل، خطر ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی در افرادی که چرت های طولانی تری داشتند، دو برابر بیشتر بود. در همین حال، افرادی که چرت نمی زدند، در مقایسه با افرادی که چرت کوتاه داشتند، با خطر بالا ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی روبرو نبودند.

با نگاه دقیق تر به چرت های کوتاه، محققان دریافتند افرادی که کمتر از 15 دقیقه چرت می زنند، 42 درصد کمتر در معرض خطر ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی هستند، در حالی که افرادی که 15 تا 30 دقیقه چرت می زنند، در مقایسه با چرت های طولانی، 56 درصد کمتر در معرض خطر هستند.

دیاز گوتیرز گفت: نتایج نشان می دهد که مدت زمان چرت زدن بهینه 15 تا 30 دقیقه است. برای مشخص اینکه آیا یک چرت کوتاه ترجیح داده شده است یا نه، مطالعات بزرگ تری مورد احتیاج است.

او گفت که توضیحات زیادی برای ارتباط بین چرت زدن و سلامتی وجود دارد.

وی در ادامه اضافه کرد: برای مثال، چرت های طولانی در روز ممکن است ساعت داخلی بدن (ریتم شبانه روزی) را مختل کند و منجر به خواب کوتاه تر در شب، بیداری بیشتر در شب و کاهش فعالیت بدنی گردد. در مقابل، چرت کوتاه در طول روز ممکن است ریتم شبانه روزی را بهبود بخشد، سطح فشار خون را کاهش دهد و استرس را کاهش دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 27 فروردین 1402 بروزرسانی: 27 فروردین 1402 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1912

به "افزایش خطر ابتلا به ضربان قلب نامنظم با خواب روزانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش خطر ابتلا به ضربان قلب نامنظم با خواب روزانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید