سفر به تاریخ معاصر ایران با شهرفرنگ تا لاله زار

به گزارش کوه سفید، به گزارش خبرنگاران، کتاب شهرفرنگ تا لاله زار خاطرات محمد قهرمانی تهیه کننده سینما است که در شش فصل از کودکی تا دوران پذیرش قطعنامه را برای مخاطب بازگو کرده است. این کتاب در دو بخش نوشته شده است که بخش ابتدایی مربوط به قبل از انقلاب و دهه های چهل و پنجاه بوده و بخش دوم نیز مربوط به پیروزی انقلاب اسلامی تا خاتمه هشت سال دفاع مقدس است.

سفر به تاریخ معاصر ایران با شهرفرنگ تا لاله زار

در این کتاب تلاش شده بخشی مهم از تاریخ معاصر ایران از زبان یکی از مبارزان انقلاب و از دل خاطرات ایشان بازگو شود.

در بخشی از کتاب می خوانیم: اسفند 1347 بود که مادرم در یک حادثۀ آتش سوزی سوخت. خاله عشرت مهمان ما بود و برای همین پدرم با شوهرخاله ام شب منزل نمانده بود و به منزل اقوام رفته بود. حدود ده شب بود و من توی اتاق خواب بودم. با صدای جیغ و داد از خواب پریدم. دیدم آجی گلولۀ آتش شده است و این طرف و آن طرف می دود و خاله ام هم به دنبالش. ناخودآگاه پتویی که روی سرم بود را انداختم دور آجی و او را بغل کردم.

مادرم آمده بود داخل چراغ نفت بریزد، غافل از اینکه نفت از ته پیت دارد می ریزد روی دامنش. لباسش هم پلاستیکی بود. لباس های نخی نمی پوشیدیم؛ چون هم قیمتش بالا بود، هم اینکه لباس هایی که بافت پلاستیکی داشت، شستنش راحت و دوامش بیشتر بود. مادرم کبریت را که می کشد تا چراغ را روشن کند، دامنش آتش می گیرد و دچار سوختگی می شود. حس کردم چیزی را از دست داده ام که دیگر نمی توانم به دستش بیاورم. در 12 فروردین سال 1348 آجی فوت کرد.

شهر فرنگ تا لاله زار در 202 صفحه، به قیمت 43 هزار تومان از سوی انتشارات امیرکبیر روانه بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1354

به "سفر به تاریخ معاصر ایران با شهرفرنگ تا لاله زار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به تاریخ معاصر ایران با شهرفرنگ تا لاله زار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید