برج پرتاب و مهار استارشیپ یک گام تا راه اندازی

به گزارش کوه سفید، کار ساخت سکوی پرتاب و مهار موشک عظیم استارشیپ که این موشک را پیش از پرتاب با دو بازوی غول آسای خود به خوبی ثابت نگه می دارد و در هنگام فرود نیز تقویت کننده موشک را در آغوش می کشد، در تگزاس در حال تکمیل شدن است.

برج پرتاب و مهار استارشیپ یک گام تا راه اندازی

عکس های هوایی جدید نشان از پیشرفت سریع شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس(SpaceX) در ساخت اولین برج پرتاب و مهار موشک استارشیپ موسوم به برج پرتاب در جنوب تگزاس دارد.

این شرکت قرار است دو برج پرتاب بسازد. این برج ها قرار است پیشران های استارشیپ را با بازوهای بزرگ الجثه خود پیش و پس از پرتاب مهار نمایند.

ایلان ماسک مدیرعامل اسپیس ایکس ماه ها قبل از برنامه غیر متعارف خود برای مهار تقویت نماینده استارشیپ پرده برداشت و سه ماه پس از آن گفت در فکر برج های مهار نماینده ای است که تقویت نماینده موشک را در هنگام فرود مهار نمایند و طبق عادت همیشگی خود در جاه طلبی و جامه عمل پوشاندن به وعده ها و ایده های خود به تعهد خود عمل کرد و اکنون کار ساخت اولین برج پرتاب در حال اتمام است.

اسپیس ایکس تا اواسط ماه مارس یک بنای سنگین متشکل از حدود 25 ستون، هر یک با ضخامت یک متر که در عمق حداقل 30 متری ماسه های مرطوب تگزاس کاشته شدند، بنا کرد. این فونداسیون در بتن محصور شده است و پایه های بزرگ آن آماده بتن ریزی بیشتر است.

کار ساخت اولین برج پرتاب اسپیس ایکس در حال اتمام است و مانند یک دژ غول پیکر از زمین سربرآورده است. این برج برای ایجاد پایه ای استثنائی و قوی طراحی شده است که اسپیس ایکس بتواند پیشران های مرحله اول استارشیپ موسوم به سوپر هوی(Super Heavy) را روی آن قرار دهد و سپس استارشیپ را روی آن نصب کند.

این برج پرتاب کمتر از دو کیلومتر با خلیج مکزیک در بوکاچیکا فاصله دارد. این منطقه هم سطح با دریا دارای بادهای شدیدی است که در ارتفاع شدیدتر هم می گردد. علاوه بر این، سواحل جنوب تگزاس در معرض خطر مداوم بارش باران های شدید و سیل آسا، رعد و برق و حتی طوفان و طغیان قرار گرفته است. بنابراین احتیاج به ساخت برج های پرتاب مستحکم و غول پیکر برای انجام کارهایی با دقت فراوان مانند پرتاب موشک و بازوهای بزرگ الجثه برای مهار پیشران موشک در هنگام فرود است.

گفته های ماسک حاکی از آن است که برج پرتاب بوکاچیکا احتمالاً 150 تا 160 متر طول خواهد داشت.

شاید جزئیات در خصوص این برج ها مبهم باشد، اما توجه روزافزون اسپیس ایکس را به گسترش امکانات پرتاب مداری بوکاچیکا نشان می دهد و حاکی از آن است که به زودی شاهد ساختارهای بزرگ خواهیم بود که قادر به پشتیبانی از آزمایش های سوپر هوی و استارشیپ است.

هدف این شرکت اولین پرتاب مداری سوپر هوی و استارشیپ در اوایل ژوئیه امسال میلادی است. این تاریخ دور از دسترس به نظر می رسد، اما اگر کارکنان این شرکت به طور شبانه روزی کار نمایند، این اتفاق خواهد افتاد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1249

به "برج پرتاب و مهار استارشیپ یک گام تا راه اندازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برج پرتاب و مهار استارشیپ یک گام تا راه اندازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید