توجیه ائتلاف سعودی برای خروج از الحدیده؛ با راهبرد نظامی در یمن، همخوانی دارد

به گزارش کوه سفید، سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی مدعی شد که استقرار مجدد نیروهای مشترک در ساحل غربی، تصمیم نظامی فرماندهان ائتلاف بوده است.

توجیه ائتلاف سعودی برای خروج از الحدیده؛ با راهبرد نظامی در یمن، همخوانی دارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ترکی المالکی سخنگوی رسمی ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی ادعا کرد که استقرار مجدد نیروهای مشترک در ساحل غربی، تصمیم نظامی سران ائتلاف است.

شبکه خبری الجزیره به نقل از المالکی گزارش داد که استقرار این نیروها در روز پنجشنبه گذشته، با دستور فرماندهان ائتلاف اجرا شده است.

وی همچنین ادعا کرد، تصمیم استقرار مجدد با راهبرد نظامی در یمن، همخوانی دارد.

این در حالی است که نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی، اخیرا به صورت ناگهانی از منطقه ها بسکمک در اطراف الحدیده (غرب یمن) مانند منطقه کیلومتر 16، الصالح در شمال شهر الحدیده، مجتمع صنعتی-تجاری اخوان ثابت و منطقه المنظر در جنوب الحدیده عقب نشینی کردند.

پس از خروج مزدوران ائتلاف، نیروهای صنعاء در مکان های خالی شده مستقر شدند و کنترل جهت مستقیم میان الحدیده و صنعاء را در دست گرفتند.

نیروهای ائتلاف پس از خروج از الحدیده، به سمت شهر المخا واقع در غرب استان تعز حرکت کردند. کارشناسان احتمال دادند که هدف از این عقب نشینی ناگهانی، کمک به نیروهای دولت مستعفی یمن و حزب اخوانی الاصلاح در مأرب باشد.

منابع یمنی هم گفتند که عقب نشینی ائتلاف سعودی از سواحل غربی در پی نگرانی آمریکا و امارات از تحولات مأرب اجرا شده است.

این منابع در این خصوص گفتند: ائتلاف پس از آنکه دانست آزادسازی ساحل غربی یک استراتژی پس از آزادسازی مأرب است، عقب نشینی کرد... نیروهای ائتلاف سعودی پیش از متحمل شدن شکستی سخت، هم اکنون در حال ساماندهی اوضاع خود در جنوب یمن هستند.

دولت مستعفی یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی هم در واکنش به این مسئله گفت که عقب نشینی نیروهای ائتلاف سعودی از الحدیده بدون هماهنگی و ائتلاف دولت مستعفی اجرا شده است.

دولت هادی ادعا کرد که هرگونه پیشروی نیروهای صنعاء در منطقه ها تحت تسلط دولت مستعفی در الحدیده تحت هر شرایطی، نقض آشکار توافق استکهلم است و اتخاذ موضع شفاف بین المللی را می طلبد.

شهر استکهلم سوئد در تاریخ 15 آذر 1397 به مدت یک هفته میزبان چهارمین دور مذاکرات صلح یمن با حضور طرف های یمنی به ریاست مارتین گریفیتس نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن بود و در تاریخ 13 دسامبر (22 آذرماه) با توافق آتش بس در الحدیده، به کار خود سرانجام داد.

توافق استکهلم سوئد میان طرف های یمنی به توافق آتش بس در استان الحدیده، خروج تمام افراد مسلح از بندر الحدیده و دو بندر دیگر در شمال این استان رأس عیسی و الصلیف و سپس خروج کامل نیروهای انصارالله و نیروهای وابسته به هادی از این از شهر الحدیده (مرکز استان الحدیده) اشاره می کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1579

به "توجیه ائتلاف سعودی برای خروج از الحدیده؛ با راهبرد نظامی در یمن، همخوانی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجیه ائتلاف سعودی برای خروج از الحدیده؛ با راهبرد نظامی در یمن، همخوانی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید