خلیلزاد: تمام طرف های جنگ افغانستان باید خشونت ها را کاهش دهند

به گزارش کوه سفید، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان گفت که کابل و طالبان برای مذاکرات بین الافغانی و کاهش خشونت ها الزامات اجرایی دارند و همه طرف ها باید سطح درگیری ها را کاهش دهند.

خلیلزاد: تمام طرف های جنگ افغانستان باید خشونت ها را کاهش دهند

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، زلمی خلیلزاد نمایند ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان گفت که در سفرش به دوحه سه بار با ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی رهبر طالبان و اعضای کمیسیون سیاسی طالبان ملاقات کرده و این ملاقاتها را نیز سازنده خواند.

وی افزود که در این ملاقاتها تاکید کرده که توافقنامه آمریکا و طالبان در هم پیوسته است و تعهدات ضد تروریسم، مذاکرات بین الافغانی، خروج نیروها و کاهش تدریجی خشونت که منجر به آتش بس دائمی شود همه به یکدیگر وابسته است.

خلیلزاد ادامه داد که تمام طرف ها در همه موارد از جمله آزادی زندانیان توسط دولت افغانستان و طالبان الزامات اجرایی دارند.

نماینده ویژه آمریکا همچنین نگرانی هایش را از حملات اخیر طالبان به قندوز، غزنی و خوست ابراز کرد و طالبان نیز نگرانی هایش را از فرمان اشرف غنی برای از سرگیری حملات تهاجمی نیروهای افغان به مواضع این گروه بیان کرد.

خلیلزاد به طالبان گفت که همه طرف های درگیر جنگ در افغانستان باید خشونت ها را کاهش دهند و طالبان نیز تعهدشان را به توافقنامه و اجرای آن ابراز کردند.

طالبان همچنین اظهار کردند که برای ردیابی دو تبعه آمریکایی مفقود شده در خاک افغانستان تلاش خواهند کرد و درباره گام بعدی در فرایند صلح با رهبری این گروه مشورت خواهند کرد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز درباره ملاقاتهای خلیلزاد گفت که در این نشست ها برای تسریع فرایند صلح گفت وگوهای مفصلی انجام شد و ملا برادر تاکید کرد که حل مسئله افغانستان وابسته به عملی شدن کامل توافقنامه قطر است.

طالبان با تاکید بر اینکه آزادی زندانیان زمینه را برای مذاکرات بین الافغانی مساعد می سازد، نیز گفت: بدون توافقنامه سازوکارهای دیگر به معنی ایجاد موانع در فرایند صلح است و اکنون که به فرایند صلح آسیب رسیده، تعویق بیشتر آسیب بیشتری را به همراه دارد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 705

به "خلیلزاد: تمام طرف های جنگ افغانستان باید خشونت ها را کاهش دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلیلزاد: تمام طرف های جنگ افغانستان باید خشونت ها را کاهش دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید