موافق نمایش ندادن تعداد لایک در اینستاگرام هستید؟

به گزارش کوه سفید، روزنامه شهروند - مهرنوش گرکانی: چند ماه پیش بعضی کاربران اینستاگرام از انجام آزمایش هایی که اینستاگرام انجام می داد، خبر می دادند، با این مضمون که اینستاگرام قرار است لایک ها را مخفی کند، اما اینستاگرام غیرمستقیم این موضوع را بار ها و بار ها تکذیب کرد. حال، اما خبر جدی شده و گویا از اردیبهشت ماه (آوریل 2019) سال جاری اینستاگرام واقعا آزمایش هایی با این منظور انجام داده است.

موافق نمایش ندادن تعداد لایک در اینستاگرام هستید؟

اینستاگرام از ماه آوریل این آزمایش جدیدش را روی کاربران کانادایی انجام داد و تعداد لایک های دریافتی آن ها را پنهان کرد که در ابتدا با عدم اطمینان از چگونگی تغییر نحوه استفاده کاربران در اینستاگرام روبه رو شد. اما بعد از دو ماه آزمایش به نظر می رسد کاربران کانادایی اینستاگرام این تغییر را دوست دارند. یکی از کاربران کانادایی فعال اینستاگرام، مت دوزنبری می گوید: حالا بدون این که به حضور لایک ها روی پست هایم توجه کنم، به وضوح بیشتر روی کیفیت واقعی محتوایی که می خواهم ارسال کنم، تمرکز می کنم.

افراد گروه آزمایش هنوز هم می توانند تعداد لایک های پست های ارسالی خود را مشاهده نمایند، اما هر کس دیگری نمی تواند. اینستاگرام می گوید: هدف این است که افراد توجه خود را روی عکس ها و فیلم هایی که به اشتراک می گذارند، متمرکز نمایند، نه تعداد لایکی که از آن ها دریافت می نمایند. درحال حاضر غیر از افرادی که برای آزمایش انتخاب شدند، اینستاگرام این امکان را در اختیار کاربرانش قرار داده که فعلا کسانی که می خواهند در این آزمون شرکت نمایند و اگر نمی خواهند می توانند از ورود به این آزمایش امتناع نمایند.

اما اینستاگرام هنوز هیچ اطلاعاتی در خصوص اثرگذاری پنهان کردن لایک ها به اشتراک نگذاشته است. اینستاگرام آزمایش خود را در هفته آخر تیر به 6 کشور دیگر هم ارسال و کاربران آن ها را نیز به این آزمایش دعوت کرد.

چرا لایک ها را پنهان کردند؟

سخنگوی فیس بوک به عنوان شرکت مالک اینستاگرام اعلام نمود: این آزمایش را برای حذف فشار ناشی از اهمیت تعداد لایک در یک پست در سلامت روانی کاربران انجام دادیم و امیدواریم کاربران اجازه پیدا نمایند بدون فشار، راحت تر و معتبرتر پست هایشان را منتشر نمایند.

اگر یادتان باشد، سال پیش، تصویر یک تخم مرغ ساده بیشترین تعداد لایک تاریخ شبکه های اجتماعی را دریافت کرد. همین تخم مرغ، مانند یک صاعقه، ذهن پژوهشگران سلامت روان را به خود مشغول کرد.

در واقع کوشش برای کاهش استرس ناشی از زندگی آنلاین، علاوه بر یاری به سلامت روان کاربران، به کسب و کار شرکت های شبکه های اجتماعی هم یاری خواهد نمود. اگر کاربران در درازمدت شبکه های آن ها را محیطی مثبت و خوب نبینند، آن را ترک خواهند کرد و این برای صاحبان شرکت های بزرگ مرگبار است.

اما مردم درباره این حرکت اینستاگرام چه فکر می نمایند؟ مصاحبه هایی که فیس بوک انجام داده، دو نتیجه داشته است. عده ای خرسند بودند و اعلام نمودند که فشار و استرس کمتری دارند. عده ای دیگر، اما نگران ریزش تعداد پیگیرنمایندگانشان و به وجودآمدن مشکل برای محصولاتی که در اینستاگرام عرضه می نمایند، بودند.

آدام آلتر، استادیار بازاریابی و روانشناسی دانشگاه نیویورک، با اشاره به این که همان طور که ظهور دکمه لایک، مناسبات جهانی و انسانی را تغییر داد، پنهان کردن آن هم اثراتی خواهد داشت، می گوید: این دکمه باعث شده بود عده ای با لایک بیشتر خود را در بالای نردبان وضع اجتماعی ببینند. حالا باید منتظر بود و دید که با پنهان کردن لایک، الگوریتم اینستاگرام برای شیوه نشان دادن پست ها چه خواهد بود. این کار قدرت ارزش عمومی افراد را کاهش می دهد، اما با نشان دادن تعداد لایک ها به خود فرد، هنوز ارزش و پاداش خصوصی را برای آدم ها حفظ می نماید.

این آزمایش ابتدا در کانادا انجام شد و بعد از آن در استرالیا، برزیل، ایرلند، ژاپن، ایتالیا و نیوزلند گسترش یافت. اما اینستاگرام اعلام نموده که هنوز قصد ندارد این موضوع را برای یک میلیارد کاربر فعال ماهانه خود گسترش دهد.

کاربران اینستاگرام چه می گویند؟

با کاربران مختلف تماس گرفتیم و نظر آن ها را در این مورد پرسیدیم. یک فروشنده کیف های دست دوز در کانادا اعلام نموده که این حرکت مشتریان او را کاهش داده و تعداد لایک پست هایش از ده ها لایک در نیم ساعت اول، به 8 لایک در سه ساعت اول رسیده است.

یک شرکت بازاریابی در تورنتو هم با تحقیق بر روی 200 کاربر فعال به این نتیجه رسیده که 51 درصد از پیگیرنمایندگان، دیگر قادر به دیدن پست ها نیستند و 18 درصد از کاربران کاهش رشد پیگیرنماینده و کاهش محسوس تعداد نظرات را داشته اند و مشاغل کوچک و متوسط افت محسوسی را تجربه نموده اند.

کلید ماجرا، اما شاید این جا باشد: تعدادی از فعالان این ماجرا را در راستای درآمدزایی بیشتر برای اینستاگرام می دانند؛ چون این موضوع درنهایت به این جا ختم خواهد شد که فعالان تجاری و فروشندگان خرد و کلان در اینستاگرام، برای این که بیشتر دیده شوند، هزینه بیشتری را برای انجام تبلیغ و دیده شدن پست هایشان به اینستاگرام بپردازند.

لیندی کوهن، همان متخصص تغذیه اول داستان، اما این قدر ها هم بدبین نیست.

او از این ماجرا خرسند است و اعلام نموده که افت محسوسی را شاهد نبوده است و حالا راحت تر، با خلاقیت بیشتر و با فشار کمتر پست هایش را منتشر می نماید. او نوشته است: خداحافظ لایک ها، سلام سلامت روان!

امیلی هال، کاربر دیگری، قبل از این که آزمایش پنهان کردن لایک انجام گردد، اینستاگرام را برای مدتی کنار گذاشته بود؛ او حالا می گوید: با توجه به تعداد لایک هایی که دریافت می کردم، کیفیت عکس هایم به نظرم پایین تر بود و فکر می کنم افرادی که عکس های من را می دیدند، قادر به قضاوت کردن آن ها نبودند و تنها به دلیل تعداد لایک ها مرا لایک می کردند.

هال و دوزنبری (کاربران اینستاگرام) نگران این بودند که کاربران بیشتر از این که عکس ها و ویدیو های آن ها را ببینند و خوششان بیاید، به تعداد توجه می کردند و به آن اهمیت می دادند و حالا آن ها معتقدند که با مخفی شدن لایک ها مردم اجازه پیدا می نمایند تا روی پست ها و عکس ها متمرکز شوند.

کاربران کانادایی لایک های پنهان را دوست دارند

لیندی کوهن یک متخصص تغذیه استرالیایی مجرب است که با ارایه بسته های غذایی رژیمی و نمایش حرکات یوگا در اینستاگرام قدرت زندگی سالم را به دنبال نمایندگانش نمایش می دهد. این متخصص 29 ساله با یک چالش و عادت ناسالم بزرگ روبه رو است: وسواس این که هر کدام از عکس هایش چقدر لایک می خورد!

توجه به تعداد لایک ها باعث شده که کوهن مدام از خود سوال کند که کدام عکس را به اشتراک بگذارم و از خیر کدامشان بگذرم؟ او تمام مدت به این فکر می نماید که چه مدل عکسی در بین د ه هزار دنبال نماینده اش هوادار بیشتری دارد. او با این که یک متخصص است، همواره خودش را با کاربران پرهوادار اینستاگرام مقایسه می نماید. او می گوید: این وضع باعث شده که همه ما به جای پیگیری مطالب عالی، دنبال مطالبی که لایک بیشتری دارند، باشیم.

حالا، اما اینستاگرام به کوهن و کاربران دیگر این امکان را داده تا این وسواس نسبت به تعداد لایک ها را کم نمایند. در مرحله آزمایشی که در تیرماه 98 در کشور های بیشتری انجام شد، اینستاگرام تعداد لایک ها و بازدید های ویدیویی را از چشم مخاطبان مخفی کرد؛ البته خود صاحب حساب کاربری کماکان قادر است این اعداد را ببیند.

این حرکت اینستاگرام در ادامه حرکاتی است که مجموعه شرکت های بزرگ در راستای توجه به سلامت روان کاربرانشان شروع نموده اند. فیس بوک، اپل و گوگل ابزار هایی را برای کنترل کردن زمان استفاده از صفحه نمایش ارایه داده اند. پینترست، اعلانات و اقداماتی مانند تنفس عمیق، تمرین قدردانی و مواردی از این دست را در راستای زیست بهتر به مخاطبانش ارایه داد و توییتر به فکر راه حل هایی برای انجام مصاحبه هایی بهتر میان کاربرانش است.

افرادی که با آن ها صحبت شده است، می گویند برای آن چه می خواهند ارسال نمایند، آزادتر هستند و به این دلیل است که دیگر فکر نمی نمایند چند نفر قرار است آن ها را لایک نمایند. نیکولا لوبورا می گوید که قبلا از ارسال عکس از خودش خجالت می کشید، اما اکنون مطمئن تر است و نگران این نیست که مردم زیادی قرار است او را ببینند، گرچه ممکن است این تعداد کم نگردد، اما بار روانی برای او کمتر است.

البته برای مشاغل و سازندگان و صنعتگران (حساب های بیزنس) این تغییر تفاوت زیادی ایجاد ننموده است. حساب های آن ها هنوز معیار های مفصلی را برایشان نشان می دهد و معین می نماید که چه تعداد از افراد در یک روز خاص آن ها را دیده اند، همچنین آن ها هنوز هم می توانند تعداد لایک ها را در محتوای خود مشاهده نمایند.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 238

به "موافق نمایش ندادن تعداد لایک در اینستاگرام هستید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافق نمایش ندادن تعداد لایک در اینستاگرام هستید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید