موهایی که با بُرس قهرند

به گزارش کوه سفید، شما چند بار در روز موهایتان را شانه می کنید؟چند بار در هفته این کار را انجام می دهید؟ شاید هم اصلا موهایتان را شانه نمی کنید و وقتی به آرایشگاه برای کوتاه کردن موهایتان می روید، آرایشگر با هزار مکافات موهای کرک شما را شانه کرده و از هم باز می کند ولی اگر موهایتان همیشه کرک اند و با هیچ شانه ای نمی توانید از پس صاف

موهایی که با بُرس قهرند

موهایی که با بُرس قهرند

نویسنده:دکتر گلرخ ثریا

شما چند بار در روز موهایتان را شانه می کنید؟چند بار در هفته این کار را انجام می دهید؟ شاید هم اصلا موهایتان را شانه نمی کنید و وقتی به آرایشگاه برای کوتاه کردن موهایتان می روید، آرایشگر با هزار مکافات موهای کرک شما را شانه کرده و از هم باز می کند ولی اگر موهایتان همیشه کرک اند و با هیچ شانه ای نمی توانید از پس صاف کردن آنها بربیایید، باید بگوییم که بد نیست با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید. شاید شما مبتلا به نشانگان موهای ضدشانه باشید.

نشانگان موهایی که شانه نمی شوند یک بیماری بسیار بسیار نادر است که از سال 1973 میلادی فقط 100 نفر مبتلا به این بیماری شناسایی شده اند. این بیماری بیشتر در سنین 3 ماهگی تا 12 سالگی سر و کله اش پیدا می شود و اغلب در این سنین قابل تشخیص است. کسانی که این بیماری را دارند موهایشان اغلب به رنگ بور، طلایی و یا حتی کاهی است و مانند برق گرفته ها به صورت مستقیم از سرشان روییده است. شانه کردن موها برای این افراد مکافات است چون این موها به هیچ وجه شانه نمی شوند.

اگر شما یک ذره بین دست تان بگیرید و به این موها از نزدیک نگاه کنید، می بینید که در ساقه این موها تعداد بیشتری کانال و یا شیار دیده می شود البته این تشخیص را یک متخصص پوست خیلی آسان تر می دهد. اگر شما موهای طبیعی دارید باید به دلیل داشتن این موها خداوند را سپاس بگویید چون همین که شما انگشتانتان را در میان موهایتان فرو می کنید و می توانید موهایتان را که به راحتی خم می شوند حالت دهید، نعمتی است که برخی ها از آن محروم اند. کسانی که دچار این بیماری هستند به هیچ وجه نمی توانند انگشتانشان را در میان موهایشان فرو کنند چون موهایشان اصلا خم نمی شوند و انعطاف ناپذیرند چه برسد به اینکه دنده های شانه در میان موهایشان وارد شود.

گوشه ای از یک بیماری ارثی

باید شما دچار این بیماری باشید تا بدانید که چه قدر سخت است که شما موهایی داشته باشید که خشک و شکننده و بی دوام باشند و با اندکی فشار از سر شما جدا شوند. گاهی این موها را موهای شیشه ای هم می گویند چون این موها آن قدر براق و روشن هستند که نور خورشید و یا نور محیط را به اطراف منعکس می کنند. تصور نکنید فقط این بلا بر سر موهای سر می آید. موهای ابروی این افراد هم سیخ سیخ در فضا باقی می ماند و به هیچ وجه مرتب نمی شود. متخصصان پوست این بیماری نادر را یک بیماری ژنتیکی می دانند که اکتودرمال دیسپلازی نامیده می شود. این بیماری یک بیماری ارثی است که نه فقط پوست و موی فرد، بلکه دندان ها و ناخن هایشان را هم از حالت عادی خارج می کند این افراد اغلب تعداد دندان هایشان کمتر از افراد عادی است و دندان های نیش بیرون زده ای دارند.

بیوتین جواب می دهد

اگر شما و یا یکی از آشنایانتان مبتلا به این بیماری نادر هستید، باید حتما زیر نظر یک متخصص پوست درمان را شروع کنید. برخی از متخصصان پوست و مو اعتقاد دارند که این موهای مهارنشدنی را می توان با بیوتین و یا همان ویتامین H اندازهی مرتب کرد. حتی می توانید روغن های حاوی بیوتین را برای مرتب کردن موهایتان استفاده کنید و خواهید دید که موها اندکی مرتب تر خواهند شد.

تاریخچه و طرز تشخیص بیماری

شکل کلینیکی این بیماری اولین بار به وسیله دوپر توضیح داده شد که با نقص واضح در ساقه مو تعیین می شود. از آن به بعد چند مورد از این بیماری گزارش شد که تحت نام شیشه تاب خورده معروف است. یکی دیگر از نام های آن کلمه کانال 3 گوش است که به دلیل شکل میکروسکوپی 3 گوش آن است. این بیماری یک بیماری ژنتیکی و به شکل اتوزوم غالب است.

بررسی میکروسکوپی نشان دهنده آن است که ساقه مو سخت شده است و مقطع آن مثلثی شکل با یک کانال طولی است. چرخش مو هم در این بیماری دیده می شود. شواهد میکروسکوپی این بیماری با کمک فیلترهای پولاریزه نیمه متقاطع قابل تشخیص است. پاپیلاهای درم بد شکل موجب تغییر شکل کانال داخلی مو شده و آن را سخت می کند و به شکل مثلثی درمی آورد. این اختلال در سن 3 ماهگی تا 12 ماهگی تعیین می شود. موها از نظر اندازه و حجم و همچنین از نظر طول طبیعی است ولی شکل بیمارگونه و وحشی آن مانع شانه زدن آن می شود. در برخی موارد تلاش برای شانه کردن موجب شکستن مو می شود ولی شکننده بودن موها جزو شکل کلینیکی آن نیست. موها اغلب به رنگ بلوند نقره ای به نظر می رسد. ابرو و مژه ها طبیعی هستند با گذشت زمان این بیماری کمتر تعیین می شود.

تشخیص اغلب با استفاده از شکل کلینیکی موها قابل فهم است ولی میکروسکوپ نوری هم به تشخیص کمک می کند. درمانی برای آن شناخته نشده است ولی مصرف بیوتین خوراکی می تواند کمک کننده است.

منبع:http://salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1489

به "موهایی که با بُرس قهرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موهایی که با بُرس قهرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید