نگاهی به نخستین کتاب چاپی دنیا که کتاب مقدس گوتنبرگ نیست

به گزارش کوه سفید، ورود نوع متحرک فلزی در دنیای چاپ اروپا، مدیون یوهانس گوتنبرگ است. با این حال، خیلی زودتر از آن، از این روش چاپ در چین و کره استفاده می شد. استفاده از فلز بسیار مهم و اساسی بود، زیرا دوام آن از چوب یا سرامیک قبلی بسیار بیشتر بوده و چینی ها نیز به عنوان پیشگام در این راستا، فعالیت های مربوطه را انجام می دادند.

نگاهی به نخستین کتاب چاپی دنیا که کتاب مقدس گوتنبرگ نیست

جهت دریافت مشاوره خدمات طراح کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

کارشناسان بر این باورند که نوع متحرک برنز در چین حداکثر تا قرن دوازدهم وجود داشته است. این امر چینی ها را بسیار جلوتر از گوتنبرگ قرار می دهد، زیرا کتاب مقدس انقلابی گوتنبرگ تا اواسط قرن پانزدهم چاپ نشده بود.

با تمام این اوصاف، چین در آن موقع لزوما کتاب چاپ نمی کرد و تنها به چاپ اسناد و مدارک دولتی می پرداخت، از این رو باید به دنبال نخستین کتابی بود که در نموده چاپ شده است. چرا که کره چاپ متون را با استفاده از نوع فلزی در اوایل قرن سیزدهم شروع کردند. این کشور یک کتاب مذهبی را با نوع متحرک فلزی به نام جیکجی به مرحله چاپ رساند.

این کتاب گلچینی از آموزه های کشیش های بودایی است که در سال 1377، درست 78 سال قبل از کتاب مقدس گوتنبرگ، به چاپ رسیده است. گرچه تنها یک نسخه از جلد دوم این کتاب باقی مانده، اما توسط کتابخانه ملی فرانسه دیجیتالی شده و به صورت آنلاین به نمایش درآمده است.

با این حال دانشمندان معتقدند که از همین تکنیک چاب بعدها برای چاپ کتاب انقلابی گوتنبرگ استفاده شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1262

به "نگاهی به نخستین کتاب چاپی دنیا که کتاب مقدس گوتنبرگ نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به نخستین کتاب چاپی دنیا که کتاب مقدس گوتنبرگ نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید