طرز تهیه 3 نوع کله جوش(ترکی، اصفهانی و کرمانی) در یک چشم به هم زدن

به گزارش کوه سفید، کله جوش یکی از خوراک های سنتی و اصیل ایرانی است. اصالت و خاستگاه این غذا به اصفهان بر می شود. مواد تشکیل دهنده کله جوش کشک، گردو و نعناع هستند. اما در بعضی از منطقه ها کله جوش را به جای کشک از ماست در تهیه آن استفاده می کنند که آن هم طعم بسیار بی نظیری دارد. کله جوش به دلیل استفاده از کشک در آن یک منبع غنی و کامل از کلسیم است که برای سلامتی، رشد و بهبود استخوان ها بسیار مناسب است. از نظر طب سنتی، طبع کله جوش گرم و خشک است که به افرادی که دارای مزاج بلغمی هستند بسیار توصیه می شود. در شیوه اصیل کله جوش از گوشت استفاده نمی کنند و زمان تهیه غذا بسیار کم است. اما در بعضی از منطقه ها مانند تبریز و زنجان در کله جوش از گوشت چرخ کرده که به صورت قلقلی است، استفاده می شود. در ادامه در مجله اینترنتی خبرنگاران به شما طرز تهیه آن را خواهیم داد.

طرز تهیه 3 نوع کله جوش(ترکی، اصفهانی و کرمانی) در یک چشم به هم زدن

کله جوش بدون گوشت (کله جوش اصفهانی):

مواد لازم برای تهیه کله جوش:

 • کشک: 200 گرم
 • پیاز: 1 عدد بزرگ
 • مغز گردو خرد شده: 2 قاشق غذا خوری
 • نعناع خشک شده: 2 قاشق غذا خوری
 • نمک، زردچوبه و فلفل سیاه: به میزان لازم

دستور تهیه کله جوش بدون گوشت (کله جوش اصفهانی):

دز ابتدا پیاز را پوست بگیرید و بشویید و سپس آن را به صورت نگینی خرد کنید.

در مرحله بعد یک تابه مناسب انتخاب کنید و درون آن کمی روغن مایع بریزید و بگذارید تا داغ شود. سپس پیازهای خرد شده را درون تابه بریزید و هم بزنید تا تفت بخورند و بافت آن ها کمی نرم شود. بعد از اینکه پیازها طلایی شدند. میزانی نمک و زردچوبه به پیاز اضافه کنید و خوب آن ها را هم بزنید تا مواد کاملا یکدست شوند. میزانی مواد را در این حال تفت دهید و در ادامه گردوی خرد شده را به تابه اضافه کنید و بار دیگر مواد را هم بزنید با یکدیگر تفت دهید.

برای آماده کردن نعنا خشک، یک تابه جداگانه را تهیه کنید و میزانی روغن در آن بریزید و بر روی اجاق گاز با شعله ملایم قرار دهید تا داغ شود. سپس نعنا را به تابه اضافه کنید و تفت دهید. دقت کنید که نعنا را نباید زیاد در روغن سرخ کنید. چون در این صورت نعنا تلخ می شود و طعم کله جوش را خراب می کند.

بعد از آماده شدن نعنا، دو پیمانه آب جوش به پیازها اضافه کنید و بگذارید تا بجوشد. بعد از اینکه آب به جوش آمد، نعنای سرخ شده را به آن اضافه کنید و هم بزنید.

برای آماده کردن کشک، کشک سابیده شده را در یک کاسه کوچک بریزید و یک پیمانه آب به آن اضافه کنید و سعی کنید کشک را در آب رقیق کنید. بعد از رقیق شدن کشک آن را به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید غذا چند قل بخورد.

بعد از آماده شدن کله جوش آن را در یک کاسه زیبا بکشید و به همراه پیاز داغ و گردو تزیین کنید و میل نمایید.

طرز تهیه کله جوش با گوشت (کله جوش ترکی)

مواد لازم برای تهیه کله جوش با گوشت:

 • کشک: 200 گرم
 • گوشت چرخ کرده: 400 گرم
 • آرد: 2 قاشق غذا خوری
 • پیاز: 1 عدد بزرگ
 • مغز گردو خرد شده: 2 قاشق غذا خوری
 • نعناع خشک شده: 2 قاشق غذا خوری
 • نمک، زردچوبه و فلفل سیاه: به میزان لازم

دستور تهیه کله جوش با گوشت (کله جوش ترکی):

در گام اول گوشت چرخ کرده را با افزودن نمک، فلفل سیاه و زردچوبه طعم دار کنید و گوشت را خوب ورز دهید تا خوب مواد با یکدیگر مخلوط شوند. در ادامه به میزان یک گردو از گوشت بردارید و در کف دست قرار دهید و آن را به حالت دایره ای و گلوله مانند در بیاورید. بعد از اینکه همه گوشت را به این شکل در آوردید، یک تابه را مهیا کنید و درون آن میزانی روغن سرخ کردنی بریزید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید تا داغ شود. سپس گوشت های قلقلی شده را به تابه اضافه کنید و آن ها را در ته تابه بچینید. گوشت ها را تا وقتی که تغییر رنگ دهند سرخ کنید.

در گام بعدی یک قابلمه را انتخاب کنید و درون آن چهار پیمانه آب بریزید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید تا به جوش بیاید.

در فاصله جوش آمدن آب، پیاز را پوست بگیرید و بشویید و به صورت نگینی خرد کنید. سپس در داخل یک قابلمه مناسب میزانی روغن بریزید و بر روی اجاق گاز بگذارید تا داغ شود. سپس پیاز خرد شده را به قابلمه اضافه کنید و تفت دهید تا کم کم نرم شوند. سپس به قابلمه مغز گردو خرد شده را اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند و دوباره آن ها را با یکدیگر تفت دهید. تفت دادن را تا زمانی که رنگ پیازها طلایی شد و بافت گردوها نرم شد ادامه دهید.

در مرحله بعد که آب به جوش آمده، کشک ها را به قابلمه اضافه کنید و آن را هم بزنید تا کمی در آب رقیق شود. سپس به قابلمه میزانی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و مواد را مجددا هم بزنید. بعد از گذشت 10 دقیقه نوبت به اضافه کردن گردو و پیاز تفت داده شده به قابلمه می باشد. توجه داشته باشید که میزان حرارت باید ملایم باشد تا کله جوش به آرامی پخته شود و جا بیفتد.

برای آماده کردن نعناع. یک تابه را بر روی اجاق گاز قرار دهید و میزانی روغن به آن اضافه کنید .و بگذارید تا روغن داغ شود. سپس نعناع را به تابه اضافه کنید و تفت دهید. دقت کنید که نعنا را نباید زیاد در روغن سرخ کنید. چون در این صورت نعنا تلخ می شود و طعم کله جوش را خراب می کند. چنانچه کله جوش شما حالت رقیقی دارد دو قاشق غذاخوری آرد به آن اضافه کنید. و بگزارید تا کاملاً در آب و مواد حل شده و بجوشد.

در انتهای آماده شدن کله جوش نعناع داغ را به قابلمه اضافه کنید و خوب هم بزنید و 5 دقیقه بگذارید تا نعناع با مواد بجوشد.

بعد از آماده شدن کله جوش آن را در یک کاسه بریزید و با پیاز داغ و گردو تزیین کنید.

کله جوش کرمانی:

ین نوع کله جوش که مخصوص کرمانی های عزیز کشورمان است، بسیار لذیذ و خوشمزه و یک غذای سریع خواهد بود . بهتر است شما هم این دستور را امتحان کنید و خواهید دید کله جوشی خوشمزه و بی نظیر را خواهید داشت.

مواد لازم در طرز تهیه کله جوش کرمانی:

 • کشک : نیم کیلو
 • گردو : 5 الی 6 عدد
 • گوجه فرنگی : دو عدد
 • آب : دو لیوان
 • نعنا خشک : یک قاشق غذا خوری
 • پیاز : یک عدد بزرگ
 • نمک و زردچوبه : به میزان لازم
 • فلفل سیاه : در صورت دلخواه

ابتدا کشک باز را تهیه کنید و اجازه بدهید حدود 20 دقیقه روی حرارت بجوشد. بعد گوجه فرنگی را شسته داخل میکسر له کنید و پوره آن را کنار بگذارید.

گردوها را داخل ظرفی بگذارید و با گوشت کوب بکوبید تا خرد شوند. در اینجا هدف ما له شدن گردوها نیست بلکه هدفمان این است خرد شوند.

بعد داخل کشک دو لیوان آب بریزید تا کمی رقیق و از آن حالت سفتی در آید.

قابلمه ای را روی گاز قرار دهید و داخل آن میزانی روغن بریزید. بعد از داغ شدن پیاز را سرخ کنید و در آن گوجه های میکس شده را ریخته و زیر شعله را کم کنید تا آب گوجه ها به کار رود و در همین حین گوجه ها تفت بخورند.

زمانی که احساس کردید آب گوجه ها کم شده همزمان گردوی خورد شده و نعنای خشک و زردچوبه و نمکتان را اضافه کنید و خوب هم بزنید .

کشکی را که آماده کرده بودید ، به آرامی داخل گوجه ها بریزید.

در اینجا نکته ای وجود دارد که حتما باید رعایت شود و آن این است که به هیچ عنوان زمانی که کشک اضافه شد نباید حرارت گاز زیاد باشد در این صورت اگر حرارت زیاد باشد کشک جوش می خورد و به اصطلاح کشک میبرد و حالت بریده بریده به خود خواهد گرفت. پس باید به آرامی بپزد.

البته بعضی ها به جای نعنا خشکی که ما بکار بردیم از شنبلیله و ترخون و مرزه خشک شده استفاده می کنند. از عطر و بوی خاصی برخوردار است.

زمانی که کله جوش به آرامی پخت آن را در ظرفی ریخته و با نان سنگگ یا بربری با ترشی میل کنید. البته سبزی خوردن را در کنار این غذا از قلم نیاندازید.

3 نکته کلیدی در تهیه کله جوش:

 • برای خوشمزه تر شدن کله جوش می توانید در کنار پیاز داغ از میزانی سیر داغ نیز استفاده کنید.
 • در بعضی از منطقه ها در تهیه کله جوش از برنج و لپه نیز استفاده می کنند.
 • طرز تهیه کله جوش اصفهانی و ترکی که به شما آموزش داده شد، برای چهار نفر مناسب است. در صورت کم یا زیاد شدن افراد، نسبت مواد اولیه را تغییر دهید.

برای مشاهده غذاهای سنتی دیگر به خبرنگاران بلاگ سر بزنید. همچنین این غذا یک پیشنهاد خوب برای شام است.

منبع: اُکالا
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1578

به "طرز تهیه 3 نوع کله جوش(ترکی، اصفهانی و کرمانی) در یک چشم به هم زدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه 3 نوع کله جوش(ترکی، اصفهانی و کرمانی) در یک چشم به هم زدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید